Sól bocheńska, czyli dar natury

Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce są jednymi z najstarszych w Polsce. Wydobywana z nich sól już od czasów Kazimierza Wielkiego, a wiec od wieku XIV, była ceniona i wykorzystywana na różne sposoby. Warto więc również i dzisiaj docenić i poznać jej walory, aby móc w pełni czerpać z jej dobrodziejstw.

Sól jodowo-bromowa, bo tak inaczej nazywa się sól bocheńską, jest niezwykle bogata w substancje mineralne, takie jak jod, wapń i magnez. Nie bez powodu już w historii była nazywana „białym złotem”. Ma bowiem szereg właściwości o dobroczynnym wpływie na różne układy i schorzenia.

Sól bocheńska – na jakie schorzenia i problemy?

Sól jodowo-bromowa jest szczególnie polecana do wszelkiego rodzaju inhalacji i naparów. Pomaga udrożnić drogi oddechowe, nawilżyć je i przynieść natychmiastową ulgę. Kolejnym zastosowaniem tej soli są schorzenia reumatyczne, zwyrodnienia mięśni, stawów, choroby układu kostnego. Oprócz specjalnych zabiegów oferowanych przez sanatoria, wybrać możemy też zwykłe kompresy czy kąpiele. Co więcej, w wypadku chorób skóry pomocne okazują się kompresy przygotowane na bazie soli i wody.
Ten rodzaj soli idealnie sprawdzi się także przy przygotowaniu różnych maseczek i peeelingów, zarówno twarzy, jak i całego ciała. Do przygotowania peelingu potrzebna jest gotowa baza do maseczki oparta na glince.

Sól a przeciwwskazania

Jak każdy produkt, również sól jodowo-bromowa ma przeciwwskazania co do stosowania. Nie powinny korzystać z niej osoby cierpiące na nadciśnienie, problemy z tarczycą, niewydolność krążeniową czy gruźlicę. Także w ciąży powinno się unikać stosowania soli bocheńskiej, a jeśli chcemy to zrobić, najlepiej takie działanie skonsultować z lekarzem, tak, aby móc bezpiecznie i rozsądnie cieszyć się jej właściwościami.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest