Soczewica – jak przygotować, walory odżywcze i przechowywanie

Pochodząca z Azji Środkowej oraz Bliskiego Wschodu soczewica, z uwagi na duże strąki, zaliczana jest do roślin strączkowych, choć w systematyce figuruje jako roślina motylkowa. Uznawana jest ona za jedną z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka na pokarm. Stanowiła ona podstawę diety starożytnych Rzymian, Greków oraz Egipcjan. Ze względu na panujące stereotypy o tym, że soczewica przeznaczona jest dla niższych klas społecznych na wiele stuleci stała się ona rośliną zapomnianą. Dopiero niedawno, dzięki swojej wartości odżywczej, wróciła na stoły kuchni całego świata. Aktualnie największym producentem soczewicy jest Kanada oraz Indie. Jednak jej uprawy można bez trudu znaleźć we Francji, Hiszpanii, USA, Libanie czy Pakistanie. W Polsce także uprawia się soczewicę. Aczkolwiek z uwagi na to, iż jest to roślina, które dobrze plonują w klimacie kontynentalnym, większą popularnością cieszy się we wschodniej i południowej części kraju.

Soczewica wartości odżywcze

Nadaje się idealnie do diety wegetariańskiej, szczególnie na przygotowanie różnego rodzaju sosów. Również czarna soczewica, idealnie wpisuje się do wykwintnych dań. Może być świetnym dodatkiem do kawioru. Czas gotowania zależy od wybranego przez nas rodzaju. Jednak zasady z nią związane zawsze pozostają takie same. Do ugotowania należy wziąć dwie szklanki. Soczewica, posiada bardzo niską zawartość sodu, oraz potasu. Zapobiega dzięki temu rożnego rodzaju chorobom, oraz obniża poziom złego cholesterolu. Soczewica jest bogatym źródłem różnego rodzaju witamin: B1, B2, PP, B5, B6, kwasu foliowego i K, oraz składników mineralnych: magnezu, żelaza, fosforu, potasu, cynku, miedzi i manganu. Idealnie sprawdza się jako element diety przeciwko anemii. Powinny ją jeść też kobiety w ciąży, ze względu na sporą zawartość kwasu foliowego, czyli inaczej witaminy B9, który to odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu.

Odmiany soczewicy nieznacznie różnią się od siebie pod względem kaloryczności i zawartości składników odżywczych. Oszacowano, że 150g ugotowanej soczewicy to blisko 260 kcal. Roślina ta ceniona jest głównie za wysoką zawartość białka, mogącego z powodzeniem zastępować wegetarianom i weganom białko mięsa lub wzbogacać dietę sportową.

Białko soczewicy jest drugim najlepiej przyswajalnym przez organizm białkiem pochodzenia roślinnego. Jednak należy wiedzieć, że aby uniknąć straty białka, soczewicę należy posolić na 10 minut przed końcem gotowania. Ponadto soczewica wyróżnia się ogromnymi pokładami błonnika obniżającego poziom „złego” cholesterolu oraz usprawniającego trawienie. Jest ona również bogata w regulujące procesy metaboliczne witaminy z grupy B, obniżającego ciśnienie krwi potasu i kwasu foliowego, który jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży.

Ponieważ soczewica dostarcza sporych ilości magnezu, wspomaga walkę ze stresem, zapobiega skurczom mięśni, problemom ze snem. Dodatkowo, soczewica, jako bogate źródło błonnika pokarmowego, wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom, a więc tym samym, redukuje ryzyko raka jelita grubego i odbytu. Poza tym, jest bardzo sycąca, a więc zaspakaja głód na długi czas. Regularnie spożywana wpływa również pozytywnie na cerę, i poprawia jej wygląd.

Soczewica przechowywanie

Do najbardziej znanych odmian należą soczewice: czerwona, zielona i żółta. Ziarna powinny być przechowywane w szczelnych, próżniowych pojemnikach, w suchym miejscu. W przeciwieństwie do innych roślin strączkowych, soczewica przed gotowaniem nie musi być namaczana. Należy ją jedynie dokładnie opłukać i gotować 10-60 minut, w zależności od gatunku. Ugotowaną soczewicę można przechowywać w lodówce przez 6-7 dni bądź w zamrażalce do 6 miesięcy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest