Miód malinowy – właściwości, wskazania oraz cena

Jak sama nazwa wskazuje – powstaje z nektaru kwiatów malin. Należy do najbardziej cenionych, ale zarazem najrzadziej spotykanych wyrobów tego typu. Trudno go zdobyć, ponieważ maliny mają krótki okres wegetacyjny, a pasieki musiałyby stać obok plantacji tych roślin. Jest to produkt niezwykle wartościowy, wyróżnia się wspaniałym aromatem kwiatów, ma właściwości prozdrowotne. Może być bardzo ważnym elementem diety i podobnie jak inne miody – posiada uniwersalne zastosowanie kosmetyczne.

Miód malinowy – charakterystyka

Miód malinowy zawiera dużo kwasów organicznych i pektyn. Charakteryzuje się delikatnym smakiem owoców maliny. Ma złocisty kolor, który po skrystalizowaniu zmienia się na mleczno-biały, szybko się krystalizuje, w jego skład wchodzą olejki eteryczne, które nadają mu specyficzny smak i aromat. Jest bogaty w potas, chlor, fosfor, żelazo, magnez i wapń.
Smak miodu różni się w zależności od odmiany malin, z których został pozyskany, ale zazwyczaj jest on dość słodki i jednocześnie lekko kwaskowaty. Miód malinowy jest zwykle lubiany przez dzieci.

Składniki

W miodzie tym znajdziemy wiele cennych składników. składa się głównie z węglowodanów, wśród których przeważają cukry proste – glukoza i fruktoza. Zawiera także wiele kwasów organicznych, m.in. jabłkowy, cytrynowy i glukonowy. Piękny aromat nadają miodowi malinowemu substancje aromatyczne, których jest w nim ponad 50, natomiast kolor zależy od różnych barwników, takich jak beta-karoten. W skład miodu malinowego wchodzą też liczne enzymy pochodzące ze śliny pszczół – inwertaza, alfa-amylaza, beta-amylaza i inne. Są to bardzo cenne składniki. W produkcie obecne są pewne ilości cennych minerałów, głównie potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza i manganu. Stanowi on również źródło witamin z grupy B. Wartość kaloryczna 100 g miodu malinowego to około 320 kcal.

Właściwości lecznicze

Miód malinowy posiada duże właściwości odżywcze dlatego jest idealny dla osób zmęczonych i pozbawionych energii. Posiada także właściwości odprężające i wzmacniające, dzięki czemu poprawia naszą kondycję i poprawia samopoczucie. Regularne spożywanie miodu malinowego zalecane jest dzieciom, które potrzebują wiele energii, by się prawidłowo rozwijać.

Miód malinowy wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga walkę z wirusami i bakteriami. Działa napotnie, rozgrzewająco i przeciwgorączkowo – można stosować go w leczeniu przeziębień. Produkt ma także korzystny wpływ na układ krwionośny. Wspomaga pracę serca, obniża ciśnienie krwi, usprawnia krążenie.

Składniki miodu znajdują zastosowanie w leczeniu nieżytów żołądka i jelit. Chronią i wzmacniają wątrobę. Miód malinowy wpływa korzystnie również na samopoczucie. Jego składniki regulują pracę układu nerwowego, dzięki czemu reguluje stres, poprawia koncentrację, ułatwia sen.

Można go również podawać w celach profilaktycznych. Dzieciom w wieku 1–4 lat podaje się 7g dziennie (1 łyżeczka), 20–40 g dziennie dzieciom w wieku 5–12 lat i 20 g dziennie nastolatkom i osobom dorosłym. Najlepsze efekty można uzyskać, spożywając wskazane ilości miodu w postaci roztworu wodnego, przygotowanego na 12 godzin przed wypiciem. Należy przy tym pamiętać, że temperatura napoju nie może przekraczać 45°C.

Nalewka z malin z miodem

Z miodu malinowego można przygotować również aromatyczną, rozgrzewającą nalewkę. Jest ona pożądanym lekiem w okresie jesienno-zimowym. Skutecznie obniża temperaturę w przebiegu przeziębienia czy grypy. Jest także skuteczna na kobiece dolegliwości.

Zastosowanie miodu malinowego

Miód malinowy wyśmienicie smakuje z pieczywem lub twarożkiem. Można słodzić nim napoje, koktajle, musli. Dodaje potrawom wspaniałych walorów smakowych. Znajduje on również zastosowanie w kosmetyce. wpływa korzystnie na skórę, pozwalając zachować jej młody wygląd. Ze względu na wyjątkowe bogactwo olejków eterycznych sprawdza się jako element masażu czy odprężającej kąpieli.

Cena

Produkt ten jest pewnym wydatkiem. Jego cena wynika z ograniczonej dostępności, uzależnionej od krótkiego czasu kwitnienia krzewów. W porównaniu do ogólnodostępnych miodów, cena jest nieco wyższa i wynosi obecnie ok. 30-50 zł za kilogram. W tradycyjnych sklepach spożywczych zwykle nie można kupić miodu malinowego, jednak może być dostępny u lokalnych pszczelarzy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest