Krewetki – właściwości odżywcze oraz kalorie

Ze wszystkich darów morza, którymi raczą się ludzie w wielu zakątkach świata, za najbardziej rozpowszechnione i „chodliwe” można bez wątpienia uznać krewetki. Co sprawia, że cieszą się taką popularnością i tak chętnie po nie sięgamy? Jakie wartości odżywcze i właściwości zdrowotne posiadają?

Właściwości odżywcze krewetek

Oprócz walorów smakowych, które towarzyszą spożywaniu krewetek główną ich zaletą są wartości odżywcze. Te niepozorne owoce morza cechuje wysoka zawartość białka, niska kaloryczność i mała zawartość tłuszczu, dostarczają kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, które korzystnie wpływają na pracę serca. Krewetki nie zawierają węglowodanów, a na ich kaloryczność w 90% składa się białko. Obfitują w składniki odżywcze, takie jak: selen, żelazo, fosfor, niacyna, cynk, magnez i witamina B12. Krewetki są jednym z najlepszych źródeł jodu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i kory mózgowej.

Zawartość cholesterolu w krewetkach w porównaniu do innych owoców morza jest wysoka, dlatego wiele osób wyklucza je ze swojej diety z obawy, że ​​zwiększają one poziom cholesterolu we krwi, a tym samym sprzyjają chorobom serca. Badania wskazują jednak, iż ludzka wątroba produkuje więcej cholesterolu, gdy dieta oparta jest na tłuszczach nasyconych, a więc o wiele gorszym wyborem w tym wypadku jest tłuste mięso, przetworzona żywność i pełnotłuste produkty mleczne. Krewetki poprzez zawartość kwasów omega-6, omega-3 oraz antyoksydantów mogą pomóc obniżyć poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu.

Rodzaje krewetek

Można napotkać wiele gatunków krewetek, jednak do najpopularniejszych należą: krewetki koktajlowe, krewetki królewskie i krewetki tygrysie. Krewetki koktajlowe są znacznie mniejsze od królewskich, czy tygrysich, dlatego świetnie sprawdzają się w sałatkach, czy jako dodatek do makaronu.

Krewetki królewskie są rozmiarem większe od koktajlowych. w ich wypadku spożywa się jedynie mięso, które pochodzi z wewnątrz skorupiaka, przed ich przygotowaniem należy obrać je z pancerza oraz głowy. Sprawdzają się jako przysmak na grilla, składnik zup, nadają się do smażenia, grillowania i marynowania oraz zapiekania w cieście (np. tempurze)..

Krewetki tygrysie są największe spośród wymienionych. Potrafią osiągać rozmiar do 30 cm! Idealnie smakują zarówno grillowane, jak i smażone. Z głów i ogonów krewetek tygrysich najczęściej przyrządza się wywary, które są podkładem dla zup. Samo mięso natomiast pochodzi z wnętrza pancerza i wykorzystywane jest często w sushi. Krewetki tygrysie można traktować jako dodatek, lecz ze względu na swoje gabaryty mogą być daniem głównym. Poniżej przedstawiamy przepis na proste i pyszne krewetki tygrysie.

Przepis na smażone krewetki tygrysie z czosnkiem, chili i trawą cytrynową

Składniki:

  •  12 dużych, obranych i surowych krewetek tygrysich
  • 3 obrane ząbki czosnku
  •  2 papryczki chilli (oczyszczone z ziaren)
  • 2 wiązki trawy cytrynowej
  • 2 centymetrowy, obrany kawałek korzenia imbiru
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • Sól morska
  • Pieprz

Przygotowanie:

  1. Połóż obrane krewetki tygrysie w płytkim naczyniu.
  2. Utrzyj czosnek, papryczki chilli, trawę cytrynową i imbir za pomocą blendera, stopniowo dodając oliwę z oliwek, aż uzyskasz gęstą pastę.
  3. Dopraw solą i pieprzem.
  4. Przełóż krewetki pastą i pozostaw do marynowania w chłodnym miejscu na 2-3 godziny.
  5.  Zamarynowane krewetki grilluj przez 4-6 minut, przewracając je, aż staną się różowe i będą lekko twarde w dotyku.
  6. Podawaj zaraz po grilowaniu z winegretem, kwaśną śmietaną lub salsą pomidorową.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest