Ramen i jego fenomen! Wartości odżywcze oraz przepis

Większość z nas myśląc o japońskiej kuchni ma przed oczyma sushi na nim jednak pomysłowość mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni się nie kończy. Ramen od dawna podbija żołądki Japończyków, sycąc podniebienia i posiadając jednocześnie korzystny wpływ na zdrowie.

Czym jest ramen?

Ramen to jedna z najbardziej popularnych zup w japońskiej kuchni. Jej podstawą jest rosół kostny z makaronem i dowolnie wybrane dodatki. Mogą to być warzywa, glony, grzyby czy też ryby w zależności od preferencji. Ramen jest w Japonii daniem kultowym, które można zamówić w praktycznie każdej restauracji czy też kupić na ulicznym straganie. Jego korzenie sięgają Chin skąd przybył do Japonii w XIX w. Zupa z dodatkami szybko podbiła serca mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni stanowiąc dla nich przyjemne urozmaicenie. Do tej pory bazowali oni wyłącznie na daniach składających się w głównej mierze z ryb i owoców morza więc ramen, z dodatkiem mięsa, stanowił przyjemny powiew świeżości.

Rodzaje ramenu

Każdy region posiada odmienną metodę przyrządzania ramenu jednak pomimo różnorodnych dodatków, podstawy pozostają te same. Należą do nich rosół, który koniecznie musi być długo gotowany, pszenny makaron oraz kansui (wodny roztwór węglanu potasu znany również jako Lye Water). Gotowy ramen serwuje się w miskach i je się go za pomocą łyżki oraz pałeczek. Podczas spożywania zaleca się głośno siorbać, ponieważ w kulturze japońskiej oznacza to, że posiłek nam smakuje i dziękujemy tym samym kucharzowi za jego przyrządzenie. Brak okazywania emocji będzie równoznaczny z obrazą osoby, która przygotowała dla nas posiłek.

Najbardziej popularne odmiany ramenu dzielą się na: Tonkotsu-ramen (wersja gotowana na wieprzowych kościach z mięsem i warzywami), Miso-ramen (w której stosuje się mięso kurczaka z warzywami i pastą miso), Shōyu-ramen (bazująca na kurczaku z dodatkiem wodorostów i dużych ilościach sosu sojowego) oraz Shio-ramen (gotowanej na odtłuszczonym rosole i podanej z pulpetami drobiowymi i rybą).

Wartości odżywcze ramenu

Ramen, oprócz walorów smakowych, posiada również cenne dla naszego organizmu składniki. Są nimi przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina A, białko, żelazo oraz potas. Tak naprawdę jest to w dużej mierze uzależnione od tego, co zdecydujemy się dodać do naszego dania i w jaki sposób będziemy chcieli je urozmaicić. Obojętnie jednak na co się zdecydujemy, ramen zdecydowanie dostarczy nam wiele energii. Jedna miska (ok. 700 gramów) może nam zapewnić aż do 600 kcal.

Sprawdzi się on również w łagodzeniu problemów z układem pokarmowym oraz wspomoże odporność naszego organizmu. Przede wszystkim jednak rozgrzeje co przyda się szczególnie w czasie grypy i pomoże nam tym samym szybciej podnieść się na nogi.

Należy jednak pamiętać, że ramen, pomimo zbawiennych właściwości i pozytywnego wpływu na nasz organizm, posiada bardzo dużą zawartość sodu. Jedna porcja praktycznie w całości pokrywa nasze dziennie zapotrzebowanie na ten pierwiastek dlatego najlepiej spożywać ramen wyłącznie od czasu do czasu i nie traktować go jako stały element swojej diety. Nadmiar sodu w naszym organizmie może się wiązać z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniem pracy serca czy też powstawaniem kamieni nerkowych.

Ramen przepis

Podanie jednego, uniwersalnego przepisu jest trudne, ponieważ ramen to w większości indywidualne podejście kucharza i za każdym razem może się on zmieniać. Składniki, które będą nam potrzebne do przygotowania najprostszej wersji ramenu to: jedna sztuka filetu z kurczaka, 3 marchwie, kapusta pekińska, 1 opakowanie makaronu wstążkowego, 3 papryczki chili, seler, sól, pieprz czarny, cebula oraz 4 ząbki czosnku.

Gdy zgromadzimy już wszystkie potrzebne nam składniki należy przygotować duży garnek a następnie wlać do niego ok. 2-3 litry zimnej wody i dodać do tego szczyptę soli. Następnie trzeba włożyć do garnka pierś z kurczaka i doprowadzić ją do stanu wrzenia. Całkowity czas gotowania na małym ogniu będzie wynosił mniej więcej 2 godziny.

Podczas, gdy kurczak będzie się gotował możemy wykorzystać ten moment na przekrojenie cebuli na pół i opalanie jej aż do momentu, gdy będzie zwęglona. W tym stanie należy dodać ją do gotującego się naparu. Oprócz cebuli trafi tam również posiekany czosnek, papryczka chili oraz seler. Całość należy gotować ok. 15 minut. Przed upływem tego czasu trzeba dodać do wywaru jeszcze łyżeczkę pieprzu, posiekaną kapustę oraz pokrojoną marchewkę. W zależności od upodobań możemy również doprawić wywar dodatkową porcją soli lub chili.

Kolejnym krokiem jest ugotowanie makaronu wstążkowego. W czasie, gdy będzie się gotował będziemy mieli czas na zajęcie się piersią z kurczaka. Należy ją wyjąć z garnka a następnie pokroić w małe paski i delikatnie obsmażyć.

Ostatni etap zakłada przygotowanie miseczek i włożenie do nich makaronu wraz z posiekanym kurczakiem. Całość należy zalać wywarem z warzywami i można przystąpić do degustacji.

Ramen korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy poza tym dostarcza nam wielu niezbędnych do poprawnego funkcjonowania składników. Przede wszystkim jest jednak smaczny i łatwo dostępny. Zamiast stawiać wyłącznie na sushi warto otworzyć się również na coś innego, ponieważ może się okazać, że znajdziemy tym samym nasze nowe ulubione danie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest