Melasa czyli czarne złoto. Właściwości, cena i opinie

Melasa, czyli gęsty syrop o ciemnobrązowej barwie został już zapomniany przez wielu z nas pomimo swoich cennych właściwości. Wszystko to wskutek popularyzacji innych słodzików takich jak erytrol, ksylitol itd. Syrop ten jest niczym innym niż odpadem powstającym przy produkcji cukru uznawanym za zbyt mało wartościowy, aby nadawał się do dalszego przetwarzania. Można ją z powodzeniem stosować jako zamiennik cukru, miodu i słodzików zarówno przy osładzaniu chleba czy herbaty, jak i do przygotowywania bardziej złożonych i wymagających potraw.

Wyróżnia się trzy rodzaje melasy:

  1.  melasa trzcinowa, która powstaje w wyniku produkcji cukru trzcinowego. Charakteryzuje ją stosunkowo niska kaloryczność w stosunku do swojej słodkości. Jedna łyżeczka bowiem to zaledwie 20 kcal. Melasa trzcinowa wspomaga układ odpornościowy i reguluje pracę serca. Ponadto, jest ona cennym źródłem witaminy B6, dzięki której możliwa jest prawidłowa praca układu nerwowego. Nie wolno zapominać, że melasa trzcinowa może mieć działanie przeciwgruźlicze oraz przeciwnowotworowe.
  2. melasa buraczana, powstająca przy produkcji cukru buraczanego. Nie jest aż tak wartościowa jak melasa trzcinowa, ale nie oznacza to, że nie jest warta chwili uwagi. Melasa ta stanowi źródło takich pierwiastków jak: wapń, potas, żelazo czy magnes. Podobnie jak melasa trzcinowa, również zawiera w sobie witaminę B6. Zasadniczą przewagę nad cukrem z buraków daje jej to, że nie została oczyszczona z wyżej wymienionych substancji tak jak biały cukier.
  3. melasa karobowa, czyli odpad produkcyjny mączki chleba świętojańskiego. Z pewnością jest ona mniej popularna niż melasa trzcinowa czy melasa buraczana, jednak nie ustępuje miejsca żadnej z nich. Melasa karobowa bowiem charakteryzuje się właściwościami wspomagającymi trawienie, a także zapobiega innym dolegliwościom trawiennym, jest ona również bogatym źródłem takich pierwiastków jak żelazo, magnez i fosfor. Ponadto obniża poziom złego cholesterolu. Zawiera w sobie białko.

Melasa cena

Oprócz tylu niezwykłych właściwości tego produktu, dodatkowym atutem jest jego cena. Koszt melasy waha się w granicach 10-12 złotych, co daje jej przewagę nad wspominanymi wcześniej takimi słodzikami jak ksylitol czy erytrol, których cena to około 16 do 18 złotych. Warto zatem wziąć ten aspekt pod uwagę i rozważyć skorzystanie z dobrodziejstw jakimi może obdarzyć nas melasa.

Melasa, znana powszechnie jako czarne złoto stanowi doskonały dowód na to, że środków na mnóstwo dolegliwości powinniśmy najpierw szukać w produktach spożywczych i jeść tylko to, co najbardziej wartościowe. Ten nieoczyszczony cukier, pozornie mniej wartościowy jako produkt słodzący, jest bogatszy w inne składniki, których w oczyszczonym cukrze z pewnością nie znajdziemy. Z tego względu warto wziąć pod uwagę alternatywne możliwości słodzenia produktów, ponieważ dzięki temu oprócz korzyści zdrowotnych, dylematy dotyczące zjedzenia jeszcze jednego kawałka ciasta odejdą w niepamięć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest