Problemy zdrowotne i ból dotykają każdego z nas, dlatego często szukamy czegoś, co przyniosłoby ukojenie. Bywa również, że leki zażywamy na zapas, a to z kolei sprawia, że znajdujemy się w czołówce narodów najczęściej sięgających po farmaceutyki. Jeśli naprawdę źle się czujesz, nie musisz od razu po nie sięgać. Możesz wykorzystać olejek z oregano – jest naturalny, a ze względu na swoje właściwości – niezwykle skuteczny!
Spis treści
Dawna historia oregano
Oregano nazywane tez lebiodką pospolitą – choć w dzisiejszych czasach znacznie częściej kojarzone z kulinariami, od wielu lat jest wykorzystywane także w medycynie. Jego właściwości doceniali Grecy i Rzymianie w starożytności, a o olejku z tej rośliny pisali Arystoteles, Hipokrates i inni filozofowie kojarząc je jako symbol szczęścia oraz polecając jego stosowanie w przypadku problemów ze skórą i trawieniem.
Według Greków – „oreganos” to „łaskawość gór” lub „ozdoba gór”, ponieważ najczęściej to dziko rosnące ziele można było znaleźć między skałami i w miejscach o dużej ekspozycji promieni słonecznych, gdzie podłoże było suche oraz kamieniste.
Olej z oregano – właściwości i skład
Olej z dzikiego oregano wykazuje właściwości moczopędne i przeciwbólowe, a po nałożeniu bezpośrednio na skórę, daje uczucie ciepła, dlatego jest uznawany za rozgrzewający. Ze względu na to, że wzmaga potliwość stosuje się go podczas przeziębienia.
Pozyskiwany ze świeżych liści oregano, w swoim składzie posiada znaczne ilości karwakrolu oraz tymolu – substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i grzybobójczym, które swoje zastosowanie znalazły w medycynie, ponieważ używają ich stomatolodzy w dezynfekcji narzędzi oraz leczeniu chorób zębów. Mimo tego, olej z oregano jest całkowicie bezpieczny, a jego składniki zostały dokładnie zbadane i według Urzędu do Spraw Żywności i leków USA oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności – karwakrol i tymol nadają się do spożycia, a nawet mają działanie przeciwnowotworowe.
Oprócz związków chemicznych – olej z oregano to też witaminy i minerały takie jak:
Witaminy z grupy B – mają w pływ na przyswajalność minerałów z pożywienia, dlatego też odpowiadają za pozyskiwanie energii, optymalizują poziom cholesterolu we krwi, wspomagają układ nerwowy, a ich niedobory powodują senność i osłabienie organizmu.
Witamina C – jej głównym zadaniem jest usuwanie toksyn z organizmu. Jest antyoksydantem neutralizującym szkodliwe działanie wolnych rodników, które zwiększają ryzyko powstania nowotworów oraz chorób układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca.
Witamina K – dzięki niej, krew krzepnie prawidłowo. Witamina K wzmacnia też kości i chroni przed osteoporozą. Jest niezbędna dla ludzi w każdym wieku, dlatego podaje się ją nawet noworodkom.
Minerały – (m. in. żelazo, potas, magnez, cynk), które biorą udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Pozyskiwane z pożywienia bardzo łatwo się wypłukują, dlatego należy je uzupełniać. Ich poziom wpływa na nasze samopoczucie oraz wygląd, np. zbyt małe ilości cynku objawiają się wypadaniem włosów oraz łamliwością paznokci, a niedobór żelaza może skutkować groźną dla zdrowia anemią.
Preparaty na bazie oregano – dzięki udziałowi tych naturalnie występujących w nim substancji mają liczne zastosowanie. Czy wiesz jakie dokładnie?
Zastosowanie oleju z oregano
Olejek z oregano można stosować doustnie oraz zewnętrznie, jednak należy go rozcieńczać wodą – wtedy nadaje się do picia lub łączyć go np. z olejem kokosowym i smarować nim skórę. Olejek w czystej postaci może wywoływać podrażnienia, więc należy dawkować go z umiarem. Jest też dostępny w aptekach w postaci kapsułek.
Ze względu na swoje właściwości może być stosowany w walce z grzybicą paznokci i stóp. 2 – 3 krople należy wymieszać z taką samą ilością innego oleju i nałożyć na miejsce objęte grzybicą. Taki proces powtarzać przez kilka dni, aż do ustąpienia dolegliwości.
Jeśli chcesz zwalczyć przeziębienie, możesz wykonać domową inhalację. W tym celu, zagotuj wodę i dodaj do niej kilka kropel olejku. Na głowę nałóż ręcznik i przez 5-7 minut wdychaj parę. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się infekcji zatok, bo olej z oregano działa jak naturalny antybiotyk, a gdy woda ostygnie do temperatury pokojowej, wypłucz nią gardło – właściwości przeciwzapalne sprawią, że ból będzie mniej odczuwalny.
Remedium na dolegliwości trawienne – dodając 1-2 krople do herbaty i pijąc ją po obfitym posiłku, wspomożesz pracę układu pokarmowego, ponieważ lejek z oregano sprawia, że zwiększa się produkcja żółci. Uważaj jednak, by nie zażyć go zbyt dużo – może mieć działanie przeczyszczające.
6-7 kropli olejku eterycznego i łyżeczka oleju kokosowego to domowy preparat na kobiece bóle menstruacyjne. Masowanie taką mieszanką okolic podbrzusza zmniejsza obrzęk oraz pobudza przepływ krwi.
Olej z oregano sprawdzi się także jako preparat opóźniający proces starzenia, a to ze względu na przeciwutleniacze (antyoksydanty). Aby wykonać własny kosmetyk przeciwzmarszczkowy użyj 15 kropli olejku z oregano, 1/4 oleju kokosowego i taką samą ilość olejku moringa. Podgrzej całość i dokładnie wymieszaj, a kiedy mieszanka zacznie zmieniać swoją konsystencję na stałą – Twój balsam będzie gotowy!
Kiedy nie stosować oleju z oregano?
Jak widzisz, olej z oregano ma wiele zastosowań i pozytywnych właściwości, używaj go jednak z umiarem. Nie stosuj go w przypadku ciąży i okresu laktacji, a także uczulenia na szałwię, miętę i majeranek – oregano należy do tej samej rodziny roślin.