Kasza jęczmienna – właściwości odżywcze, zdrowotne

Kasz jęczmienna to rodzaj kaszy wyrabianej z ziarna jęczmienia zwyczajnego. Jej smak jest bardzo delikatny, przez co świetnie sprawdza się jako dodatek do wszelkich potraw, zarówno tych wegetariańskich jak i z produktami pochodzenia zwierzęcego. Jakie są jej właściwości i co można z niej przyrządzić?

Kasza jęczmienna – właściwości

  • wspomaga odchudzanie – dzięki wysokiej zawartości błonnika, który usprawnia pracę jelit i pozytywnie wpływa na układ wydalniczy. Błonnik daje uczucie sytości, tym samym zmniejszając apetyt.
  • przeciwdziała anemii – witamina PP występująca w kaszy jęczmiennej wpływa na prawidłową produkcję płytek krwi, tym samym zapobiegając niedokrwistości, czyli anemii.
  • wspomaga aktywny tryb życia – kasza jęczmienna zawiera dużo skrobi, która z biegiem czasu przekształca się w glukozę i pobudza mięśnie do pracy. Dodatkowo, występują minerały takie jak cynk, żelazo i potas, które wpływają na sprawność fizyczną, a także prawidłową pracę mózgu.
  • wpływa na kości i zęby – dzięki starannej równowadze fosforanów i wapnia, koniecznej do prawidłowej mineralizacji kości.
  • obniża ciśnienie krwi – przez występujące minerały, czyli potas, wapń i magnez.
  • utrzymuje zdrowe serce – już wcześniej wspomniany – błonnik, pomaga obniżyć “zły” cholesterol LDL we krwi, zmniejszając ryzyko chorób serca. Dodatkowo witamina B6 i kwas foliowy zapobiegają gromadzeniu się szkodliwych związków zwanych homocysteiną, która działa szkodliwie na naczynia krwionośne i przyczynia się do problemów z sercem.
  • zapobiega powstawaniu żylaków – witamina K, występująca w kaszy, wspomaga pracę układu krwionośnego i odpowiada za krzepliwość krwi.

Kasza jęczmienna – kalorie

W 100g kaszy jęczmiennej znajduje się ok. 350kcal. Może wydawać się, że jest to dużo i kasza jest kaloryczna, więc nie warto jej używać w codziennej diecie. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ ta kaloryczność dotyczy suchej kaszy. Po ugotowaniu kalorie spadają aż do ok. 120 kcal! Istotne jest także, z czym podaje się kaszę. Czy będą to warzywa gotowane i kurczak, czy tłuste sosy. Wszystko to wpływa na końcową ilość kalorii, dlatego warto podczas diety odchudzającej zwracać na to uwagę. Kasza jest doskonałym produktem podczas odchudzania, ponieważ przynosi długotrwałe uczucie sytości, pod warunkiem, że zostanie dobrze podana.

Kasza jęczmienna – gotowanie

Przed gotowaniem, warto opłukać ziarna kaszy. Kaszę wrzuca się na gotującą się wodę, w proporcji 1 szklanka kaszy na 2,5 szklanki wody. Jednak, aby uzyskać kaszę w formie bardziej kleistej, należy gotować 1 szklankę kaszy na 3,5 szklanki wody. Całość gotuje się pod przykryciem, do momentu wchłonięcia wody, czas jest zróżnicowany, zazwyczaj jest to 20-30 min. Kasza świetnie nadaje się do zup, zwłaszcza krupniku, gołąbków, mięs podawanych z sosami, ale także jako podstawa sałatek. Kasza jęczmienna sprawdzi się również w przypadku faszerowanych warzyw lub naleśników.

Kasza jęczmienna to cenny składnik spożywczy, który zawiera mnóstwo witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajduje zastosowanie w wielu potrawach, dlatego zastosowanie znajdą zarówno osoby mięsożerne jak i wegetarianie. Warto stosować urozmaiconą dietę i wprowadzić kaszę do codziennych dań, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest