Gdy Krzysztof Kolumb wrócił ze słonecznej Gwadelupy, na Europejskich stołach zagościły ananasy, które przywiózł ze sobą. Wówczas spożywały je przede wszystkim elity, a nauka na temat owoców ograniczała się do znajomości wymogów uprawy. Obecnie ananasa odnajdziemy na półce w każdym supermarkecie i w większości warzywniaków, a nasza wiedza wzbogaciła się o szczegółowe badania.
Spis treści
Co kryje się za szyszkowatą skorupką, oprócz słodko-cierpkiego miąższu?
Jeżeli Twoja dieta nie wyklucza owoców, najprawdopodobniej zajadasz się ananasem, zastępując nim słodycze lub dodajesz go do detoksykujących koktajli. Na 100 gramów przypada 50 kalorii pochodzącej głównie z węglowodanów i niewielki procent błonnika (1,4%). To czyni owoc lekkostrawną i zapewniającą zastrzyk energii przekąską. Dodatkowo ananasy skrywają bogactwo witamin: C, kwasu foliowego, B6 i minerałów: miedzi i manganu. Wysoka zawartość witaminy C (48 mg/100 gramów produktu) wspomaga układ odpornościowy. Ponadto odnotowano działanie antyoksydacyjne, a zatem spożywanie ananasa przekłada się na zdrowy wygląd oraz dobre samopoczucie.
Czy wiedzieliście, że uznaje się go także za afrodyzjak?
To nie wszystko! W ananasie znajduje się enzym proteolityczny, czyli rozkładający białka do aminokwasów, zwany bromeliną. Jak każdy enzym bromelina jest nieodporna na obróbkę termiczną przekraczającą 60 stopni. Ginie pod wpływem gotowania i pieczenia, nie mam jej również w ananasach z puszki. Dlaczego tak istotna jest jej obecność?
Otóż wspomaga trawienie białka, które musi rozłożyć się do aminokwasów, by zostało prawidłowo przyswojone i wykorzystane przez organizm. To doskonała wiadomość dla sportowców! Niepełne trawienie produktów białkowych utrudnia nabieranie masy mięśniowej.
Dzięki zawartości bromeliny ananasy posiadają szereg właściwości leczniczych. Enzym ten:
- Koi stany zapalne oraz związany z nimi ból;
- Łagodzi kaszel oraz rozrzedza flegmę, przez co łatwiej jest ją odkrztuszać;
- Działa przeciwzakrzepowo;
- Pobudza wydzielanie soków trawiennych;
- Może zapobiegać zaparciom i wzdęciom;
- Ma działanie przeciwbólowe podobne do ibuprofenu , może więc zwalczać gorączkę;
- Działa odkażająco, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek;
Przeciwwskazania?
Jedzenia niedojrzałych ananasów powinny unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka lub dwunastnicy, ponieważ mają działanie zakwaszające. Nadmierne konsumowanie może także negatywnie odbić się na stanie Twoich zębów.