W ostatnim czasie Polacy coraz częściej zaczęli sięgać po dania śródziemnomorskie. Popularne „frutti di mare” można kochać lub nienawidzić. Wiele przysmaków straszy swoim wyglądem, skutecznie zniechęcając do ich próbowania. Jednym z bardziej oryginalnych, jeśli chodzi o kształt, morskich dodatków kulinarnych jest ośmiornica. To głównie na jej walorach smakowych i zdrowotnych opiera się dieta śródziemnomorska. Dlaczego akurat na niej? Jakie właściwości posiada? Jakie potrawy na jej bazie można przygotować?
Ośmiornice to w gruncie rzeczy bardzo smaczne oraz przydatne mięczaki. Zazwyczaj mają zupełnie różne kolory i rozmiary. Ich wspólną cechą jest natomiast struktura tj. miękkie owalne ciało i osiem długich macek. Długość macek może sięgać 8 metrów, dodatkowo na każdej z nich znajdują się przyssawki. Pozwalają one ośmiornicom przywiązywać się do skał i podwodnych roślin, a także łapać inne stworzenia morskie nadające się do jedzenia. W smaku ośmiornice są bardzo podobne do kalmarów, ale ich mięso jest delikatniejsze i miękkie. Ponadto w przeciwieństwie do kalmara, ich całe ciało nadaje się do jedzenia, w tym macki.
Spis treści
Właściwości odżywcze ośmiornicy
Ośmiornice dostarczają organizmowi dużo wartościowego białka, a także sporo witamin i mikroelementów. Ponadto podobnie jak inne owoce morza przyczynia się one do zahamowania rozwoju nowotworów. Dodatkowo nie zawierają cholesterolu i cechują się bardzo niską kalorycznością, dzięki czemu mogą znaleźć się także w jadłospisie osób będących na diecie. Poza tym mięso ośmiornicy jest bardzo lekkostrawne. Ten rodzaj owoców morza jest również doskonałym źródłem witaminy B12, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz przyspiesza gojenie się ran. Poza tym ośmiornica jest bogata w pierwiastki, takie jak: jod, selen czy wapń.
Gdzie stosować i jak jeść ośmiornicę?
Mięso ośmiornicy można gotować we wrzątku a także na parze, dusić, smażyć, grillować i piec. Doskonale smakuje w chrupkiej panierce, a także smażona w głębokim tłuszczu. Z ośmiornic można zrobić m.in. pikantne zupy, potrawki i gulasze. Ponadto znakomicie komponuje się ona z innymi owocami morza jako przystawka, danie główne oraz sałatka. Co ciekawe do dań z owoców morza podajemy zazwyczaj białe wytrawne wino. Gotowanie ośmiornicy należy zacząć od wcześniejszego oczyszczenia jej z błonki pokrywającej ciało tego mięczaka oraz usunięcia worka czernidłowego. Dobrze jest także lekko rozmiękczyć mięso, zbijając je tłuczkiem. Wtedy to straci ono swoją sprężystość i tym samym szybciej się ugotuje. Dobrze wiedzieć też, że małe okazy ośmiornicy przyrządza się i podaje w całości, a te większe zazwyczaj zostają pozbawione głowy i spożywa się jedynie ich ramiona.
Ośmiornica – przepisy
Ośmiornica doskonale sprawdza się z różnymi składnikami. Może stanowić główną część potrawy, albo być jej elementem. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów z tym mięczakiem.
Po pierwsze ośmiornica duszona w białym winie
To prawdziwy świąteczny przysmak, którego doskonały smak doceni wiele osób. Aby przygotować ośmiornicę w białym winie, potrzebne jest: 1 kg ośmiornicy, 4-5 łyżek oliwy z oliwek, 2 cebule, 0,5 szklanki białego wina, garść orzeszków ziemnych, sól i inne przyprawy do smaku.
Najpierw ośmiornicę należy dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i usunąć z niej skórę, a także głowę za pomocą m.in. przyssawki. Następnie ośmiornicę należy oparzyć wrzącą wodą lub umieścić jej tusze we wrzącej wodzie na kilka sekund. Do tłumienia potrzebna jest głęboka patelnia, w której smaży się tusze przez 7-10 minut w oleju. Później trzeba dodać do mięsa cebulę, posiekane pierścienie, ziemne orzeszki ziemne, przyprawy i wino. Patelnię można zamknąć pokrywką i pozostawić na gulasz na małym ogniu przez około 15 minut.
Po drugie faszerowana ośmiornica
To danie niełatwe, ale dzięki jego przygotowaniu można zaimponować swoim gościom. Potrzebne jest: 700 gramów ośmiornicy mięsa, 100 g krewetek, 60 g masła, 50 g bulwy kopru, jedną czwartą szklanki czerwonego wina stołowego, 2 pomidory, 1 szalotka łodygi, trochę czosnku, liści oregano, bazylia, sól, pieprz i inne przyprawy do smaku.
Na początku ośmiornicę należy umyć, oczyścić ze skóry i usunąć wszystkie niepotrzebne części (głowę i macki). Następnie należy udusić ją w jej własnym soku, bez dodawania wody lub oleju. Kolejno aby podać mięso z kiełbasy, trzeba dodać odrobinę soku z cytryny. Natomiast macki ośmiornicy muszą zostać wypchane. Aby to zrobić, trzeba przygotować obniżoną mieszaninę przegotowanej krewetki, warzyw (pomidor, cebula, koper, czosnek), ziół i przypraw. Następnie ośmiornicę umieszcza się na blasze do pieczenia, podgrzewa ją i wylewa trochę wody. Każda macka jest nadziewana uzyskaną mieszanką i rozmazana roztopionym masłem. Taki talerz przygotowuje się przez 15-20 minut na średnim ogniu. Można podawać go z gotowanymi ziemniakami, świeżymi warzywami bądź zieleniną.
Po trzecie ośmiornica z warzywami
Aby przygotować to danie potrzebne będą: 1 duża ośmiornica, 2 duże cebule, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 2 kg pieczarek, 3 marchewki, 1 seler, 1 kieliszek czerwonego wina, oleju słonecznikowego, liść laurowy, goździki, przypraw.
Najpierw ośmiornicę należy opłukać, oczyścić ze skóry, usunąć główkę oraz macki, a następnie pokroić na duże kawałki. Jeśli kupiona zostanie ośmiornica w puszkach, lepiej zmoczyć ją wpierw w zimnej wodzie. Następnie trzeba drobno posiekać cebulę i smażyć na oleju słonecznikowym, dodać koncentrat pomidorowy, czerwone wino, liść laurowy, pieprz do smaku. Wszystko to powinno być kolejno duszone na małym ogniu przez około 5-6 minut. Natomiast grzyby razem z posiekaną cebulą należy ugotować w osolonej wodzie i pokroić. Marchew i seler również trzeba ugotować i pokroić w kostkę. Następnie wszystko (warzywa i grzyby) należy usmażyć na oleju roślinnym dodając do tego sos winny, przygotowany wcześniej. Należy wiedzieć, że korpus ośmiornicy trzeba smażyć ze wszystkich stron na gorącym oleju w sosie oraz warzywach wprowadzonych do patelni. Musi być zamknięty pokrywką przez około pół godziny.
Z łatwością można zauważyć zatem to, iż mimo wyglądu ośmiornica to bardzo wartościowy przysmak, który każdy powinien spróbować choć raz w życiu. Dania z nią można z łatwością przygotować, wystarczą tylko dobre chęci. Efekt zaskoczenia gwarantowany!