Miód rzepakowy – właściwości, działanie oraz cena

Jest aromatyczny, słodki i delikatny. Świetnie sprawdza się jako dodatek do jogurtu czy owsianki. Wiele osób ceni miód rzepakowy nie tylko ze względu na jego walory smakowe, ale również niezwykłe, wręcz drogocenne właściwości. Jakie? Sprawdźcie sami!

Co ma w swoim składzie miód rzepakowy?

Miód rzepakowy dostarcza wielu ważnych dla zdrowia mikroelementów i cukrów. Znajdziemy w nim między innymi:

  • glukozę;
    Źródło łatwo przyswajalnej energii. Odżywia mózg i pozostałe tkanki. Uczestniczy w tworzeniu białek i tłuszczów. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, w tym wątroby.
  • flawonoidy;
    Związki bioaktywne o silnym działaniu przeciwzapalnym. Obniżają ciśnienie krwi. Wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zabijają wolne rodniki.
  • garbniki;
    Wspierają pracę układu immunologicznego. Pomagają w zwalczaniu infekcji. Wykazują właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne.
  • bor;
    Poprawia pamięć i koncentrację. Hamuje proces demineralizacji kości. Sprzyja zachowaniu równowagi hormonalnej. Minimalizuje przykre dolegliwości związane z menopauzą i andropauzą.
  • witaminy z grupy B;
    Odpowiadają za szereg różnych procesów zachodzących w organizmie (przemiany metaboliczne, rozkład aminokwasów, tworzenie estrogenu, progesteronu, etc.). Redukują stres. Pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów oraz paznokci.
  • witaminy z grupy K
    Biorą udział w syntezie protrombiny. Zapobiegają krwotokom i krwawieniom. Przyspieszają proces gojenia ran.
  • potas;
    Kontroluje pracę mięśni, a także rytm serca. Uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych i transporcie składników odżywczych do komórek. Pobudza wytwarzanie insuliny.
  • magnez
    Buduje kości oraz zęby. Łagodzi bóle migrenowe i menstruacyjne. Pomaga w leczeniu schorzeń dróg oddechowych (astma, zapalenie oskrzeli, etc.). Pełni też funkcje obronne. Chroni ustrój przed działaniem toksycznych pierwiastków, takich jak ołów, kadm, czy rtęć.

Miód rzepakowy właściwości prozdrowotne oraz działanie

Miód rzepakowy może być z powodzeniem wykorzystywany w profilaktyce schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Przeciwdziała arteriosklerozie, spowalniając proces powstawania zmian miażdżycowych. Ułatwia usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Warto sięgać po niego w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego, a także w czasie rekonwalescencji po przebytych chorobach lub zabiegach operacyjnych. Pozwoli to szybciej odzyskać utracone siły, powrócić do pełnej aktywności i efektywniej wykonywać codzienne obowiązki.

Miód rzepakowy cena

Wiele osób zastanawia się pewnie Ile trzeba zapłacić za wspomniane „lekarstwo”. Wbrew pozorom, nie tak dużo. W końcu Polska miodem stoi, a rzepak jest jedną z najważniejszych i najliczniej uprawianych roślin na terenie naszego kraju. Dlatego cena opisywanego wyrobu spożywczego okazuje się relatywnie niska. Kilogram „specyfiku” kosztuje średnio dwadzieścia pięć złotych. Choć oczywiście sporo zależy od dostawcy, a także pory zakupu.

Miód rzepakowy – czy każdy może skorzystać z jego dobrodziejstw?

Nie ulega wątpliwości, że jedzenie miodu rzepakowego niesie za sobą mnóstwo korzyści i działa zbawiennie na ludzki organizm. Odżywia, wzmacnia, odtruwa, a przy tym bardzo dobrze smakuje. Doskonale sprawdzi się w przypadku sportowców, uczniów, studentów czy osób borykających się z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Jego spożycie powinni natomiast ograniczyć diabetycy. „Płynne złoto” należy wyeliminować z diety małych dzieci (przed pierwszym rokiem życia).

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest