Olej kokosowy – jak przygotować, walory odżywcze, przechowywanie

Olej kokosowy to hit ostatniego sezonu. Polecany nie tylko w kuchni jako główne źródło spożywanego tłuszczu, ale również w kosmetyce jako niezwykle skuteczny, a w dodatku naturalny środek dla skóry i włosów.

Ze względu na bardzo wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, przez długi okres czasu był zaliczany do tłuszczów niezbyt zdrowych, do której należą również masło, olej palmowy czy tłuszcze zwierzęce. Jednak po wielu badaniach zauważono, że nie podnosi on znacząco cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (która powinna być jak najniższa), a zwiększa poziom frakcji HDL (korzystnej dla zdrowia).

Na rynku spożywczym istnieje jednak bardzo duża różnorodność olejów kokosowych, dlatego warto znać jego właściwe parametry. Albo można nauczyć się przygotowywać go samemu.

Jak? Już Wam piszemy!

Na początek potrzebny będzie dojrzały, brązowy (nie zielony) kokos, który należy przekroić na pół. Następnie przy użyciu mocnej łyżki lub tępego noża trzeba wyskrobać miąższ z kokosa. Może to być dość trudne, dlatego nie używaj nigdy ostrych przyrządów, gdyż możesz się skaleczyć. Po wyciągnięciu całego miąższu z kokosa rozdrobnij go na mniejsze części i umieść je w blenderze. Miksuj do konsystencji gładkiej, w razie potrzeby można dodać trochę wody. Następnie powstałe mleko kokosowe przelej przez filtr do kawy do słoja z szerokim otworem. By płyn przechodził przez materiał szybciej można go wycisnąć mocno ściskając filtr ze wszystkich stron. Odczekaj 24 godziny, po których mleko kokosowe i olej oddzielą się, a na powierzchni pojawi się warstwa zsiadłego mleka. Należy poczekać aż tak wierzchnia warstwa stwardnieje, można przyspieszyć ten proces wkładając słoik do lodówki. Kolejnym krokiem jest wyskrobanie tej stwardniałej wierzchniej warstwy, pod której znajdziecie czysty, dziewiczy olej kokosowy.

Można przechowywać go w lodówce, gdzie zachowa on swoją stałą konsystencję chociaż równie dobrze można trzymać olej kokosowy w temperaturze pokojowej, w której dla odmiany jego konsystencja będzie płynna.

Podsumowując, własnoręcznie wykonany olej kokosowy jest z pewnością bardziej wiarygodnym źródłem wielu korzyści wynikających z jego stosowania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest