Nieprzypadkowo egzotyczna guarana stanowi nieodłączny składnik napojów energetyzujących – dzieje się tak, bowiem jej nasiona zawierają uderzeniową dawkę naturalnej kofeiny, dzięki czemu błyskawicznie stawiają na nogi, pobudzają do działania i dają przysłowiowego „kopa”!

Okazuje się, że ta radośnie wyglądająca roślina ma o wiele więcej dobroczynnych właściwości, w tym też kilka bardzo zaskakujących.

Guarana, zwana także paulinią i cierniplątem, przywędrowała do naszego kraju aż zza oceanu. Pierwotnie była znana i ceniona przez plemiona Ameryki Środkowej i Południowej, które sporządzały z niej tradycyjny napar służący jako eliksir zdrowia, witalności i młodości. Jej owoce choć wizualnie piękne i nad wyraz oryginalne (przypominają ludzkie oczy!) są jednak wyjątkowo nietrwałe. Dlatego
w Polsce guarana dostępna jest na ogół w postaci sproszkowanej (można też kupić cięte suszone nasiona). Występuje również jako dodatek do napojów czy składnik herbacianego suszu. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zaopatrujmy się w produkty ekologiczne.

Naturalny energetyk

W nasionach guarany znajduje się czterokrotnie więcej kofeiny, niż w ziarnach kakaowca (z których to produkowana jest popularna „mała czarna”). Co więcej, jej pobudzające działanie utrzymuje się znacznie dłużej niż stymulujący efekt picia kawy, bo nawet 6 godzin. Dodatkowo, spożywanie napojów na bazie guarany wolne jest od skutków ubocznych związanych z kawą właśnie (pod warunkiem, że będą to naturalne, organiczne guaranowe napary, a nie syntetyczne, sztucznie barwione „energetyki” z supermarketu).

Guarana działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, wspomagając proces wydzielania hormonów i neuroprzekaźników, w efekcie wspierając kondycję fizyczną i psychiczną, może nawet wywoływać stany łagodnej euforii. Biorąc pod uwagę właściwości obu produktów nie ma wątpliwości, że warto zamienić codzienny kawowy rytuał na znacznie zdrowszą guaranę. Jednak nawet w przypadku tej substancji ważny jest umiar (choć nie uzależnia tak, jak czarny napój, ale z uwagi na wysoką zawartość kofeiny i guaranę można przedawkować).

Przeciwwskazaniem do picia oraz spożywania produktów z tym składnikiem są ciąża i laktacja, nadciśnienie, schorzenia kardiologiczne, bezsenność, a także nadczynność tarczycy. Nie powinny też być podawane dzieciom.

Guarana a męska siła

Do naturalnych produktów na bazie guarany powinni przekonać się zwłaszcza mężczyźni odczuwający pierwsze symptomy mogące zwiastować problemy ze współżyciem seksualnym. Tradycyjnie przypisuje się jej bowiem zdolność do wspierania męskich sił witalnych – co oznacza wspomaganie wywołania oraz utrzymania erekcji poprzez zwiększenie przepływu krwi w organizmie, w tym także w okolicach narządów płciowych. Z tego względu omawiana roślina często jest składnikiem popularnych suplementów oraz żeli i innych środków wspierających potencję. Guarana sprzyja prowadzeniu udanego życia seksualnego również poprzez poprawę wydolności, wytrzymałości organizmu oraz dostarczaniu cennej energii. A także bardziej pośrednio, z uwagi na eliminowanie zmęczenia, senności, bólów głowy oraz innych dolegliwości.

Guarana okazuje się być pomocna także w innym aspekcie istotnym dla wielu panów, a mianowicie kształtowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły mięśni. Nie bez przyczyny wykorzystywana jest także w męskich suplementach innego rodzaju – odżywkach dla sportowców. Oznacza to, że ćwiczący jest w stanie wykonać więcej serii powtórzeń i szybciej zbudować tkankę mięśniową.

Nauka z guaraną

Z uwagi na wspomnianą wysoką zawartość naturalnej kofeiny guarana może być skutecznym wsparciem w okresach intensywnego wysiłku intelektualnego (okres sesji egzaminacyjnych na studiach, przygotowanie się do matury, obrony pracy dyplomowej, etc.) i fizycznego (np. praca w godzinach nocnych). Oprócz tego związku zawiera jeszcze dwie substancje o bardzo podobnym pobudzającym działaniu – teobrominę (w przeciwieństwie do kofeiny oddziałuje na mięśnie gładkie, nie na układ nerwowy) oraz teofilinę (która m.in. rozszerza naczynia krwionośne oraz ułatwia oddychanie). Co w połączeniu daje efekt holistycznej stymulacji. W konsekwencji niweluje somatyczne i psychiczne objawy zmęczenia, pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji, twórczego oraz logicznego myślenia, a także poprawia nastrój. Ten szereg korzyści nie zostaje przysłonięty negatywnymi następstwami, jakie pociąga za sobą wspomaganie się podczas nocnej nauki hektolitrami kawy. Dlatego guaranową alternatywę dla „małej czarnej” powinni rozważyć uczniowie, studenci i wszystkie inne osoby pracujące umysłowo.

Suplementacja?

Jak już zostało powiedziane, zdobycie świeżych owoców guarany w polskich warunkach nie należy do najłatwiejszych zadań, z kolei syntetyczne napoje energetyzujące z jej minimalnym dodatkiem trudno nazwać zdrowymi. Oprócz proszku i suszu, które wydają się być rozsądnym rozwiązaniem kompromisowym, można zaopatrzyć się także w suplementy wytworzone na bazie tej rośliny. Podobnie jak ze wszystkimi innymi produktami i tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, iż najlepszy jest skład jak najprostszy.

Suplementy z guaraną sprzedawane są najczęściej w postaci kapsułek, nie powinno się zażywać ich przed snem z uwagi na silne działanie pobudzające ani przekraczać określonej w ulotce dziennej dawki specyfiku. Przy zakupie warto skonsultować się z farmaceutą i wybrać produkt o jak najbardziej naturalnym składzie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest