Roślina lecznicza, którą swoją popularność ma już od czasów starożytnych. Może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, najczęściej rośnie na terenie Europy i Ameryki Północnej. Potocznie nazywana jako “oset”, przez długi czas uważana była za nic nieznaczący chwast. Ogromne zdziwienie nastąpiło, gdy okazało się iż pod tą niepozorną rośliną kryje się prawdziwa skarbnica dobroci. Być może dlatego, dziś, oset znajdujemy w kuchni, medycynie i kosmetykach.
Spis treści
Ostropest plamisty – właściwości
Zastanawiacie się pewnie na czym polega ta “skarbnica dobroci”? Już śpieszymy z odpowiedzią. Ostropest przede wszystkim wykazuje działanie ochronne. Zaleca się spożywanie produktów z tym dodatkiem, wszystkim tym, którzy mają problem z uzależnieniem od alkoholu. Oset chroni wątrobę, a dodatkowo neutralizuje stany zapalne. Oczywiście, stany nie tylko spowodowane alkoholem, ale także te na tle cukrzycowym, na skutek oparzeń słonecznych czy operacji. Stosuje się go również w leczeniu chorób wątroby, zwłaszcza wspomagając ją po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach. Oznacza to bowiem, że ostropest powinny spożywać osoby podlegające antybiotykoterapii, lub zażywające sporą ilość tabletek (np. hormonalnych).
Ostatnie badania wykazały iż kobiety chorujące na endometriozę, lub wykazujące problemy na tle menstruacyjnym powinny sięgnąć po suplementację ostropestem. To samo tyczy się wszystkich tych, którzy mają problem z układem pokarmowych (np. wrzodami). Świetnie nada się dla osób, które walczą lub regenerują się po operacji usunięcia woreczka żółciowego. Badania potwierdziły również fakt iż oset pozwala utrzymać stały poziom glukozy we krwi, co sprzyja cukrzykom oraz osobom z insulinoopornością. Osoby starsze, które zauważają pierwsze luki w pamięci, powinny od razu sięgnąć po oset. Tak samo jak osoby narażone na permanentny stres. Wszystko to zasługa zdolnościom detoksykującym, ogromnym źródłom kwasów tłuszczowych oraz wolnym rodnikom. Ponadto znajdziemy w nim fitosterole oraz aminy biogenne.
Ostropest – jak go stosować?
Stosowanie ostropestu jest mocno dowolne i co więcej – różnorodne. Szeroki dostęp do tego produktu pozwala nam wybrać odpowiedni dla nas sposób. Wybór powinien być uzależniony od łatwości zażywania, oraz wygody.
Oto kilka propozycji, które być może przekonają Was do wprowadzenia tego składnika do diety:
- Ostropest plamisty mielony – zdecydowanie bardziej złożony sposób na urozmaicenie jadłospisu. Możemy zarówno kupić go zmielony, ale też mielić własnoręcznie w domu. Tak przygotowany produkt możemy dodać do domowych wypieków, do sałatek, owsianek, jogurtów, sosów lub zup. Tu jedyne co nas ogranicza to nasza własna wyobraźnia. Nie bójmy się eksperymentować.
- Ostropest plamisty tabletki – łatwiejszy sposób na suplementację. Pamiętajmy jednak, że w tego typu produktach jest spore ryzyko występowania innych, niekoniecznie odpowiednich dla nas składników. Dlatego też, przed wybraniem odpowiednich tabletek, dokładnie przeanalizujmy skład i w razie czego, skonsultujemy to z lekarzem
Ostropest plamisty przeciwwskazania
Tu, niestety należy uwzględnić pewne “ale”. Co prawda nie udowodniono z całą pewnością jakiegokolwiek negatywnego skutku zażywania produktów z ostropestem, ale powinniśmy zachować ostrożność w paru przypadkach.
Po pierwsze – osoby chorujące na cukrzycę powinny pamiętać i uwzględniać fakt. że oset obniża poziom cukru we krwi. Oznacza to iż często spożywanie rośliny, wraz z niewłaściwą dietą lub innymi lekami, może spowodować hipoglikemię i nieprzyjemne (a czasem bardzo niebezpieczne) skutki. Kobiety, które zażywają antykoncepcję hormonalną powinny przedyskutować chęć suplementacji ostropestem, wraz ze swoim lekarzem prowadzącym. Wykazano bowiem iż oset obniża skuteczność tabletek hormonalnych.
No i najważniejsze – kobiety w ciąży, alergicy oraz osoby z niedrożnością dróg żółciowych (a więc podczas chorowania i problemów z drogami żółciowymi) powinny całkowicie wyeliminować i zrezygnować z ostropestu w swojej diecie.
Dodatkowo, roślina wykazuje solidne działanie przeczyszczające, dlatego nie zalecamy spożywania jej przed podróżami, czy ważnymi wydarzeniami.
Ostropest plamisty cena
Cena zależy od tego gdzie i w jakiej formie zdecydujemy się kupić ostropest. Jeśli zdecydujemy się na tabletki, musimy wziąć pod uwagę dokładny skład produktu. Mieszanka różnych ziół, w tym tego opisywanego to koszt ok 20zł za 100 kapsułek. Czysty ostropest to 35zł za 120 kapsułek. Gdy zdecydujemy się na olej z ostropestu musimy liczyć się z wydatkiem 30zł za 500ml, a za mielony 1kg tylko 12zł.
Ostropest – kosmetyki i uroda
Nie da się pominąć faktu iż ostropest to cudowny środek upiększający, który coraz częściej dodawany jest przed producentów. Najczęściej znajdziemy go w szamponach, odżywkach, maskach do włosów i kremach. Wszystko to zasługa działań anty-starzeniowych i anty-zapalnych, które radzą sobie z łuszczycą, łupieżem i trądzikiem. Zwolennicy zioła często wcierają go bezpośrednio w skórę, oraz dodają do domowych, ręcznie robionych maseczek.