W ostatnim czasie można by śmiało stwierdzić, iż wszelkie problemy zdrowotne, pewne dolegliwości są o wiele bardziej zauważalne niż jeszcze kilka lat temu. Być może zjawisko to ujawniło się jako dość srogi efekt mediów społecznościowych i wszechobecnych celebrytów, którzy otwarcie mówią o zmaganiach z chorobami z hormonami, tarczycą i nie tylko… Niemniej jednak społeczeństwo zaczęło wręcz przykładać większą uwagę do posiłków, które spożywa oraz samopoczucia fizycznego, odczuwalnego po zjedzeniu danego produktu. Stąd też nagły wzrost przypadków osób, nietolerujących glutenu czy produktów mlecznych… Czy więc powinniśmy spożywać wyroby mleczne? Czy może lepiej zastąpić je tym, co nie zawiera w sobie laktozy?
Spis treści
Nietolerancja pokarmowa…
… z pewnością może uprzykrzyć nasze codzienne życie. Objawia się ona szeregiem dość specyficznych objawów, występujących w niedługim czasie po spożyciu danego składnika. Zachodzi wnet swego rodzaju reakcja układu immunologicznego o charakterze przewlekłym. Głównym objawem są przede wszystkim zaburzenia żołądkowe – jelitowe, zmiany zachowania, problemy skórne czy bóle głowy. To właśnie gluten oraz wyżej wspomniana laktoza, ze względu na skład i właściwości, przestały być tolerowane przez organizm wielu z nas…
Jak to jest z tą laktozą?
Cukier, który znajduje się w mleku wszystkich ssaków, zwany jest laktozą. To on nadaje mleku słodki posmak i jest jednym z głównych źródeł węglowodanów w żywieniu niemowląt. Jako cukier mleczny cechuje się doskonałą rozpuszczalnością, umożliwia wchłanianie wapna oraz na skutek fermentacji, stymuluje zdrową mikroflorę bakteryjną i wpływa na odżywienie jelit. Mimo pozytywnego wpływu na nasz organizm, laktoza nie zawsze jest dobrze przyjmowana.
Pij mleko będziesz wielki
Slogan, występujący niegdyś w każdej reklamie, stanowił motto przewodnie jeszcze poprzednich pokoleń. Jako małe dzieci, wierzyliśmy w moc mleka. Powszechnie uważano, że wypicie szklanki dziennie wpłynie na nasz wzrost, budowę kości i nasze ogólne samopoczucie. Czy rzeczywiście stwierdzenie to jest słuszne? Czy może po latach możemy jednogłośnie uznać to za mit naszego dzieciństwa?
Otóż nie można postawić jednoznacznej decyzji. Z roku na rok coraz więcej osób odchodzi od spożywania produktów mlecznych. Istnieją pewne zarzuty, iż nasz organizm nie jest w stanie trawić produktów tego pochodzenia. Do tego dochodzi kwestia odwapnienia kości i alergii, które mogą one wywołać oraz kilka innych niepożądanych skutków ubocznych…
Część z nich można z łatwością obalić. Choć przetwory mleczne nie będą odpowiednie dla każdego, błędnym było stwierdzenie, iż nasz organizm nie jest w stanie ich przetrawić. Wszystko opiera się na tzw. laktazie. Prościej mówiąc jest to enzym niezbędny do trawienia laktozy. Wraz z wiekiem, jego ilość spada, wciąż jednak pozwala naszemu organizmowi na prawidłowe funkcjonowanie.
Dieta mleczna a alergie
Laktoza również nie jest przyczyną występowania alergii… Nie da się ukryć, iż rzeczywiście mleko to jeden z produktów o właściwościach mocno uczulających. Osoby niecierpiące na alergię nie mają jednak powodów do obaw. Spożywanie produktów tego rodzaju nie rozwinie alergii ani nie przyczyni się do wystąpienia jakichkolwiek objawów, zarówno przed, jak i po zjedzeniu nabiału. Jeżeli jednak na naszym ciele wystąpią zmiany skórne, kaszel czy dolegliwości żołądkowe, jest to znak naszego organizmu, iż już wcześniej mieliśmy problem z produktami mlecznymi. W tej sytuacji zalecane jest zrobienie specjalistycznych testów, by wykluczyć lub zaś potwierdzić możliwie istniejące dolegliwości.
Co zaś najlepiej spożywać?
Mleko i inne przetwory, takie jak jogurty, sery czy kefiry, zawierają bardzo dużo wartości odżywczych, potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania. Z łatwością możemy jednak wyeliminować je z naszej diety. Nie są one niezbędnym elementem, ponieważ możemy dostarczyć je z kilku innych źródeł. Problemem jest jednak łatwo przyswajalny wapń, który jest ciężko zastąpić.
Nabiał sam w sobie nie jest szkodliwy, warto zaś postawić na naturalne przetwory bez dodatków smakowych. Powszechnie przypisujemy jednak mu sporo negatywnych cech, które poniekąd mijają się z prawdą. Nabiał nie sprzyja otyłości, tym samym nie sprawia, że organizm wytwarza więcej śluzu ani nie wywołuje problemów skórnych. Jeżeli cierpimy na wyżej wymienione dolegliwości, być może ich źródło występuje gdzieś indziej. Niezależnie czy mamy na myśli wyroby mleczne czy produkty zbożowe, we wszystkim najważniejszy jest umiar oraz zdrowy rozsądek. Warto jednak znaleźć zalążek problemu i dopiero wtedy zacząć przeciwdziałać. Jeżeli zaś nie stwierdzono u nas nietolerancji na laktozę, nie mamy powodów do zmartwień!