Sok z pokrzywy – właściwości oraz sposób przygotowania 

Zapewne każdy z nas został kiedyś pokłuty przez pokrzywę podczas spaceru po lesie, a nawet w przydomowym ogródku. Warto jednak wiedzieć, że ten niepozorny, wszędobylski i mało wymagający chwast bogaty jest w witaminy, mikroelementy i minerały, a  jego dobroczynne działanie od wieków wykorzystywane jest w medycynie, w kuchni i kosmetologii. Pokrzywa może być pomocna w leczeniu anemii i alergii, ale także sprzyja odchudzaniu i odbudowie włosów oraz paznokci. Dawniej wierzono nawet, że dzięki niej można pokonać astmę i cukrzycę! Dobrze by było wykorzystać zbliżające się lato do zbierania młodych pędów pokrzywy, by  samodzielnie wykonać sok z tej niesamowitej rośliny!

Pokrzywa – właściwości

Pokrzywa zwyczajna bogata jest w  witaminy C, A, B  i K, zawiera kwas foliowy, chlorofil, garbniki, flawonoidy,  taninę, ksantofil oraz sekretynę, antyoksydanty walczące z wolnymi rodnikami, a także mikroelementy takie, jak krzem, wapń, magnez, potas, żelazo – dzięki temu ostatniemu ma działanie krwiotwórcze i pomaga w leczeniu anemii. Jeżeli zauważymy u siebie osłabienie, wypadanie i łamliwość włosów, a także bladość skóry i spojówek, warto sięgnąć po sok z pokrzywy. Polecany jest także kobietom w ciąży i w trakcie karmienia, gdyż w tym okresie panie szczególnie narażone są na anemię. W niewielkich ilościach jest dodawana do specjalnych herbatek dla ciężarnych, nie jest wskazane jednak przyjmowanie korzenia pokrzywy przez kobiety w ciąży.

Dobrodziejstwa pokrzywy są pomocne przy leczeniu egzemy i łagodzeniu skutków alergii, a także przy dolegliwościach układu moczowego. Liście pokrzywy mają działanie moczopędne, pomagają usunąć nadmiar kreatyniny oraz kwasu moczowego z naszego organizmu. Wspomagą ponadto pracę układu moczowego, zapobiegają infekcjom oraz sprzyjają rozpuszczaniu piasku nerkowego.  Pokrzywa  hamuje łagodny rozrost gruczołu krokowego, a dzięki antyoksydantom zapobiega powstawaniu komórkom rakowym prostaty. Warto ponadto wspomnieć, że picie soku z pokrzywy wspomaga oczyszczanie wątroby, pozytywnie wpływa na pracę trzustki i śledziony, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także wzmacnia układ kostny i odpornościowy.

Pokrzywa na włosy

Pokrzywa zwyczajna jest  nieocenionym składnikiem kosmetyków domowej roboty. Naturalna, tania i łatwo dostępna z powodzeniem może zastąpić drogie i nie zawsze skuteczne preparaty na poprawę kondycji włosów, skóry czy paznokci. Zarówno bezpośrednie spożycie pokrzywy w formie soku lub herbaty, jak i wmasowywanie w skórę głowy wywaru z niej, korzystnie wpływa na kondycję naszych włosów.  Niezwykły chwast poprawia kondycję naszych włosów, wzmacnia je, działa przeciwłupieżowo, przeciwdziała przetłuszczaniu, wypadaniu i łamaniu się włosów.  Po kuracji pokrzywą włosy są mocne i błyszczące. Regularne stosowanie zapobiega łamliwości paznokci oraz poprawia naszą cerę. Polecana jest szczególnie przy cerze tłustej i trądzikowej.

Pokrzywa na odchudzanie

Wśród licznych zastosowań pokrzywy zwyczajnej w naszej codziennej diecie, możemy ją śmiało stosować, kiedy próbujemy zgubić kilka zbędnych kilogramów. Sok z rośliny obniża ilość cholesterolu i cukru we krwi, przyspiesza przemianę materii, zapobiega magazynowaniu się wody w organizmie oraz usprawnia pracę układu pokarmowego, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zdrowo i skutecznie schudnąć. Niektóre diety, które stosujemy, chcąc zredukować masę naszego ciała, są ubogie w ważne pierwiastki oraz witaminy, których zaczyna brakować naszemu organizmowi. Regularne picie soku z pokrzywy może stanowić codzienną zdrową dawkę, uzupełniającą niedobory. Wreszcie, napój dodaje energii, dzięki czemu chętniej podejmujemy aktywność fizyczną, niezbędną do utraty wagi.

Sok z pokrzywy – jak go przygotować

Teraz, kiedy już znamy zbawienny wpływ soku z pokrzywy na nasze zdrowie, warto dowiedzieć się, jak go zrobić. Oczywiście, możesz go kupić także w aptece, jednak świeżo wyciśnięty sok ma najwięcej właściwości odżywczych. Po zebraniu oraz umyciu pokrzywy wraz z łodygami (pamiętajmy, żeby zbierać ją w miejscach, gdzie nie jeżdżą samochody – łodyga, podobnie jak większość roślin, wchłania szkodliwy dla zdrowia ołów!) należy pokroić łodygę na mniejsze kawałki i włożyć do wyciskarki wolnoobrotowej na kilka minut. Jeżeli nie mamy wyciskarki, możemy użyć blendera lub gazy.  Pokrzywę umieszczamy wówczas na plastikowym sitku, polewamy ciepłą  wodą, a następnie przepuszczamy przez maszynkę do mięsa lub blender. Zmiksowane liski należy wycisnąć przez gazę bezpośrednio do szklanki.

Nie każdemu przypadnie do gustu charakterystyczny smak soku z pokrzywy, jednak nie oznacza to, że trzeba z niego rezygnować.  Przy przygotowywaniu napoju warto wrzucić do wyciskarki kilka ulubionych, słodkich owoców, na przykład mango, ananas albo kawałki jabłka. Dobrym rozwiązaniem może być także dodanie odrobiny szpinaku, co wzbogaci o kolejne witaminy i minerały nasz przepyszny koktajl. Jest to propozycja szczególnie polecana osobom na diecie oraz cierpiącym na niedobór żelaza.

Sok z pokrzywy – czy warto?

Oczywiście, że tak! Sok z pokrzywy to samo zdrowie, wpływające korzystnie zarówno na nasze samopoczucie, jak i wygląd, a przy odrobinie inwencji twórczej może stanowić smaczną przekąskę!Pomimo zbawiennych dla zdrowia właściwości, jak wszystkie zioła, powinna być spożywana z umiarem. Niewskazane jest przyjmowanie pokrzywy zwyczajnej bezpośrednio przed zabiegami chirurgicznymi ze względu na krwiotwórcze właściwości rośliny i ryzyko wystąpienia silnego krwawienia. Nie powinno się jej łączyć z niektórymi medykamentami – na przykład  lekami na nadciśnienie, lekami moczopędnymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) oraz niektórymi lekami na cukrzycę, ponieważ pokrzywa może wejść w reakcję z lekami i nasilić ich działanie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest