Słodki owoc tropikalny, o którym mówi się, że został pobłogosławiony przez samego Buddę. Mangostan właściwy – słodkość mająca wiele właściwości prozdrowotnych, odżywczych oraz leczniczych.
Spis treści
Mangostan właściwy i jego wartości odżywcze
Mangostan właściwy to owoc wielkością zbliżony do mandarynki. Jego biały miąższ otoczony jest grubą ciemnofioletową skórą. Owoc prócz słodkiego smaku ma wiele właściwości sprzyjających zdrowiu człowieka.
Podstawę składu mangostanu stanowią cukry proste, przede wszystkim glukoza i fruktoza. Mangostan Jest także bogatym źródłem błonnika pokarmowego, którego częścią są związki chitynowe. Badania wykazały również obecność witamin z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (β- karoten, tokoferole) i niewielkie ilości witaminy C. Zaobserwowano także obecność przeciwutleniaczy, których przedstawicielem są katechiny, wykazujące także właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe.
Szczególnie ogromne znaczenie, ze względu na właściwości prozdrowotne, mangostan zawdzięcza obecnym w składzie koenzymowi Q10 oraz ksantonom. Obie substancje wspierają leczenie nowotworów czy otyłości. Dodatkowo ksantony znacznie obniżają poziom cholesterolu (ponieważ α-mangostyma działa jak „szczotka” zamiatająca wolne rodniki), ciśnienie tętnicze, hipoglikemicznie, przeciwdziałają chorobom Alzheimera i Parkinsona oraz działają przeciwdepresyjnie. Wiele kobiet zapewne ucieszy fakt, że preparaty zawierające w składzie mangostan są polecane przy odchudzaniu, ponieważ wspomniane wcześniej ksnatony wpływają na utratę masy ciała.
Prócz wspomnianych już wyżej właściwości wykazano także działanie przeciwpasożytnicze, moczopędne, przeciwmiażdżycowe, wpierające pracę mięśnia sercowego, łagodzenie objawów menopauzy oraz opóźniają proces starzenia się organizmu. Preparaty z mangostanem zaleca się także osobom będących w okresie rekonwalescencji, ponieważ owoc ten znacznie przyspiesza powrót do zdrowia.
Co ciekawe dowiedziono, że γ-mangostyma zapobiega uwalnianiu prostaglan, czyli substancji odpowiedzialnych za takie objawy jak obrzęki towarzyszące stanom zapalnym. Dzięki temu γ-mangostyma może się okazać niezwykle pomocne u osób mających problemy z astmą.
Co tak na prawdę w sobie zawiera?
Wartość odżywcza mangostanu właściwego to 72 kcal w 100g. Zawartość węglowodanów wynosi jakieś 18g co stanowi około 90% całkowitej wartości odżywczej, natomiast zawartość błonnika równa się 1,8g. Jednak to nie jedyne składniki jakie możemy znaleźć w naszym owocu. Inne, na które warto zwrócić uwagę to także: potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, cynk oraz kwas askorbinowy.
Mangostan właściwy – cena
Mangostan właściwy znany także jako garcynia, smaczelina, żółtopla lub żółciecz, jest owocem niezwykle trudnym w uprawie. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Choć trudny w rozmnażaniu udało się rozszerzyć jego uprawę w większości krajów tropikalnych. Dzięki temu obecnie można go spotkać również m. in. w północnej Australii, Brazylii, Birmie, Ameryce Środkowej, na Hawajach, w Indiach, Indonezji czy Malezji. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że drzewo owocuje dopiero po dziesięciu latach. Mangostanu niestety nie da się zbyt długo przechowywać, gdyż bardzo szybko przestaje być zdatny do spożycia. Wszystkie te czynniki powodują, że cena produktów zawierających mangostan wahać się w przedziale od 20,00 zł do nawet około 150,00 zł. Wszystko zależy od tego jaką formę wybierzemy. Do wyboru są preparaty zawierające wyciąg z owocu lub też można nabyć owoce liofilizowane.
Mangostan właściwy zawiera wiele substancji korzystnie wpływających na organizm człowieka. Owoc ten stosowany od wieków przez Azjatów został doceniony także w innych częściach świata. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę to, iż nie tylko może nam pomóc szybciej wrócić do zdrowia, ale także pozwala je zachować w dobrej kondycji. Warto jednak pamiętać, że większość chorób jest wynikiem stylu życia jaki na codzień prowadzimy. Dlatego należy sięgać po preparaty zawierające mangostan bardziej jako pomoc dla wzmocnienia organizmu zamiast traktować je jako środki, które mogą nas wyleczyć.