Pasternak to warzywo korzeniowe, powiązane z takimi roślinami, jak marchew, czy pietruszka. Posiada ono słodkawy, a zarazem przyjemny, orzechowy smak. To warzywo korzeniowe pochodzące z Eurazji cieszy się tam sławą ze względu na zastosowanie w medycynie, jak również pełnienie funkcji afrodyzjaku od czasów starożytnych.
Spis treści
Pasternak, a pietruszka – różnice
Ze względu na liczne podobieństwa w budowie tych dwóch warzyw korzeniowych w pismach z dawnych czasów często można natknąć się na mylenie tych dwóch różnych pokarmów. Nic dziwnego oba warzywa są roślinami dwuletnimi o białawym lub jasnożółtym kolorze w kształcie marchewki. Jednak pasternak jest zazwyczaj większy. Inną różnicą pozwalającą z łatwością odróżnić nam te dwa warzywa są liście u pietruszki o niezwykle intensywnym zapachu i płaskich liściach. W przypadku pasternaku mamy liście znacznie grubsze, które bardziej przypominają w wyglądzie liście selera. W supermarketach oba te warzywa występują, jednak w formie z usuniętymi łodygami. Wtedy jedynym sposobem na odróżnienie jest dostrzeżenie wgnieceń wokół wierzchołka korzenia, które to nie będą występowały w pietruszce. W przypadku pasternaku, łodygi nie są przedłużeniem korzenia, a bardziej jag, gdyby wyrastają z jego wnętrza. W tej sytuacji odróżnienie nie jest łatwe, ale ze względu na podobny, lekko słodki smak można stosować oba produkty zamiennie.
Pasternak- właściwości odżywcze
Warzywo to jest źródłem imponującej ilości minerałów jak m.in. wapń, magnez i żelazo, jak również niesamowitej ilości szeregu witamin. Folian, witamina B6 i K to tylko kilka z nich. Dzięki bogactwu w witaminę C i poliacetyleny jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Te związki zapobiegają powstawaniu stresowi oksydacyjnego. Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób, a zwłaszcza raka. Na problemy z funkcjonowaniem układu trawiennego zadziała błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny dodatkowo obniża poziom cholesterolu. Połączenie bogactwa w błonnik z niewielką kalorycznością warzywa sprawia, że warzywo to jest idealne dla osób na diecie. Korzystnie na utratę wagi może wpływać również bogactwo tego pokarmu w wodę. Obecność potasu zapewnia utrzymanie ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie. Inny ze składników obecnym w pasternaku pozytywnie wpływającym na pracę serca jest kwas foliowy. Związek ten przyczynia się do obniżenia homocysteiny, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca. Innym z korzyści występowania tego składnika w pasternaku jest wpływ na zmniejszenie ryzyka występowania wady cewy nerwowej u noworodków. Ciężarne powinny spożywać to warzywo również ze względu na jego właściwości przeciwdepresyjne. Innym z bardzo ważnych właściwości jest znaczne zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na raka jelita grubego. Przyczynia się do tego obecność aktywnego składnika, jakim jest falkarindiol. Połączenie dużej zawartości magnezu i wapnia wpłynie bardzo korzystnie na zęby i kości. Witamina B9 pomoże w leczeniu anemii.
Warto włączyć pasternak do swojej diety nie tylko ze względu na pyszny smak. Pieczony, smażony, jako purée-form spożycia tego warzywa w kuchni jest cała masa. Może, zamiast marchewki nadawać słodki posmak w sałatce kolesław. Innym sposobem użycia ze względu na smak słodszy od marchewki jest użycie go jako dodatku do ciast i wypieków. W niektórych częściach świata robi się z niego nawet herbatę, która jest doskonałym środkiem moczopędnym. Jedyną z potencjalnych ograniczeń w spożywaniu pasternaku są alergie. U alergików istnieje zagrożenie, jeżeli chodzi o wystąpienie wysypki lub wystąpienia alergii w jamie ustnej.