Śledź a wartości odżywcze. Dlaczego warto go jeść?

Eksperci żywienia zalecają spożywanie ryb 2-3 razy w tygodniu. Jedną z polecanych ryb jest śledź. To popularna i łatwo dostępna ryba. Przybliżamy, jakie ma wartości odżywcze i jakie korzyści zdrowotne płyną z włączenia go do jadłospisu.

Śledź – co to za ryba

Śledzie to ryby należące do gatunku śledziowatych. Żyją w ławicach i żywią się planktonem. Ich ciała nie przekraczają 40 cm długości i są pokryte srebrzystymi łuskami. W przyrodzie występuje wiele ras i podgatunków śledzi. Najpopularniejsze z nich to: śledź atlantycki i jego podgatunek śledź bałtycki, śledź pacyficzny, śledź obły, śledź patagoński i złotośledź.

Śledź – wartości odżywcze

Śledź to mało kaloryczna, ale tłusta ryba. 100 g surowego mięsa to około 160 kalorii. Jest źródłem licznych substancji odżywczych, takich jak: białko, kwas omega-3, witamina A, witamina D, witamina E, witaminy z grupy B, a także potas, jod, cynk, żelazo.

Śledź – właściwości zdrowotne

Najważniejszym związkiem, który znajdziemy w śledziach są kwasy omega-3, które należą do NNKT – niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. NNKT to substancje, których organizm nie potrafi syntetyzować sam, muszą być więc dostarczane z pożywieniem. Jednocześnie ich obecność jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają przewodzenie impulsów nerwowych, usprawniając tym samym pracę mózgu. Wpływają też pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego. Mają kluczowy wpływ na pracę układu pokarmowego, a także zwiększają odporność organizmu. Co ciekawe, mają też pozytywny wpływ na stan skóry. Dzieje się tak dlatego, że przyjęte z pożywieniem NNKT są wydalane przez skórę, tym samym regulując jej poziom pH.

  • Obecna w śledziach witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci. Bierze udział w procesach tworzenia i regeneracji naskórka. Wpływa również korzystnie na wzrok.
  • Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, wpływając tym samym na regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Bierze również udział w procesie mineralizacji kości. Tłuste ryby, w tym śledzie, są jednymi z głównych jej źródeł.
  • Witamina E to silny antyoksydant. Wpływa pozytywnie na stan skóry, przeciwdziała szeroko pojętemu starzeniu. Co więcej, ma wpływ na płodność zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
  • Witaminy z grupy B są szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wspomagają sprawność intelektualną a także wpływają na poprawę nastroju.
  • Potas jest makroelementem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia krwi, pracy nerek oraz gospodarki wodno-elektrolitowej.
  • Jod jest potrzebny do produkcji hormonów tarczycy. Hormony te wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca oraz nerek. Mają też wpływ na wzrost i dojrzewanie komórek.
  • Cynk to pierwiastek odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w organizmie. Między innymi reguluje pracę układu krążenia oraz organów wewnętrznych. Co więcej, cynk jest odpowiedzialny za regulację stężenia witaminy A, dlatego jego prawidłowy poziom ma kluczowy wpływ na stan włosów, skóry i paznokci.
  • Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, czyli białka transportującego tlen i dwutlenek węgla. Jest również niezbędne do produkcji erytrocytów. Jest też składnikiem mioglobiny, czyli białka, które pozwala mięśniom na pobieranie tlenu z krwi.

Śledź – sposoby przyrządzania

Możliwości przygotowania śledzia jest naprawdę wiele. Możemy zamarynować go w occie, solance lub oleju. Marynowane śledzie możemy później podać jako samodzielną przystawkę lub przygotować z nich na przykład popularne śledzie w śmietanie. Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie z nich sałatki. Śledzie nadają się również do smażenie czy też pieczenia. Jednak, jeśli chcemy poddać śledzia obróbce termicznej, najzdrowiej będzie upiec go bądź przygotować na parze. Utrata wartości odżywczych jest wtedy najmniejsza a ponadto nie zwiększamy wartości kalorycznej posiłku bo nie dodajemy do niego żadnego tłuszczu.
Podsumowując, śledź należy do ryb, które warto włączyć do jadłospisu. Jest źródłem pełnowartościowego białka oraz wielu innych substancji odżywczych. Można przygotować go na przeróżne sposoby, dlatego każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest