Marcepan – skład, właściwości i zastosowanie

Marcepan jest nazywany powszechnie królem słodkości. Nic dziwnego więc, że na jego punkcie oszaleli Turkowie w czasach średniowiecznych najazdów. Ta słodka, cukiernicza masa, tworzona jest z migdałów i cukrów. Jest plastyczna, słodka, zaraża optymizmem i jest główną dekoratorką wypieków, ciastek oraz wszelkich produktów cukierniczych. Czy marcepan jest zdrowy?

Marcepan, prawdziwa konkurencja czekolady

Skład marcepanu to głównie same migdały i cukry. Dawniej, marcepan był pieczony jako kołacz weselny oraz ciasto towarzyszące w różnych Polskich obrzędach. Jest on wytworem Włochów i Węgrów, którzy spopularyzowali ten słodki przysmak w Europie, pozostawiając go prawdziwą konkurencją dla czekolady. Dzisiaj w sklepach możemy kupić gotową masę marcepanową, którą możemy użyć do wielu wypieków. Najczęściej w formie kwadratowej lub prostopadłościanu, służy do udekorowania tortów i dużych, okazyjnych ciast. Marcepan, można formować w różne kształty i przycinać, a samo jego przygotowanie jest proste i szybkie. Niestety, dla osób stosujących różnego rodzaju diety, nie będzie on sprzymierzeńcem. Masa marcepanowa to aż 450 kcal, na 100 gram produktu. Wyobraźmy sobie więc, jak wysoce kaloryczny może być tort z głównym udziałem marcepanu.

Właściwości marcepanu

Marcepan, niesie za sobą wiele składników odżywczych. Pomimo wysokiej kaloryczności i cukrów, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Same migdały to źródło witalności i witaminy D. Zmniejszają one ryzyko występowania chorób serca, walczą z otyłością i nadciśnieniem. Migdały, to nasiona migdałowca bogate w witaminy B2, E i błonnik. Dzięki nasyconym kwasom tłuszczowym i potasowi, zatrzymują powstanie cukrzycy, zgagę oraz nudności w czasie ciąży. Dodatkowo, nasiona migdałowca obniżają stres i napięcia emocjonalne. Dzięki wszystkim swoim składnikom oraz dodatku magnezu, marcepan obniża cholesterol i zmniejsza ryzyko zachorowań na raka. Warto spożywać marcepan głównie przez osoby młode i uczące się, ponieważ cukier zawarty w marcepanie, pobudza a witamina B2 poprawia pamięć i koncentracje. Spożywanie marcepana, może przyczynić się do poprawy kondycji zębów i kości. Ogromnym minusem marcepanu będzie jednak cukier, którego jednak możemy zastąpić lepszym od niego, słodzikiem.

Marcepan przepis

Jak zrobić marcepan? Otóż okazuje się, że wykonanie domowej masy marcepanowej jest bardzo proste. Ponieważ głównym składnikiem marcepanu są migdały, powinnyśmy je kupić już wcześniej zmielone, lub sami posiekać i zmielić. Do masy możemy dodawać różne olejki aromatyczne, dostępne w każdym dobrze wyposażonym sklepie. Idealnie sprawdzi się olejek pomarańczowy lub woda różana. Należy jedynie pamiętać, aby migdały mielić bez brązowej łupiny.

Składniki:

  • 240 g cukru pudru
  • 330 g migdałów (zmielonych)
  • 145 g drobnego cukru (można zastąpić mniejszą ilością słodzika)
  • 2 duże jajka
  • Sól, 1 łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie:

  1. Przygotuj migdały. Obierz je z brązowej łupiny, posiekaj. Zmiel migdały do uzyskania mąki. Postaraj się unikać gródek.
  2. Pomieszaj posiekane migdały z cukrem pudrem, cukrem, jajkiem oraz aromatami. Uformuj ciasto. Możesz dodać olejku migdałowego.
  3. Owiń ciasto w folię i pozostaw na godzinę w lodówce. Dzięki temu zabiegowi, masa będzie bardziej zwarta i elastyczna, a jej krojenie nie będzie sprawiało problemu. Gotowe!

Wskazówki:

Marcepan jest przydatny do spożycia, jedynie przez dwa dni. Pamiętaj, że użyłaś do jego wykonania, jajek. Najlepiej udekoruj nim ciasto od razu po zrobieniu. Warto wykonać marcepan z orzechów, takich jak: nerkowców, pistacji i innych. Orzechy mają dużo właściwości odżywczych. Marcepan, posiada dużo cukru. Zastanów się, czy może, lepszym rozwiązaniem będzie udekorowanie ciasta zwykłymi migdałami, nie w postaci marcepanu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest