Magiczne właściwości ananasa

Gdy Krzysztof Kolumb wrócił ze słonecznej Gwadelupy, na Europejskich stołach zagościły ananasy, które przywiózł ze sobą. Wówczas spożywały je przede wszystkim elity, a nauka na temat owoców ograniczała się do znajomości wymogów uprawy. Obecnie ananasa odnajdziemy na półce w każdym supermarkecie i w większości warzywniaków, a nasza wiedza wzbogaciła się o szczegółowe badania.

Co kryje się za szyszkowatą skorupką, oprócz słodko-cierpkiego miąższu?

Jeżeli Twoja dieta nie wyklucza owoców, najprawdopodobniej zajadasz się ananasem, zastępując nim słodycze lub dodajesz go do detoksykujących koktajli. Na 100 gramów przypada 50 kalorii pochodzącej głównie z węglowodanów i niewielki procent błonnika (1,4%). To czyni owoc lekkostrawną i zapewniającą zastrzyk energii przekąską. Dodatkowo ananasy skrywają bogactwo witamin: C, kwasu foliowego, B6 i minerałów: miedzi i manganu. Wysoka zawartość witaminy C (48 mg/100 gramów produktu) wspomaga układ odpornościowy. Ponadto odnotowano działanie antyoksydacyjne, a zatem spożywanie ananasa przekłada się na zdrowy wygląd oraz dobre samopoczucie.

Czy wiedzieliście, że uznaje się go także za afrodyzjak?

To nie wszystko! W ananasie znajduje się enzym proteolityczny, czyli rozkładający białka do aminokwasów, zwany bromeliną. Jak każdy enzym bromelina jest nieodporna na obróbkę termiczną przekraczającą 60 stopni. Ginie pod wpływem gotowania i pieczenia, nie mam jej również w ananasach z puszki. Dlaczego tak istotna jest jej obecność?
Otóż wspomaga trawienie białka, które musi rozłożyć się do aminokwasów, by zostało prawidłowo przyswojone i wykorzystane przez organizm. To doskonała wiadomość dla sportowców! Niepełne trawienie produktów białkowych utrudnia nabieranie masy mięśniowej.

Dzięki zawartości bromeliny ananasy posiadają szereg właściwości leczniczych. Enzym ten:

  • Koi stany zapalne oraz związany z nimi ból;
  • Łagodzi kaszel oraz rozrzedza flegmę, przez co łatwiej jest ją odkrztuszać;
  • Działa przeciwzakrzepowo;
  • Pobudza wydzielanie soków trawiennych;
  • Może zapobiegać zaparciom i wzdęciom;
  • Ma działanie przeciwbólowe podobne do ibuprofenu , może więc zwalczać gorączkę;
  • Działa odkażająco, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek;

Przeciwwskazania?

Jedzenia niedojrzałych ananasów powinny unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka lub dwunastnicy, ponieważ mają działanie zakwaszające. Nadmierne konsumowanie może także negatywnie odbić się na stanie Twoich zębów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest