Sandacz pospolity pochodzi z rodziny okoniowatych i występuje od dorzecza Renu i Rodanu po Morze Kaspijskie oraz południową Anglię. Preferuje głębokie, mętne wody o twardym, piaszczystym, żwirowatym bądź gliniastym dnie. Znajdziemy go w jeziorach, zbiornikach zaporowych, średnich i dużych nizinnych rzekach, wyrobiskach, ale także, ze względu na akceptację niskiego zasolenia, w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Sandacz charakteryzuje się smukłym tułowiem, lekko bocznie spłaszczonym, stosunkowo małą głową, silnie uzębioną paszczą z kilkoma zębami w przedniej części szczęki znacznie większymi od pozostałych. Charakteryzuje się doskonałym wzrokiem i bardzo dobrze widzi w ciemności. Jego oczy są stosunkowo duże i święcące w ciemności. Grzbiet sandacza jest szarozielony lub szarobrązowy, boki jasne srebrzysto-zielone z pręgami schodzącymi od grzbietu w dół, ostrą górną płetwą. Dorasta do kilkunastu kilogramów i ok metra długości. Żywi się głównie niewielkimi rybami (ukleje, kiełbie, stynki). Czasem swoją dietę uzupełnia o larwy owadów takich jak ważki, chruściki. Żeruje i tym samym jest najbardziej aktywny po zachodzie słońca, w nocy oraz nad ranem.
Spis treści
Smaczny i zdrowy
Sandacz był bardzo popularną rybą przygotowywaną w kuchni staropolskiej. Uważany niegdyś za najszlachetniejszą rybę słodkowodną chętnie podawaną na wigilijnym stole. Teraz również wraca do łask i jego popularność rośnie. Szczególnie umiłowali go sobie Austriacy i Węgrzy. Mięso sandacza jest lekko maślane, jasne i delikatne. Jest źródłem białka i dostarcza takich witamin jak E i A a także kwasów omega-3. Ponadto w mięsie sandacza znajdziemy również witaminę B12, która bierze udział w produkcji czerwonych krwinek oraz selen, która pomaga chronić je przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Jest doskonałym wyborem również dla osób będących na diecie – jest niskokaloryczny (zawiera zaledwie 1 gram tłuszczu na 100gram). Świetnie nadaje się do gotowania na parze czy pieczenia w piekarniku. Doskonale sprawdzi się również na grillu i jako podstawa zupy rybnej. Wśród najlepszych kucharzy ma miano ryby łatwej do przyrządzenia o jednoczesnym delikatnym i bogatym w smaku mięsie oraz, co ciekawe, mówi się, że w przypadku tej ryby mrożone mięso jest równie dobre, jak świeże.
Hodowla – niełatwy wrażliwiec
Sandacz jest rybą trudną w hodowli ze względu na swoją wrażliwość, a także na wpływ warunków atmosferycznych na jego rozwój. Nie nadaje się do hodowli w małych stawach, gdyż wykazuje wtedy tendencję do karłowacenia. Bardzo niekorzystnie działają na niego silne promienie słoneczne, dlatego zbiornik musi być również odpowiedniej głębokości. Sandacze są mało odporne na stres, z tego powodu w warunkach hodowlanych unika się jesiennych odłowów młodych sandaczy i hoduje się go w systemie dwu letnim. W profesjonalnych hodowlach narybek dokarmi się pokarmem suchym, która zapewnia rybą szybsze przyrosty masy. Taki system pozwala na osiągnięcie ok 1 kg masy ciała przez okres 2 lat. Jest to jednak metoda wiążąca się z dużymi kosztami.
Trofeum wędkarskie
Sandacz uważany jest za szczególnie cenne trofeum, pomimo że sam w sobie nie jest rybą specjalnie waleczną. To co sprawia, że jest tak trudny do złowienia to jego kapryśność, a znalezienie odpowiedniego łowiska do zarzucenia wędki wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Sandacz, kiedy nie poluje zazwyczaj odpoczywa w miejscach trudno dostępnych dla wędkarzy takich jak zatopione drzewa, uskoki dna, głębokie doły. Okres ochronny sandacza to początek stycznia do końca maja. Obowiązującym wymiarem ochronnym jest 50 cm – każdy sandacz poniżej tego wymiaru złowiony niezależnie od pory roku powinien zostać wypuszczony z powrotem do wody.
Sandacz cena
Ceny sandacza są bardzo zróżnicowane i mogą sięgać od to ok 50 zł/kg do nawet 80 zł/kg. Nie mniej ze względu na walory smakowe oraz odżywcze sandacz zagościł przynajmniej raz na jakiś czas na naszych stołach.