Poziomka to słodki i aromatyczny owoc, który znany jest każdemu z nas. Pyszne, małe, czerwone kuleczki można kupić w sklepach, jak i uprawiać w ogrodach lub na działce. Jednak poziomki są nie tylko smacznym owocem, który wykorzystać można w kuchni. Jej dodatkowym atutem są wartości odżywcze i zdrowotne, z których dobrodziejstw korzystać może każdy z nas.
Spis treści
Poziomka – krewna truskawki
Bardzo często poziomki nazywane są wręcz młodszymi siostrami truskawek. Jest tak przede wszystkim z powodu ich mniejszego kształtu, przy jednoczesnym zachowaniu podobnego smaku. Poziomki występują w Polsce w wielu odmianach. Najbardziej popularna jest jednak poziomka pospolita oraz poziomka leśna. Ich nazwy poniekąd wskazują na to, w jakich miejscach najczęściej można zebrać te małe, ale jakże smaczne owoce. Poziomka leśna rośnie przede wszystkim na skrajach lasów, polanach, czy przy drogach. Krótko mówiąc – tam, gdzie ma dostęp do dużej ilości światła słonecznego. Ta krewna truskawki chętnie uprawiana jest przez amatorów w ogrodach, na działkach czy nawet w doniczce na okiennym parapecie. Tam króluje przede wszystkim poziomka pospolita. Warto dodać, że jest to roślina mało wymagająca, a dzięki temu łatwa w uprawie i idealna nawet dla amatorów. Czas jej kwitnienia przypada na maj i czerwiec, kiedy to niewielkie białe kwiatuszki po zapyleniu przez owady zmieniają się w soczyste owoce.
Wartości odżywcze i zdrowotne poziomki
Być może niepozorne z wyglądu owoce poziomki pełne są znaczących wartości odżywczych i zdrowotnych. Charakteryzują się nimi zarówno same owoce, jak i liście tej rośliny. Oto najważniejsze z nich:
- Są źródłem witaminy C, dzięki czemu wzmacniają odporność, jak i pomagają walczyć z pojawiającymi się infekcjami i przeziębieniami.
- Dzięki zawartości potasu wzmacniają pracę układu krwionośnego.
- Zawartość kwasu salicylowego w poziomkach sprawia, że w pozytywny sposób działają one na stan uzębienia i dziąseł.
- Mają właściwości moczopędne, przez co wykorzystywane są w przypadku schorzeń układu moczowego.
- Poziomka ma działanie regulujące przemianę materii.
- Zawierają sole mineralne, takie jak: kobalt, wapń, fosfor i żelazo.
- Ponadto zaspokajają zapotrzebowanie na witaminy takie jak: PP, A, H, E, B6, B2.
- Zawarte w poziomkach garbniki pełnią funkcję ściągającą i działają oczyszczająco na skórę, pozbawiając ją wysepek, trądziku i pryszczy.
- Działają oczyszczająco na cały organizm, powodując jego detoks i usuwając z niego szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii.
- Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i przeciwnowotworowe.
- Zapobiegają intensyfikacji procesu starzenia.
- Dzięki swojej niskokaloryczności wspomagają odchudzanie.
Zastosowanie owoców poziomki
Ze względu na tak dużą wartość odżywczą zarówno poziomka pospolita, jak i poziomka leśna mają szerokie zastosowanie. Zwłaszcza w kuchni. Z owoców można wykonywać chociażby napoje, takie jak kompoty czy soki. Owoce poziomki idealnie sprawdzą się również jako główny składnik przetworów takich jak dżemy, marmolady oraz konfitury. Mało tego, poziomki świetnie smakują również na surowo, można więc dodawać je do deserów i sałatek owocowych. Natomiast z liści poziomki można wykonać herbatki lub napary.
Różnorodne zastosowanie poziomki, jak i cechujące ją wartości odżywcze oraz lecznicze sprawiają, że staje się ona coraz bardziej popularnym owocem. Jednak pomimo wielu korzyści związanych ze spożywaniem poziomek w różnej postaci, trzeba mieć na uwadze, aby zachować umiar, ponieważ owoce te mogą uczulać i wywoływać alergię.