Drzewo moringa, zwane również drzewem długowieczności to roślina pochodząca z Indii, która charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami. Nie bez powodu zaliczana jest do grona najzdrowszych produktów (tzw. superfoods). Bogata w właściwości odżywcze posiada wiele zastosowań, zarówno w kuchni, jak i w przemyśle kosmetycznym. W niniejszym artykule kilka słów o tym, dlaczego warto docenić tę roślinę. Dodatkowo podpowiemy w jaki sposób można ją wykorzystać.
Spis treści
Moringa – właściwości odżywcze
To, co najniezwyklejsze w drzewie moringa, to niesamowite bogactwo składników odżywczych. Moringa stanowi doskonałe źródło pierwiastków takich jak potas, wapń, żelazo, makroelementów – na przykład białka oraz witamin – między innymi A, C i E. W większości przypadków, zasoby moringi kilkunastokrotnie przewyższają ilość danego składnika w produktach, które słyną z bogactwa w ów składnik. Dla przykładu: moringa zawiera 17 razy więcej potasu niż banany, czy też 15 razy więcej żelaza niż szpinak.
Oprócz niesamowitych właściwości odżywczych, należy pamiętać, że moringa należy do jednych z najskuteczniejszych antyoksydantów na świecie. Oznacza to, że spożywanie produktów z moringi może zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. Ponadto, może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia.
Moringa – zastosowanie
Szczególnie cenione są liście moringa, z których można parzyć herbatę, suszyć je oraz podawać jako dodatek do koktajli i sałatek. Mogą być podawane także na świeżo, na przykład na kanapki. Wskazane jest również spożywanie sproszkowanych liści moringi – można spożywać je osobno lub dodawać jako przyprawę do potraw.
Innym sposobem na wykorzystanie właściwości tej niezwykłej rośliny jest korzystanie z jej olejków – olejek z moringi wspaniale odżywia włosy, dzięki czemu stają się one doskonale odżywione, wytrzymałe, delikatne w dotyku oraz lśniące.
Moringa – cena
Pomimo, że moringa nie rośnie w Polsce, produkty z tego drzewa dostępne są także w Polsce. Cena herbaty z moringi to wydatek rzędu 50 złotych za 100 gramów. W aptekach dostępne są również tabletki z wyciągiem z moringi, a ich cena powinna być porównywalna do ceny herbaty. Możliwy jest również zakup sproszkowanych liści moringi – w tym wypadku cena za 100 gramów powinna wynosić około 60 złotych.
Moringa – przeciwwskazania
Moringę odradza się przede wszystkim kobietom w ciąży, ponieważ spożywanie produktów z tego drzewa może skutkować silnymi skurczami, a w rezultacie nawet poronieniem. Nie odnotowano innych przeciwwskazań dotyczących spożywania produktów z moringi.
Nie ma słowa przesady w tym, że moringa to ewenement w świecie roślin. Choć nie jest to drzewo szczególnie popularne w krajach europejskich, ponieważ nie występuje w naszym klimacie, naprawdę warto zainwestować w produkty pochodzące z tej rośliny. Oprócz niesamowitego bogactwa w wartościowe dla organizmu składniki, moringa pomaga zachować dobre zdrowie i chroni nas przed poważnymi chorobami.