Orzech włoski i jego właściwości.Jak przygotować nalewkę?

Jakie wartości mogą posiadać orzechy włoskie? Jak wiadomo, orzechy mają dużo kalorii, lecz są to zdrowe kalorie. Lepiej zjeść garść takiej przekąski niż pączka oblanego lukrem, pełnego szkodliwego cukru. Są bogate w wiele składników pozytywnie wpływających na nasze ciało. Warto wgłębić się w ten temat trochę bardziej i dowiedzieć się garść cennych informacji.

Czym jest orzech włoski?

Orzech włoski jest znany od wielu lat. Jest to owoc drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Rośnie głównie w południowo-wschodniej Europie, Azji, Himalajach i południowo-zachodnich Chinach. W dawnych czasach liście orzecha włoskiego używano do leczenia cukrzycy, krzywicy, krwotoków oraz do odstraszania pasożytów układu pokarmowego. Orzechy włoskie z powodzeniem mogą zastąpić w diecie ryby przez bogate w kwasy wnętrze. Warto jest spożywać nie tylko dla smaku, ale również dla zdrowia i jako zdrowy zamiennik przekąsek czy słodyczy.

Właściwości orzechów włoskich

Największym atutem wyróżniającym orzechy włoskie na tle innych orzechów jest wysoka zawartość kwasu ALA należący do puli NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Składnik ten jest bardzo ceniony w gronie ludzi odżywiających się zdrowo, wegetarian, wegan oraz dietetyków.

Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ orzechów włoskich w diecie osób chorych na Alzheimera. To właśnie orzech opóźnia postępowanie choroby oraz poprawia pamięć każdego z nas. Orzechy włoskie to również cenne źródło wszelkich składników mineralnych takich jak: wapń, potas, magnez, żelazo oraz kolejne źródło witamin.

Jak już wspomniane było wcześniej, orzechy włoskie to świetny zamiennik ryb. Są alternatywną tłuszczy zwierzęcych bogatych w cholesterol i nasycone tłuszcze. Orzechy działają przeciwnie dzięki swoim dobrym tłuszczom. Obniżają cholesterol oraz obniżają ryzyko chorób układu krążenia. W czym jeszcze pomagają nam orzechy włoskie?

  •  chronią układ krążenia,
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na raka,
  • łagodzą problemy z żołądkiem,
  • wzmacniają system nerwowy,
  • pielęgnują włosy,
  • zwalczają nadpotliwość,
  • usprawniają pracę mózgu

Zastosowanie orzechów włoskich

Orzechy włoskie poza pozytywnym wpływem na nasz organizm poprzez jedzenie ich, posiadają również wiele innych zastosowań – głównie w kosmetyce.

Orzech włoski w maseczkach oraz peelingach do twarzy

Roztarte na małe kawałeczki łupinki orzechów są częstym dodatkiem do peelingów. Dzięki ich fakturze, idealnie ścierają martwy naskórek z naszej twarzy, jednocześnie zbyt mocno jej nie podrażniając.

Odżywka z orzechów włoskich do włosów

Taką odżywkę możemy wykonać sami w domu w kilka minut. Wystarczy jedynie łupinki orzechów rozgnieść i dodać do oliwy z oliwek wymieszanej z ciepłą wodą. Taką mieszankę trzymamy na włosach przez 30 minut i dokładnie spłukujemy. Dostarczy to składników odżywczych do naszych włosów, sprawi, że będą mniej suche oraz pozbawi rozdwojonych końcówek.

Nalewka z orzecha włoskiego

Taka nalewka nie ma tylko walorów smakowych, ale też ma właściwości lecznicze. W dawnych czasach podawano ją osobom z biegunką, a także jest stosowana, aby poprawić sprawność układu pokarmowego.

Jak ją przyrządzić?

Potrzebujesz 20-30 sztuk zielonych orzechów włoskich oraz litr 40% alkoholu. Orzechy w swoich łupinkach należy pokroić w ćwiartki lub kostkę. Tak pokrojone orzechy trzeba włożyć do słoika oraz zalać alkoholem. Taką mieszankę odstawiamy na 30-40 dni, jednakże maksimum właściwości leczniczych wyciągnie się z niej dopiero po roku. Taka mikstura jest bardzo gorzka, więc według uznania można ją posłodzić cukrem lub miodem.

Ciasto z orzechami

Jeśli ktoś nie jest fanem jedzenia samych orzechów bez żadnych dodatków, zawsze można przemycić ich chociaż trochę do naszej diety w postaci ciasta. Ciasto z orzechami włoskimi to świetny zamiennik innych wysoko słodzonych ciast oraz przekąsek. Swoje kalorie będzie oczywiście miało, ale będą to zdrowe kalorie, obfite w zdrowe kwasy oraz witaminy.

Orzechy włoskie bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm i warto wprowadzić je do naszej diety, chociażby w małych ilościach. Nie tylko poprawią naszą koncentracje, ale także zwalczą bóle żołądka i całego układu pokarmowego. To świetny zamiennik tłuszczów zwierzęcych i są bezpieczne dla każdego wegetarianina i wegana.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest