Jałowiec to roślina iglasta, wiecznie zielona, która znana jest przede wszystkim ze względu na swoje walory smakowe. Można go dodawać do różnych potraw, aby wzbogacić ich smak. Ze względu na swoje właściwości świetnie nadaje się m.in. jako dodatek do ciężkostrawnych potraw, kiszonek czy marynat. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jałowiec wykazuje wiele właściwości leczniczych, dlatego oprócz kuchni, jest także wykorzystywany w medycynie oraz kosmetyce.
Spis treści
Jałowiec pospolity i jałowiec płożący – odmiany, które można spotkać w Polsce
Jałowiec posiada kilkadziesiąt różnych odmian, jednak w Polsce w naturalnych warunkach występują tylko 2, a wśród nich znajduje się jałowiec pospolity. To właśnie on wykazuje mnóstwo właściwości zdrowotnych. Z kolei jałowiec płożący jest uprawiany w Polsce głównie w celach dekoracyjnych jako roślina ozdobna.
Jałowiec i jego właściwości
Jałowiec bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy, oddechowy oraz moczowy. Jego jagody przyczyniają się do zmniejszenia różnych dolegliwości trawiennych i żołądkowych. Przede wszystkim roślina ta pobudza perystaltykę jelit i znacznie ułatwia trawienie tłustych potraw. Można również przygotować z niego napar, który wspomoże trawienie i pomoże w usunięciu szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii. Ponadto może usprawnić pracę wątroby.
Są jednak takie dolegliwości żołądkowe, przy których nie powinno się stosować jałowca, gdyż może on dodatkowo zaszkodzić. Są to m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy. Jałowiec wykazuje także działanie odkażające, dzięki któremu wykorzystywany jest do zwalczania zakażeń dróg moczowych, pęcherza, nerek i prostaty. Taka kuracja pomoże szybciej usunąć szkodliwe toksyny z naszego organizmu. Podobnie jak w przypadku dolegliwości żołądkowych, tutaj również istnieją pewne przeciwwskazania. Mianowicie ze względu na działanie podrażniające nefrony nerkowe kuracji jałowcem nie mogą stosować osoby cierpiące na choroby nerek.
Olejek z jałowca jest stosowany również w kosmetyce. Można go kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Często spotykany jest również jako składnik kremów. Olejek ten jest szczególnie polecany osobom, które mają problemy skórne, borykają się z trądzikiem, rozstępami czy cellulitem. Dodatkowo doskonale sprawdzi się podczas łagodzenia dolegliwości reumatycznych.
Kto nie może stosować kuracji z jałowca?
Jałowiec to roślina, której spożycie w nadmiarze może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie powinno się go spożywać zbyt długo i w zbyt dużych dawkach (maksymalnie 5 gramów dziennie). Kiedy natomiast nie będziemy się stosować do tych zaleceń możemy doprowadzić do podrażnienia nerek i przewodu pokarmowego.
Jałowca nie powinny także stosować osoby z chorobami nerek i borykające się ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego. Ze względu na silne działanie poronne powinny unikać go również kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.
Szerokie zastosowanie jałowca pospolitego sprawia, że jest to roślina po którą warto sięgać. Jednak należy ją wykorzystywać z rozwagą i umiarem. Przede wszystkim należy się dokładnie zapoznać z przeciwwskazaniami, aby móc cieszyć się z pozytywnych aspektów jakie niesie ze sobą spożywanie jałowca, a nie martwić się pogorszeniem stanu zdrowia. Jednak bez wątpienia można przyznać, że jest to roślina godna zainteresowania.