Rumianek – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Rumianek jest rośliną, która cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków i powszechnie uważany jest za naturalny sposób na zwalczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Stosujemy go zarówno w celach leczniczych, jak i podczas domowych zabiegów kosmetycznych. Więc skoro tak często rumianek stanowi nasze naturalne antidotum, przyjrzyjmy się jego właściwościom i zastosowaniu.

Rumianek – zalecenia

Po rumianek najczęściej sięgamy przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym. Dzięki właściwościom rozkurczającym, doskonale sprawdza się w przypadku wzdęć, zaparć oraz bólu brzucha, a także w przypadku mdłości. Napar z rumianku pomoże także na trawienie po obfitym i tłustym posiłku, ponieważ pobudza proces wydzielania żółci, dzięki czemu przeciwdziała zbyt dużej fermentacji w jelitach.

Rumianek jest także bardzo dobrym środkiem antyseptycznym. Sprawdzi się zarówno w walce z zapaleniem jamy ustnej, anginy, czy bólu gardła. W związku z tym, że możemy go stosować także zewnętrznie, sprawdzi się jako kompres łagodzący. Pomoże z zapaleniem spojówek, a także ze stanami zapalnymi skóry.

Inhalacja z wyciągiem z rumianku złagodzi natomiast objawy przeziębienia lub grypy. Wystarczy 10 minut zabiegu, by poczuć ulgę i zwalczać narastające problemy z gardłem. Można także zastosować go jako płukankę do ust w trakcie choroby.

Rumianek – zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce, oprócz właściwości sprzyjających gojeniu się ran, rumianek dedykowany jest osobom z przebarwieniami skórnymi, opuchliznami, uczuleniami, czy obrzękami. Doskonale sprawdzi się także jako płukanka do blond włosów, bowiem wpływa na ich naturalny wygląd.

O tym, by regularnie sięgać po rumianek świadczy fakt, iż lekarze polecają go w przypadku leczenia niemowląt. Sprawdza się w walce z kolkami, bólami brzucha i wyrzynaniem się ząbków.

Rumianek jest naturalnym środkiem, dzięki któremu możemy zwalczyć wiele przykrych objawów. Jednak pamiętaj, że w przypadku dłuższych dolegliwości, sam rumianek nie pomoże, dlatego należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest