Czerwona jarzębina, podobnie jak kasztany, nie należy do owoców, które w pierwszej chwili kojarzą nam się z przemysłem spożywczym. Nie oznacza to wcale, że jest ona niejadalna. Wprawdzie nie wolno spożywać surowej jarzębiny, jednak po odpowiedniej obróbce termicznej, tj. przemrożeniu lub upieczeniu owoców, jak najbardziej nadaje się do spożycia. W niniejszym artykule nieco o wartościach odżywczych i zdrowotnych jarzębiny. Podamy również przepis na domowy sok z jarzębiny, który może mieć wiele ciekawych zastosowań w kulinarnej praktyce.
Spis treści
Jarzębina jadalna – wartości odżywcze
Jarzębina słynie przede wszystkim z tego, iż jest bogatym źródłem witaminy C i z powodzeniem może zastąpić cytrusy w naszej diecie. Ponadto, stanowi równie bogate źródło beta-karotenu, dzięki czemu można uznać ją za ciekawą alternatywę dla marchewki. W jarzębinie możemy doszukiwać się również takich pierwiastków jak: magnez, potas, sód czy miedź, które są równie cenne dla naszego organizmu. Nie wolno zapomnieć również o innych składnikach, takich jak: pektyny, antocyjany, garbniki, flawonoidy czy też kwasy organiczne.
Jarzębina – doskonały lek
Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C, jarzębina świetnie sprawdza się w walce z przeziębieniami. Jej działanie moczopędne pozwala oczyścić organizm z toksyn (w tym celu dobrze jest łączyć jarzębinę z żurawiną). Ponadto, jarzębina może stymulować pracę serca, nerek i wątroby, ponieważ wzmacnia te narządy oraz oczyszcza je.
Jarzębinowy syrop do herbaty – przepis
Do przyrządzenia syropu potrzebujemy
- dwóch kilogramów dojrzałej jarzębiny;
- kilograma białego cukru;
- dwóch litrów wody.
Przygotowanie:
- jarzębinę mrozimy przez kilka dni, a następnie wstawiamy do piekarnika i zapiekamy – dzięki tym zabiegom, pozbywamy się charakterystycznej dla owoców jarzębu goryczki oraz kwasu parasorbinowego, który powoduje wymioty, biegunkę, rozstrojenie żołądka itp. Pod żadnym pozorem nie należy spożywać jarzębiny na surowo;
- zagotowujemy owoce w dwóch litrach wody;
- odcedzamy sok, natomiast pozostałe owoce rozgniatamy tłuczkiem i ponownie odcedzamy powstałą resztę soku;
- po oddzieleniu soku od skórek, wsypujemy cukier i ponownie gotujemy;
- po ponownym zagotowaniu soku, odstawiamy go na chwilę aż stanie się letni i rozlewamy do butelek.
Propozycja podania:
sok idealnie sprawdza się jako dodatek do herbaty lub gorącej wody. Można serwować go również jako dodatek do słodkich ciast, dla zrównoważenia smaku.
Podsumowując, jarzębina, choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, stanowi ciekawą alternatywę dla wielu składników, których używamy w kuchni na co dzień. Po odpowiednim jej przyrządzeniu możemy cieszyć się ciekawym smakiem jarzębiny, jej aromatem, oraz, co najważniejsze, wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Jeżeli nadal zastanawiasz się czy warto spróbować przetworów z jarzębiny, jednogłośnie odpowiadamy, że warto!