Komosa piżmowa (znana również jako komosa meksykańska, lub herbata jezuicka) to jednoroczna roślina zaliczana do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Gatunek ten pochodzi z Meksyku, gdzie znany był już Majom, którzy stosowali go często w swojej kuchni. Jednak ta wiatropylna roślina została zawleczona na inne kontynenty i dziś występuje sztucznie niemal na całym świecie. Mimo, że roślina ta ma wiele właściwości prozdrowotnych, należy być ostrożnym w jej stosowaniu, ponieważ jest to gatunek, który może być szkodliwy dla człowieka. Dzieje się tak za sprawą olejków eterycznych zawierających w swym składzie terpeny, takie jak askarydol i limonen. To właśnie one są odpowiedzialne za charakterystyczny, cytrynowy zapach rośliny. Jednakże herbata jezuicka znajduje mimo wszystko szerokie zastosowanie w zielarstwie i jest bardzo ceniona. W tych celach wykorzystuje się liście, ale także kwiaty i owoce rośliny, z których najczęściej wytwarza się olejek.
Spis treści
Kiedy stosować komosę meksykańską?
Herbata jezuicka ma wiele cennych składników odżywczych, takich jak żelazo, niacynę, fosfor, wapń, a także witaminy A, B3 i C. Powszechnie uważa się, że ziele to jest bardzo pomocne w walce z wszelakimi pasożytami ciała ludzkiego, pomagając usunąć je z organizmu. Dzieje się tak dlatego, że komosa piżmowa paraliżuje układ nerwowy pasożytów, co pozwala unieruchomione wydalić z organizmu razem z kałem. Roślina ta używana jest więc w walce z owsikami, glistą ludzką, oraz wieloma innymi robakami ludzkimi. Jednak skuteczność rośliny w tym zakresie obejmuje także to robactwo, które atakuje nas od zewnątrz. Dzięki przemywaniu skóry pokąszonej przez szkodniki, można się pozbyć między innymi pluskw, świerzbowców, pcheł, wszy i mszyc.
Dodatkowo, poza nieocenioną pomocą w walce z intruzami, komosa piżmowa wykazuje także właściwości antygrzybiczne i antyoksydacyjne. Przyspiesza przemianę materii, pomaga przy bolesnych miesiączkach, działa wykrztuśnie, moczopędnie i przeciwgorączkowo, a stosowana jako przyprawa pomoże zapobiec wzdęciom.
Skutki uboczne używania komosy piżmowej:
Ważne jest, aby docenić silne działanie tej rośliny. Należy mieć na uwadze, że olejki eteryczne w niej zawarte, mogą bardzo zaszkodzić naszemu zdrowiu. Komosę można bowiem przedawkować , co może prowadzić do rozmaitych dolegliwości takich jak: drgawki, utrata apetytu, zaburzenia równowagi, chwilowe problemy z słuchem , a także w poważniejszych przypadkach uszkodzenie narządów wewnętrznych takich jak nerki, czy wątroba, zapaść lub śmierć. Dlatego ziele to należy dawkować z rozwagą, po wcześniejszym zapoznaniu się z dokładnymi wskazaniami i przeciwwskazaniami. W przypadku kuracji odrobaczającej często zaleca się przyjmowanie tego ziela jednocześnie z silnymi środkami przeczyszczającymi.
Gdzie kupić komosę piżmową?
Mimo, że to ziele rośnie popularnie na dziko, również w Polsce, nie ma potrzeby wybierać się samemu na zielarskie eskapady. Herbata jezuicka jest popularna i wcale nie trudno ją dostać. Jest ona dostępna w wielu internetowych sklepach ze zdrową żywnością, oraz w niektórych sklepach zielarskich, lub aptekach. Cena tego specyfiku zależna jest od rodzaju finalnego produktu. Komosa piżmowa w formie ziela do picia, lub przyprawy to koszt około kilkunastu złotych, podczas gdy olejki, kapsułki i bardziej skoncentrowane preparaty mogą kosztować ponad sto złotych.
Kiedy chodzi o zdrowie, nikt nie lubi półśrodków. Dlatego śmiało możemy polecić to wartościowe zioło, jeśli trapią Cię powyższe dolegliwości, jednak należy pamiętać, by podchodzić do niego z rozwagą. Nie mądrze jest bagatelizować siłę ziół, ponieważ może to doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.