Sezon na grzyby powoli się zbliża, a co za tym idzie w szpitalach jak co roku pojawi się wiele przypadków zatrucia grzybami. Jak uniknąć zatrucia grzybami? Które grzyby są jadalne, a które trujące?
Spis treści
Grzyby jadalne
Grzyby dzielimy na dwie grupy – grzyby jadalne i trujące. Niestety nie łatwo o pomyłkę podczas zbierania grzybów. Niektóre grzyby trujące wyglądają niemalże identycznie do grzybów jadalnych, a sposoby na rozpoznanie czy taki grzyb jest jadalny czy nie takie jak zanurzenie srebrnej łyżeczki, aby zaobserwować czy łyżka czernieje czy nie niestety nie zawsze są prawdziwe. Oczywiście istnieje wiele sposobów jednak bez względu czy grzyb jest nam znany czy nie, zachowajmy ostrożność. Mówi się, że najłatwiejszy sposób na rozpoznanie grzyba jadalnego to sprawdzenie czy pod kapeluszem znajdziemy rurki, jeśli grzyb ma rurki to prawdopodobnie jest on jadalny. Jeżeli planujemy wyprawę na grzyby warto zakupić przewodnik po grzybach.
Grzyby jadalne atlas
Wpisując w wyszukiwarkę frazę „grzyby jadalne atlas” znajdziemy porady ze zdjęciami jak i publikacje warte zabrania na grzybobranie. Atlas grzybów powinien ułatwić nam rozpoznanie grzybów. Aby uniknąć zatrucia grzybami dobrze jest udać się na grzybobranie z osobą, która ma doświadczenie w grzybobraniu i dobrze wie, jakie grzyby lepiej pominąć, które mogą być groźne, a które możemy spożyć po odpowiednim przygotowaniu. Również stacje sanitarno-epidemiologiczne oferują pomoc w rozpoznaniu grzybów, warto skorzystać z tej pomocy gdyż jest to miejsce, które najdokładniej zbada grzyby i określi czy nadadzą się do spożycia czy nie.
Grzyby trujące
Grzyby trujące wcale nie są tak niezbędne jak może się nam wydawać. To, że nie mamy z nich użytku w kuchni nie znaczy, że ich rola w środowisku jest równie nieznacząca, wręcz odwrotnie. Podczas grzybobrania zwróćmy uwagę na kapelusz, a dokładnie co znajdziemy pod nim. Grzyby trujące z gąbką są częściej spotykane niż grzyby trujące z rurkami, dlatego też omijajmy ten typ grzybów.
Czy grzyby jadalne również mogą być trujące?
Mówi się, że wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz. I jest w tym sporo prawdy, jednak zbierając grzyby jadalne zadbajmy również o ich stan i kondycje. Pamiętajmy aby grzyby zbierać do kosza stworzonego na przykład z wikliny, w ten sposób grzyby pozostaną w lepszej kondycji. Nie należy zbierać grzybów do reklamówek ze względu na to, że mogą się zaparzyć i stworzyć w reklamówce idealne środowisko do namnożenia się bakterii, które mogą być równie groźne dla zdrowia jak grzyby trujące. Po zebraniu grzybów należy je przetworzyć tego samego dnia tak aby uniknąć powstania niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. Również zwróćmy uwagę na to, gdzie grzyby rosną – jeśli rosną na terenie zanieczyszczonym niedaleko drogi to lepiej je pozostawić i udać się w głąb lasu szukając zdrowszych okazów.
Co robić w wypadku zatrucia?
Objawy zatrucia grzybami mogą się pojawić po kilku godzinach czy nawet na następny dzień. Jeżeli czujemy nudności, wymiotujemy czy pojawiła się biegunka to należy szybko zareagować i skontaktować się ze szpitalem, gdyż zatrucie grzybami może uszkodzić nerki oraz wątrobę, a nawet doprowadzić do śmierci. Pamiętajmy również, że istnieje wiele mitów takich jak łagodzenie zatrucia grzybami mlekiem czy alkoholem – nie warto ryzykować na własną rękę, zamiast tego zaufajmy specjalistom. Sezon na grzyby już przed nami, podczas grzybobrania zachowajmy szczególną ostrożność.