Liść laurowy, często nazywany wawrzynem szlachetnym, to znana przyprawa. Można go uprawić na wiele sposobów, a jego uprawa nie jest trudna ani wymagająca. Zawiera w sobie wiele właściwości leczniczych. Sprawdźmy, co tak naprawdę się w nim kryje.
Spis treści
Liść laurowy – czym jest?
Liście laurowe to po prostu wysuszone liście drzewa laurowego, które występują na południu Europy, północnej Afryce oraz zachodniej Azji. Posiada wiele zastosowań, najczęściej jako przyprawa, ale oprócz tego ma dużo właściwości leczniczych, co bardzo często wykorzystywane jest w medycynie naturalnej.
Właściwości liści laurowych
Liście laurowe mają właściwości przeciwgnilne oraz bakteriobójcze. Posiadają ciekawe zastosowanie jako odstraszacz szkodników spożywczych, dlatego warto umieścić je w spiżarniach lub szafkach kuchennych, gdzie przechowujemy żywność.
Zastosowanie liści laurowych
Liść laurowy charakteryzuje się intensywnym i korzennym smakiem. Używany jest praktycznie w każdej kuchni świata jako przyprawa, dzięki której dania nabierają wyrazistych smaków. Z aromatem tej przyprawy możemy się spotkać, jedząc takie zupy jak rosół, żurek czy flaki.
Co ciekawe – laur znajduje swoje zastosowanie także przy różnego rodzaju chorobach takich jak np. reumatyzm czy choroby skóry, a także przy leczeniu objawowym np. kaszel. Chorujący na reumatyzm często stosują kąpiele lecznicze, do których dodaje się zaledwie kilka kropli olejku laurowego, by wspomóc działanie takiej kąpieli.
Poniżej przedstawiamy szczegółową rozpiskę, przy jakich chorobach liść laurowy okazuje się naturalnym dobrodziejstwem. Substancje, które zostają przygotowane z liści laurowych, pomagają przy takich chorobach czy dolegliwościach jak:
- reumatyzm,
- zwyrodnienia stawów i kości,
- zapalenie stawów,
- grypa,
- cukrzyca,
- niestrawność,
- nadwaga,
- infekcje dziąseł i języka,
- chrypka,
- przeziębienie,
- zapalenie oskrzeli,
- suchy kaszel,
- trądzik,
- grzybica,
- łupież,
- łuszczyca.
Uprawa lauru
Liść laurowy uprawa to proces składający się z kilku etapów, warto pamiętać o kilku ważnych czynnikach, którym jest na przykład temperatura. Podczas lata idealnym miejsce na uprawę lauru będzie widne i ciepłe pomieszczenie lub balkon, który spełnia te wymagania. Należy pamiętać, że długotrwałe niskie temperatury nie są dobre, a nawet szkodliwe dla jego uprawy. Jesienią oraz zimą powinniśmy przenieść naszą roślinę do pomieszczenia, w którym panuje odpowiednia temperatura, czyli około 6-10 stopni. W tym czasie ograniczamy podlewanie do minimum i przestajemy roślinę nawozić. Wracamy do systematyczność tych procesów wraz z nadchodzącym latem.
Liść laurowy – skutki uboczne i przeciwwskazania
Liść laurowy nie jest wskazany dla dzieci, osób starszych oraz ciężarnych kobiet z jednego powodu – ma bardzo silne działanie. Spożywany w nadmiernych ilościach wykazuje działanie toksyczne, dlatego naparu z liścia laurowego nie powinno się spożywać dłużej niż przez pięć dni. Należy pamiętać, że nie wolno ignorować żadnych objawów, a w razie potrzeby czy wątpliwości, udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Mimo wielu cennych właściwości liści laurowych nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ wchodzą one w reakcje chemiczne z niektórymi lekami, są to m.in. leki nasenne (liść laurowy może nasilić ich działanie) oraz leki przeciwbólowe (liść laurowy może wywołać skutki uboczne lub tak jak w przypadku leków nasennych – nasilić ich działanie).