Ludzie w Indiach żyją znaczniej zdrowiej niż Europejczycy czy Amerykanie. Hindusi nie zarazili się tak jak inne narody tzw. amerykańskim stylem i jego kuchnią, w której mnóstwo jest cukru, soli, tłuszczu, przetworzonych produktów. To właśnie ten amerykański styl odpowiedzialny jest za połowę światowych zachorowań na nowotwory Naukowcy z całego świata nie mogę się nadziwić dobroczynnym właściwościom kurkumy. Nie tylko jest uwielbiana przez kucharzy, ale również przez kosmetologów i lekarzy.
Spis treści
Kuchnia
Mieszkańcy Indii używają kurkumy niemal do wszystkiego. Dodawana jest do ryżu, jajek warzyw. Jako jedna z niewielu przypraw dodawana jest na początku gotowania by wydobyć jej kolor, smak i zapach. W kuchni hinduskiej kurkumę łączy się bardzo często z pieprzem i paprykom. Naukowcy zbadali że dobrodziejstwa kurkumy w połączeniu z papryką wchłaniają się aż 2000 razy lapiej.
Uroda
Stosowana od wewnątrz już działa wspaniale na nasz wygląd. Jednak prawdziwą moc ukarze od zewnątrz. Zobacz przepis na maseczkę z kurkumy. (link)
Maseczka z kurkumy doskonale usuwa przebarwienia, rozświetla i poprawia koloryt skóry, likwiduje trądzik, stany zapalne oraz poradzi sobie nawet z płytkimi zmarszczkami. Niestety kurkuma ma jeden minus wszystkiego czego dotknie barwi na żółto, dlatego maseczkę rób na noc kiedy nie planujesz żadnych wyjść.
Medycyna
Składniki zawarte w kurkumie dbają o serce, mają działanie antynowotworowe, antydepresyjne, działają bakteriobójczo, poprawiają pamięć.
Napisano już ponad 300 prac naukowych potwierdzających zadziwiające właściwości antyrakowe kurkuminy, która jest istotnym składnikiem kurkumy. Według naukowców kurkumina jest najprawdopodobniej najsilniejszym naturalnym przeciwnowotworowym składnikiem jaki istnieje. Przeprowadzone badania wykazały, że kurkumina nie tylko znajduje i unieszkodliwia komórki rakowe, ale również nie ma skutków ubocznych.
Niezależne od siebie dwa uniwersytety w Kopenhadze i Oregonie odkryły, że kurkuma podnosi poziom katelicydyny, która zapobiega infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.
Lekarze w szpitalach w Japonii twierdzą że jedzenie 1 g kurkumy dziennie zapobiega, a nawet zmniejsza objawy demencji starczej poprawiając znacząco pamięć i funkcje poznawcze mózgu.
Kurkuma dla serca. A dokładnie dla wzmocnienia komórek śródbłonka i poprawy ich funkcjonowania. Częstymi przyczynami chorób serca jest właśnie osłabienie i uszkodzenia komórek śródbłonka. Kurkuma poprzez zawarte w niej antyoksydanty i działaniu przeciwzapalnemu zabija wolne rodniki, przez co pobudzane są mechanizmy antyoksydacyjne w naszym organiźmie. Dzięki czemu utrzymywane jest prawidłowe ciśnienie krwi oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy, co ma bezpośredni wpływ na stan serca.
By żyć w zdrowiu zaleca się spożywanie ok 2g kurkumy dziennie.
Naturalnie jest to korzeń podobny do korzenia imbiru. U nas najbardziej popularny jest w postaci proszku. Dodawaj go do potraw i ciesz się smakiem swoich dań.