Mlecz – chwast o niesamowitych właściwościach

Wiosną i latem obrastają dzikie pola, pastwiska, przydrożne pasy zieleni, podwórka i ogrody. Następnym razem, gdy będziesz przechodzić obok mlecza czyli poprawnie nazywanego mniszkiem lekarskim, koniecznie urwij kilka okazów i zabierz je do domu. Nie ma tańszego sposobu na dolegliwości wątrobowe lub nerkowe. Sprawdź działanie tego pospolitego polskiego chwastu i zakochaj się w jego właściwościach!

Mlecz polny, mlecz zwyczajny, mniszek lekarski to nie to samo!

Bardzo istotne jest podkreślenie, iż nazewnictwo mlecza jest nieformalne i tym samym nie pomaga w rozróżnieniu dwóch różnych odmian z rodziny astrowatych. Mlecz polny, zwany zwyczajnym (Sonchus arvensis L.) to roślina trująca poprzez zawartość alkaloidów, natomiast mniszek pospolity o innej nazwie mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) jest w pełni jadalny i o jego niesamowitych właściwościach warto poczytać.

Mniszek lekarski na wątrobę, nerki i żołądek

Za spożywanie naparu z tej rośliny podziękuje ci szczególnie twoja wątroba, albowiem mniszek przyspiesza jej proces regeneracji. Podnosi również ilość wydzielanych soków trawiennych, niezbędnych przy każdym posiłku. Dzięki nim trawienie zostaje przyspieszone. Ulepsza funkcjonowanie układu pokarmowego, a to za sprawą zawartej w liściach mniszka inulinie. Inulina jest prebiotykiem stymulującym rozrost prawidłowej flory bakteryjnej tegoż układu. Wyleczy stany zapalne nerek i kłębuszków nerkowych. Działanie moczopędne pozwala pozbyć się na przykład nadmiaru potasu, ale tym samym nie naraża organizm na jego niedobór czy nie skutkuje w anemii. Wręcz przeciwnie. Mniszek wspomaga organizm w walce z nią. Sam posiada w swoim składzie witaminy A, C i B, więc zdrowo oczyszcza oraz odtruwa organizm z zalegających toksyn.

Mniszek lekarski na przeziębienia i choroby

Kiedy doskwiera osłabienie chorobą sezonową lub zwykłe przeziębienie, gorący napój z mlecza postawi na nogi. Jego kwiaty są bogate w interferon zwalczający bakterie i wirusy. Można także pokusić się o wytworzenie smacznego i słodkiego syropu, który ma właściwości przeciwgorączkowe.
Mniszek pospolity dla diabetyków

Ten powszechny chwast pośrednio wpływa na trzustkę, dzięki czemu normalizuje proces wydzielania insuliny. Zmniejsza poziom glukozy i reguluje cukier we krwi. Poleca się go w stosowaniu szczególnie osobom chorym na wczesne stadia cukrzycy.

W walce z nowotworem

Świat nie raz obiegł fascynujący news o właściwościach przeciwnowotworowych z zastosowaniem mniszka lekarskiego. Kanadyjskie badania naukowe wykazały, iż ta niepozorna roślina niszczy chore na raka komórki, pozostawiając te zdrowe całkowicie nietknięte. Tym samym wykazano, że mlecz koncentruje się wyłącznie na źródle choroby, nie narażając na problemy w funkcjonowaniu i skutków ubocznych całego organizmu, do czego dochodzi przy stosowaniu chemioterapii. Ponadto zawarte w mleczu garbniki działające bakteriobójczo uznawane są za potencjalną ochronę przed nierozwiniętymi jeszcze stadiami nowotworowymi. Wyciąg z korzenia zwalcza komórki rakowe krwi, dlatego tak często używany jest przez lekarzy w czasie terapii białaczkowej.

Niedoskonałości skóry

Oprócz zwalczania kurzajek i brodawek, mlecz stosuje się, jako środek przyśpieszający gojenia uszkodzeń skóry. Oprócz tego walczy z liszajem, swędzącą skórą, a także zmianami ropnymi na cerze.

Inne zastosowania

Mówi się o zastosowaniu mnieszka w walce z nadwagą, a także zaburzeniami miesiączkowania i jajeczkowania. Dla osób cierpiących na bóle reumatyczne, stany zapalne stawów i kości poleca się jego stosowanie.

Mniszek jest… jadalny!

Nie wiadomo dlaczego w Polsce nie jest na tyle popularny, aby wykorzystywać go w kuchni. Renoma chwastu i wroga ogrodników jednak przeważa w polskiej mentalności, a szkoda. Mniszek jest rośliną nie tylko jadalną, ale bardzo smaczną i dodawaną do wielu sałatek w całej Europie i na świecie. Wszelkiego rodzaju napary, odwary, wina i soki powinny znaleźć się na domowych półkach w celach profilaktycznych i nie tylko.

Powraca moda na domowej roboty medyczne specyfiki, więc mniszek lekarski na pewno musi znaleźć się na liście środków wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz doskonały wygląd zewnętrzny. Nie kosztuje ani grosza, a ich liczba jest nieograniczona. Nie zapominajmy o rzetelnym odróżnieniu mniszka od innych podobnych roślin. Jeżeli nie chcemy narazić się na zatrucie mleczem zwyczajnym możemy zaopatrzyć się w tę roślinę poprzez Internet. Sprzedawany jest na przykład w formie kapsułek, ale także wysuszonych korzeni, liści i kwiatów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest