Makaron sojowy to przysmak wywodzący się z krajów azjatyckich (Tajlandii, Korei, Chin, Wietnamu i nie tylko). Produkt posiada znaczenie symboliczne we wspomnianych krajach, bowiem długość nitek oznacza długowieczność i nieskończoność. Makaron sojowy mimo swojej nazwy, która może nas lekko wyprowadzić na manowce, wbrew pozorom nie jest wytwarzany z soi. Nitki produkowane są ze skrobi ziemniaczanej, batatów oraz skrobi fasoli mung. W związku z tym odpowiedzmy sobie na pytanie: czy makaron sojowy jest zdrowy? W jaki sposób najlepiej go przyrządzić?
Spis treści
Makaron sojowy – wartości odżywcze
Azjatycki makaron to produkt, którzy posiada niewielką ilość tłuszczu. Dodatkowo, jest bogaty w białko. Ten rodzaj makaronu to idealnie rozwiązanie dla osób będących na diecie bezglutenowej. Ponadto, jest polecany diabetykom z uwagi na niski indeks glikemiczny i fakt, że zapobiega wzrostowi poziomu cukru w organizmie.
Makaron sojowy kalorie
Makaron sojowy to produkt niskokaloryczny. Porcja 100 gram ugotowanego makaronu zawiera około 157 kalorii. Wiadomo, że jeżeli makaron podajemy w wersji smażonej, ilość kalorii będzie większa.
W jaki sposób przygotować makaron sojowy?
Nie ma nic prostszego niż przygotowanie makaronu sojowego. Produkt nie wymaga gotowania, wystarczy zalać makaron gorąca wodą. Nitki za sprawą wody namakają, zwiększają swoją objętość i zmieniają barwę na przeźroczystą. W momencie, gdy makaron podwoił rozmiar wystarczy go odcedzić i voilà – jest gotowy do zjedzenia.
Makaron zamiast ugotować można również usmażyć. Zalewamy nitki wrzątkiem i czekamy około 5 minut, a następnie smażymy niedługą chwilę na patelni. Podsmażany makaron jest niezwykle delikatny i aromatyczny w smaku. Świetnie się wpasuje w dania kuchni wietnamskiej, chińskiej czy japońskiej.
Produkt można przygotować w wielu wersjach. Makaron bardzo dobrze współgra z kurczakiem na talerzu, ale to także świetny dodatek do zup czy sajgonek. Delikatny smak nitek można podkreślić łącząc go z mleczkiem kokosowym, curry, sosem sojowym czy kurkumą. Ser typu tofu i makaron sojowy to także dobre połączenie, którym z pewnością nikt nie pogardzi.
Przepis – makaron sojowy z kurczakiem i warzywami
Makaron sojowy na talerzu dobrze smakuje z warzywami i kurczakiem. Jak przygotować tego typu danie?
Składniki:
- 150 gram makaronu sojowego
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 centymetrowy kawałek imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 1 pojedyncza pierś z kurczaka
- orientalny mix warzyw na patelnię
- pieprz i sól do smaku
- szczypta chilli
- 60 mililitrów sosu sojowego
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka ziaren sezamu
Mix warzyw podsmażamy na patelni. Podgrzewamy sos sojowy i dodajemy do niego miód. Imbir wraz z czosnkiem smażymy na osobnej patelni. Dodajemy pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka i podpiekamy 5 minut. Następnie na patelnię z imbirem, czosnkiem, kurczakiem dodajemy warzywny mix. Smażymy całość około 3 – 5 minut. Makaron zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż spęcznieje. Gdy produkt będzie gotowy, odcedzamy go. Następnie dodajemy sos sojowy wymieszany z miodem i warzywami. Wszystkie składniki łączymy, całość mieszamy. Przygotowane danie posypujemy ziarnami sezamu.
Dla wegetarian można przygotować podobną wersję makronu z tym, że zamiennikiem kurczaka jest ser tofu. Wszystkie składniki są w takich samych gramaturach, mililitrach. Zamiast piersi z kurczaka potrzebne jest 150 gram tofu. Dodatkowo, czego nie było w przepisie wersji mięsnej, a jest potrzebne do przygotowania: ½ cebuli, słodka papryka. Sposób przyrządzenia praktycznie taki sam, jak
w przepisie powyżej.
Makaron sojowy to taki trochę kompan do tańca i do różańca. Nie dość, że jest zdrowy, niskokaloryczny to jeszcze bardzo smaczny i można go przyrządzić w wielu odsłonach. Mało tego, makaron jest bardzo prosty w przygotowaniu, a wspomniana propozycja dania, czyli makaron sojowy z kurczakiem (bądź tofu) i warzywami nie wymaga nie wiadomo, jakich zdolności kulinarnych. Poza tym makaronowe nitki są dostępne w większości supermarketów w przystępnej cenie. Zazwyczaj spora ilość niezdrowych produktów przyciąga nas swoim smakiem, a w tym przypadku mamy dwa w jednym. Nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że jemy coś niezdrowego. Wręcz przeciwnie – na talerzu serwujemy samo zdrowie, a dodatkowo spożywając różne kombinacje makaronu mamy niebo
w gębie!