Miód akacjowy i jego wartości odżywcze. Czy jest zdrowszy od innych?

Miód akacjowy pozyskiwany jest w kwietniu. Charakteryzuje do przyjemny słodki smak i delikatny aromat, ma także półpłynną konsystencję. Miód ten jest szczególnie pożądany ze względu na dużą ilość substancji odżywczych takich jak minerały i łatwo przyswajalne węglowodany. Często używa się go w czasie osłabienia organizmu, aby łatwiej przyswoić stracone cukry. Dzisiaj przyjrzymy się jego wszystkim właściwościom.

Miód akacjowy – właściwości lecznicze

Miód akacjowy wpływa dobroczynnie na układ odpornościowy. Bardzo wspomaga organizm podczas infekcji. Działa wzmacniająco na błony śluzowe gardła, jamy ustnej i żołądka. Dlatego też poleca się podawać go do herbaty podczas przeziębienia. Miód ten działa korzystnie na układ pokarmowy – chroni żołądek przed powstawaniem wrzodów i podrażnień. Dzięki temu wspomaga również działanie dwunastnicy. Złocista substancja pomoże również osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Pomaga on w usuwaniu zalegającej wydzieliny. Miód akacjowy jest również powszechnie stosowany jako maseczka do włosów i twarzy – cudownie odżywia i nawilża skórę, a także rozjaśnia jej przebarwienia. Osoby, które mają problem z przerzedzającymi się lub łamliwymi włosami, koniecznie powinny stosować maseczkę z miodu na włosy.

Miód akacjowy – właściwości odżywcze

Miód ten bardzo często podawany jest w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę H, witaminę PP oraz witaminę C. Zawiera również duże ilości fluoru i żelaza. Co ciekawe jedna łyżeczka miodu akacjowego zawiera około 38 kalorii – jest bardzo pożywny. Dlatego poleca się spożywanie miodu osobom, które walczą z przeziębieniem a także takim, które są narażony na wzmożony wysiłek fizyczny. Jednak osoby utrzymujące dietę niskowęglowodanową powinny uważać na spożywanie jego zbyt dużych ilości.

Miód akacjowy – cena

Cena prawdziwego miodu z lokalnej pasieki waha się w okolicy 40 złotych za 1 kilogram. Miód ten należy kupować w okolicy czerwca. Jeśli tego typu miody zauważy się sprzedawane w maju – to należy się ich wystrzegać. Są to wtedy najprawdopodobniej podgrzane miody z tamtego roku. Nie mają wtedy żadnych właściwości odżywczych a co więcej są niebezpieczne dla zdrowia. Najlepiej kupować miody oznaczone specjalnym certyfikatem ekologicznym. Dzięki wybraniu takiego produktu ma się gwarancję najwyższej jakości.

Miód akacjowy – kto nie powinien go spożywać?

Mimo tego, że miód akacjowy ma wiele dobroczynnych właściwości, to jednak dla niektórych osób mogą się okazać niekorzystne. Osoby cierpiące na cukrzycę lub nadmierną otyłość powinny się go wystrzegać. Duża zawartość węglowodanów potrafi jeszcze bardziej zaburzyć wchłanialność węglowodanów takiej osoby. Alergicy również powinni wystrzegać się spożywania takiego miodu. Należy pamiętać, że składa się on z różnego rodzaju pyłków, które niektóre osoby mogą uczulać. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie podatne na niebezpieczne reakcje alergiczne, a także zapalenie jelit lub ich niedrożność. Warto pamiętać, że miód akacjowy obniża ciśnienie krwi – dlatego osoby z niedociśnieniem powinny się go wystrzegać. Jednak nie powinno się wpadać w panikę – każdy z nas od czasu do czasu może pozwolić sobie na słodkość i dobroczynne działanie miodu akacjowego.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest