Lubisz rosół z kurczaka? Sprawdź, jakie ma właściwości!

Jedni go uwielbiają, drudzy uważają za tłustą i słoną wodę. Jedni wolą ten z makaronem, innym bardziej smakuje z ziemniakami. Bez względu na kulinarne upodobania jesteśmy jednak zgodni co do jednego – rosół z kurczaka to jedno z dań, które najczęściej pojawia się na polskich stołach. Czy wiesz, dlaczego warto go jeść?

Z czego składa się rosół z kurczaka?

Tradycyjny rosół z kurczaka powinien być intensywny i aromatyczny. Właśnie dlatego do jego przygotowania używa się dużej ilości warzyw korzeniowych i aromatycznych przypraw. W skład tradycyjnego rosołu z kurczaku wchodzi więc mięso najlepszej jakości (najbardziej polecany jest kurczak z wolnego wybiegu) oraz warzywa takie jak korzeń pietruszki (natkę stosuje się w celach dekoracyjnych), marchew, por i bulwa selera. Ponadto do wywaru dodaje się liść laurowy, ziele angielskie, ziarna pieprzu czarnego i sól. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie niejodowanej soli himalajskiej lub kłodawskiej, ponieważ obie zawierają wiele cennych minerałów. Doświadczone gospodynie dodają do rosołu lubczyk, który nadaje wywarowi oryginalny aromat. Często wykorzystuje się także koperek i natkę pietruszki jako zwieńczenie dania.

Witaminy i minerały w bulionie

Rosół z kurczaka zawiera wiele cennych witamin i minerałów, które sprawiają, że ta z pozoru banalna zupa zyskuje zupełnie inne oblicze. Duża ilość warzyw sprawia, że rosół z kurczaka jest doskonałym źródłem witamin takich jak: witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, witamina A oraz witamina E. W bulionie nie brak też cennych minerałów. W zupie znajdziemy: wapń, żelazo, magnez, sód, fosfor, potas, cynk oraz mangan. Na uwagę zasługuje fakt, że większość ze wspomnianych związków rozpuszcza się w tłuszczu, dlatego jest dobrze przyswajana z rosołu. Pozostałe substancje łączą się z kolei z wodą, której również nie brakuje w bulionie. Na uwagę zasługuje również fakt, że sam rosół z kurczaka, bez dodatku makaronu, jest niskokaloryczny, dlatego mogą po niego sięgać osoby dbające o linię. Rosół z kurczaka może posłużyć także jako baza dla innych zup, co sprawia, że będzie jeszcze smaczniejszy i zdrowszy. Gotując bulion, warto nie oszczędzać na przyprawach, ponieważ dzięki nim zupa zyska nowe właściwości. Dobrym pomysłem jej dodanie do bulionu, np. kurkumy, która nie tylko nada wywarowi piękny kolor, ale przede wszystkim wspomoże układ odpornościowy. Sprawdź, jak przygotować najlepszy rosół z kurczaka: http://zagrodowy.pl/przepisy/rosol-domowy-z-kurczaka-zagrodowego-rosolowego/

Lecznicze właściwości rosołu

Rosół z kurczaka zajmuje znaczące miejsce w medycynie ludowej. Nasze babcie polecały go przy przeziębieniu i grypie, a dziadkowie rekomendują bulion jako niezawodny sposób na syndrom dnia poprzedniego. Nic dziwnego! Wszak rosół to prawdziwa bomba witaminowa, która postawi na nogi każdego. Dodatkową zaletą bulionu jest zdrowy tłuszcz – to właśnie on, w połączeniu z solą i witaminami, ratuje wszystkich, którzy poprzedniego dnia przesadzili z alkoholem. Rosół doskonale odżywia i nawadnia, dlatego polecany jest w chorobach sezonowych, gdy podaż płynów i elektrolitów jest szczególnie ważna. Ciekawostką może być również to, że pietruszka, nieodzowny składnik rosołu, została wpisana przez szefa rosyjskiej służby federalnej na listę roślin narkotycznych, ponieważ badania wykazała, że to poczciwe warzywo zawiera substancję nazywaną mirystycyną. Jej działanie przypomina działanie marihuany. Mirystycyna powoduje bowiem suchość w ustach, euforię i wzmożoną wesołość. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić także halucynacje. Trzeba dodać, że korzeń pietruszki zawiera zaledwie 0,3-0,5% mirystycyny (znacznie więcej substancji zawierają nasiona i owoce pietruszki), dlatego możemy dodawać go do rosołu bez obaw. Być może dzięki psychoaktywnym właściwościom tego warzywa tak chętnie sięgamy po rosół, by pozbyć się kaca.

Z czym jeść rosół z kurczaka?

Najczęściej jadamy rosół z kurczaka z cienkim makaronem w formie nitek. Zdarza się, że sięgamy też po wstążki lub zacierki, zapominając, że do bulionu możemy dodać także pierożki z różnymi rodzajami farszu. Jako uzupełnienie rosołu doskonale sprawdzi się także kasza manna oraz ziemniaki. W niektórych krajach podaje się bulion z ciastem naleśnikowym, które sprawia, że znana nam zupa zmienia swój charakter. Ponadto uwielbianym przez dzieci (i dorosłych wspominających beztroskie dzieciństwo) dodatkiem do rosołu są lane kluski. Większość wspomnianych uzupełnień zupy to tuczące produkty mączne, dlatego starajmy się nie przesadzać z ich ilością lub wybierajmy ich zdrowsze zamienniki. Makaron do rosołu nie musi być wykonany z białej mąki pszennej. Równie dobrze sprawdzi się mąka żytnia, orkiszowa czy kukurydziana. Zadbajmy też o to, by w bulionie nie brakowało zieleniny – to z pewnością doda mu aromatu i witamin.

Rosół z kurczaka to jedno z najczęściej pojawiających się na polskich stołach dań. Mało kto zwraca jednak uwagę na jego właściwości lecznicze. Dobrze przygotowany bulion to prawdziwa bomba witaminowa, a umiejętnie dobrane dodatki sprawiają, że osoby dbające o linię mogą go jeść bez ograniczeń. Nie zapominajmy więc o dobroczynnych właściwościach rosołu i jedzmy go częściej, nie tylko w czasie niedzielnego obiadu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest