Kozie mleko czy jest zdrowe? Jego właściwości oraz wskazania

Mleko kozie należy do składników, które człowiek wykorzystywał w swojej diecie od dawien dawna. Dzisiaj, kiedy staramy się jeść bardziej zdrowo i świadomie, zainteresowanie kozim mlekiem ponownie wzrasta. Skoro coraz więcej osób, włącza je do swojej codziennej diety, warto dowiedzieć się, czy kozie mleko faktycznie jest takie zdrowe oraz jakie są jego właściwości.

Kozie mleko – czy jest zdrowe?

Odpowiedź jest twierdząca. Kozie mleko to produkt o wysokiej wartości odżywczej. Jego produkcja znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwudziestu lat, a na dodatek możemy cieszyć się dostępnością wielu produktów, takich jak jogurty albo sery, które powstały na bazie tego mleka. Co zatem sprawia, że mleko pochodzenia koziego, jest tak wartościowe i dlaczego powinniśmy włączyć je do swojej diety? Kozie mleko, jest także dobrą alternatywą dla matek, które nie mogą karmić.

Analizując skład mleka koziego, odnajdziemy w nim wiele cennych substancji. Przede wszystkim, kozie mleko to białko. Odnajdziemy w nim białka kazeinowe i białka serwatkowe. Białka kazeinowe niestety niekoniecznie mają pozytywne działanie. Są one odpowiedzialne, za reakcje alergiczne, jednak zawartość białek kazeinowych w mleku kozim, jest mniejsza niż w mleku krowim.

Zawarte w mleku białka serwatkowe, działają lepiej od kazeinowych. Przede wszystkim, organizm łatwiej je trawi. Białka serwatkowe stymulują aktywność lipaz, wiążą witaminę D oraz długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Oprócz tego, zawierają w sobie kobalt, cynk, wapń i magnez. Kolejną zaletą białek serwatkowych jest to, że posiadają one właściwości antynowotworowe. Następnymi składnikami, które zawiera w sobie mleko kozie, są węglowodany – głównie laktoza, która normalizuje florę bakteryjną jelit i wspomaga wchłanianie magnezu, fosforu i wapnia.

Oczywiście mleko pochodzenia koziego, to także tłuszcz. Jest on trawiony szybciej, niż ten, który znajdziemy w mleku krowim. Dzieje się tak, ponieważ jest ono bogate krótkołańcuchowe oraz średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które przyspieszają proces trawienia. Główne kwasy tłuszczowe, które możemy odnaleźć w składzie mleka koziego to kwas tłuszczowy palmitynowy, oleinowy, stearynowy, kapronowy, a także kaprynowy.

Jakie jeszcze składniki odnajdziemy w mleku tego rodzaju? Mleko kozie ma także korzystny skład minerałów i substancji odżywczych. Pijąc kozie mleko, dostarczamy naszemu organizmowi wapń, fosfor, żelazo, miedź, selen, mangan, witaminę D, B1, B2, kwas askorbinowy czy niacynę.

Kozie mleko – coś dla niemowląt

Świetną alternatywą dla matek, które nie mogą karmić swoich dzieci, jest mleko kozie, które zaspokaja potrzeby malutkiego organizmu. Podawanie dziecku mleka koziego, pozytywnie działa na system immunologiczny. Jeżeli zastanawiamy się, które mleko lepiej podać dziecku, bardziej powinniśmy się kierować w stronę koziego, zamiast krowiego. Proporcje składników w mleku kozim, wypadają korzystniej, zatem będą lepszą odpowiedzią na to, czego dziecko potrzebuje. Mleko kozie, posiada wyższe stężenie białek serwatkowych, aminokwasów siarkowych oraz tauryny.

Mleko kozie – wskazania

Wiele osób, pewnie zada sobie pytanie, czy mleko kozie jest dla każdego i kto szczególnie powinien włączyć je do swojej diety. Przede wszystkim, wspomniane zostało, że pozytywnie działa ono na rozwój niemowląt. Oprócz tego, do swojego jadłospisu, mogą włączyć je włączyć starsi ludzie albo osoby, które odzyskują zdrowie, po przebiegu przeróżnych chorób. Oprócz tego, mleko pochodzenia koziego może być podawane osobom, które mierzą się astmą, anemią, owrzodzeniem żołądka, czy różnymi nowotworami. Mleko kozie, jest również produktem, który uczula w mniejszym stopniu, niż tradycyjne mleko krowie.

Oprócz wszelkich zaleceń i wskazań, każdy z nas, może dodać mleko kozie, do swojego jadłospisu. Bogactwo przeróżnych składników sprawia, że jest ono naprawdę wartościowym produktem, po który warto sięgnąć. Kozie mleko, cieszy się popularnością również w branży kosmetycznej. Mleko kozie można odnaleźć w składzie wielu produktów, do ciała czy twarzy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest