Skrzy polny rosnący na dziko jest jedną z najlepszych darmowych aptek na świecie. Wachlarz właściwości pomaga uporać się z najmniejszymi dolegliwościami, ale także z szeregiem tych poważnych i bardziej wymagających leczenia schorzeń. Warto przybliżyć postać jodełki, której nie powinno zabraknąć w zaciszu naszego domu w przypadku zwolnionego metabolizmu, stanach zapalnych jamy ustnej czy nawet przy pierwszych objawach powiększenia gruczołu krokowego, czyli prostaty.
Spis treści
Schorzenia dróg moczowych
Jedlina polna jest niejednokrotnie pierwszym domowym sposobem, po który sięgają Polacy zmagający się z kłopotliwym stanem dróg moczowych. Zaparzone dwie łyżeczki skrzypu działają bardzo łagodnie na rozkurcz dróg moczowych i żółciowych. Obecność flawodoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów. Idealny do zastosowania w przypadku kamienicy moczowej, gośćca i skazie moczowej. Jedlina ma działanie łagodzące i nieinwazyjne, dlatego oprócz intensywnego moczopędu uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
Działanie krwiotwórcze i przeciwkrwotoczne
Jodełka wspomaga regenerację tkankową i nawet przyspiesza gojenie ran. Zastosowana w postaci okładów lub kąpieli działa kojąco na gojące się rany, poparzenia, stłuczenia i owrzodzenia. Przynosi ulgę uszkodzonym tkankom i odbudowuje je. Oprócz tego używana jest przez kobiety w trakcie zmagań ze zbyt intensywną miesiączką, pomaga w uregulowaniu krwawienia. Ponadto sięgają po nią osoby mające trudności z krwawieniem żylaków odbytu, wrzodami żołądka, bądź krwawieniem z płuc i nosa.
Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
Dobre nowiny dla osób, które obawiają się niespodziewanych zakażeń i powikłań w czasie używania skrzypu. Otóż jest to środek zupełnie bezpieczny i naturalny. Jego właściwości wspomagają oczyszczanie ran, okaleczeń i pomagają w leczeniu stanów zapalnych.
Pomoc w nadmiernej potliwości
Udowodnione jest, iż właściwości moczopędne jodełki wspomagają redukcję aktywności gruczołów potowych. Pot, zamiast wydostania się przez pory skórne, zostaje wydalony wraz z moczem. W zależności od zapotrzebowania można zastosować okłady na przykład na stopy lub spożywać herbatę z jedliny polnej, która oddziałuje na całe ciało.
Właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe
Dokonane na szczurach badania medyczne, wykazują działanie skrzypu polnego na zaniżenie i złagodzenie drgawek. Ich częstotliwość zanika, a do tego jedlina wprowadza organizm w tryb uspokojenia i relaksacji. Przedłuża wartościowy sen dzięki zawartemu w nim związku – izokwercytryny.
Zastosowanie w urodzie
W aptekach można napotkać się na tabletki, których dzienna spożywana liczba nie powinna przekraczać jednej dawki. Skrzyp polny posiada w swoim składzie antywitaminę B1. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie poważnych powikłań zdrowotnych, kiedy używamy chwoszcza w celach medycznych, przyjmować witaminę B1. A warto zaopatrzyć się w tabletki skrzypu polnego. Codzienna dawka pomaga w ulepszeniu kondycji włosów i paznokci, wspomagając ich porost. Na dolegliwości trądzikowe także pomoże jedlinka. Jak wspomniano wyżej, skrzyp działa krwiotwórczo dzięki flawonoidom, które wzmacniają naczynia krwionośne, odbudowują tkankę łączną (z krwią włącznie) i chronią przed powstaniem złogów w organizmie. Tak czyste i mocne naczynia krwionośne lepiej i szybciej transportują krew, uelastyczniają skórę, stawy i tkanki. Dlatego też pomagają w walce ze skórą naczynkową, wzmacniając naczynka i nie doprowadzając do dalszych pęknięć i uszkodzeń. Zawarty w skrzypie krzem wspomaga naturalną produkcję kolagenu, który jak powszechnie wiadomo jest niezbędny do utrzymania zdrowego i młodego wyglądu skóry znacznie dłużej, spowalniając procesy starzenia.
Skrzyp polny to istny skarb narodowy, który powinien znaleźć się w domu u każdego. Bez względu na to, czy akurat pomaga w poważnych dolegliwościach, czy znajduje się tam czysto profilaktycznie na poprawę stanu skóry i naczyń krwionośnych. Nie można jednak zapomnieć o uzupełnianiu poprzez dietę lub tabletki witaminy B1.