Kardamon jest bardzo popularną, znaną od wieków przyprawą. Pomaga w leczeniu różnych dolegliwości zdrowotnych oraz nadaje potrawom wyjątkowego smaku. Jakie właściwości ma kardamon i gdzie jest stosowany?
Kardamon malabarski zalicza się do rodziny imbirowatych. Rośnie na terenach Półwyspu Indyjskiego, Indonezji i Chin. Może osiągnąć ok. 2-3 metry wysokości. Posiada szerokie liście i owoce, w których są czerwono-brunatne nasiona niewielkich rozmiarów. Kardamon zbiera się od października do grudnia. Roślina dojrzewa przez ok. 3 lata.
Spis treści
Kardamon – właściwości odżywcze
Kardamonu używa się teraz niemal w każdym zakątku świata. Często nazywany jest ,,królem przypraw“. Jednak jego wyjątkowe właściwości doceniano już w starożytnym Egipcie. Dlatego uchodzi za jedną z najstarszych przypraw na świecie. Kardamon zawiera mnóstwo witamin i minerałów, np. fosfor, potas, witamina C, wapń, magnez, żelazo, ryboflawina, cynk i sód.
Właściwości zdrowotne kardamonu
Kardamon był często używany jako środek pomagający walczyć z nadwagą. Reguluje działanie układu pokarmowego oraz przyspiesza przemianę materii. Co ciekawe, obecnie wykorzystywany jest jako środek pobudzający apetyt. Stosuje się go również w celu poprawienia oddechu. Tutaj najskuteczniejszy będzie napar z kardamonu, który można wypić lub użyć jako płukanki do jamy ustnej. Nasiona kardamonu można także żuć. Likwiduje on zgagę, gazy, wzdęcia i nudności. Zapobiega powstawaniu wrzodów. Kardamon pomoże wygrać z przeziębieniem, grypą czy kaszlem. Obniża cholesterol oraz ciśnienie krwi. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, moczopędne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Kardamon może też poprawić potencję. W Azji wykorzystuje się go nawet do leczenia jadowitych ukąszeń. A herbata z kardamonu może poprawić samopoczucie, ponieważ wspomoże produkcję endorfin (tzw. hormonów szczęścia).
Mimo wielu właściwości zdrowotnych kardamonu powinny unikać osoby ze zdiagnozowanym zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzodami lub kobiety w ciąży. Matki karmiące powinny skonsultować się w tej sprawie z położną.
Zastosowanie kardamonu
Poza zastosowaniem w medycynie naturalnej, kardamon służy przede wszystkim jako przyprawa kuchenna. Cechuje go ostry, ale przyjemny aromat. Warto go dodać np. do kurczaka w sosie curry, różnego rodzaju ryb, racuchów, dżemu, naleśników, pierniczków, babki drożdżowej, kruchych ciasteczek, grzanego wina, kawy po turecku, herbaty czy gorącej czekolady.
Innym zastosowaniem kardamonu jest wykorzystanie go jako składnika olejków pielęgnacyjnych, eterycznych i perfum.
Kardamon – cena przyprawy
Kardamon jest sprzedawany w formie zmielonych ziaren oraz całych strąków. Strąki przez dłuższy czas mogą zachować swój smak i aromat. Uważany jest za najdroższą przyprawę na świecie. Suszony kardamon można kupić w hipermarkecie, supermarkecie lub nawet osiedlowym sklepiku. Może być przydatny szczególnie jesienią, ponieważ wykazuje działanie rozgrzewające. Dlatego warto go dodawać do kawy czy herbaty. Już odrobina przyprawy nada napojom wyjątkowy smak. Jesień jest porą roku, która sprzyja przeziębieniom. Warto więc pamiętać o prozdrowotnych właściwościach kardamonu, szczególnie tych związanych ze zwalczaniem kaszlu czy grypy. Ziarna kardamonu można nabyć w sklepie zielarskim lub w sklepie z żywnością naturalną. Dostępny jest też w sprzedaży internetowej. Cena wynosi ok. 10 złotych. Lepiej jest wybierać kardamon w całości. Zawiera on w sobie więcej cennych i wartościowych składników.