Goździki – przyprawa o niesamowitych właściwościach zdrowotnych

Goździki to niezastąpiony egzemplarz wśród przypraw korzennych. Stosowano je już w czasach starożytnych, zarówno w Azji, jak i w Europie. Pączki kwiatowe zrywane są zanim dojrzeją, w takiej postaci poddawane są suszeniu i odymianiu. Aromatyczne pączki zbierane są z drzewa goździkowca wonnego, które żyje około 150 lat. Goździki nazywane są eliksirem młodości – mają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, regulują funkcje układu nerwowego. A to jedynie kilka z ich ogromnego wachlarzu kojących możliwości.

Goździki mają lekko pikantny, korzenny smak i aromat. Odpowiada za to znajdujący się w nich olejek, również posiadający właściwości lecznicze. Warto mieć goździki wśród przypraw kuchennych, dodawać go do ciężkostrawnych potraw w celu ułatwionego trawienia. Przyprawę można nabyć w postaci całej lub zmielonej, proszek jednak szybciej traci swoje lecznicze właściwości.

Goździki i ich właściwości

Goździki na ból zęba

Goździki działają znieczulająco i odkażająco, stąd też są doskonałym lekarstwem na zapalenia dziąseł czy problemy z zębami. Sprawdzają się także u młodszych pacjentów – ekstrakt z goździków jest wykorzystywany w produkcji preparatów dla ząbkujących dzieci. Jeżeli boli nas ząb możemy przecierać go nasączonym w olejku eterycznym płatkiem bądź też żuć goździk w niezmielonej postaci. Przyprawa pomaga w usunięciu aft i pleśniawek, wspaniale działa także na odświeżenie oddechu.

Goździki na ból głowy

W przypadku złagodzenia bólów głowy przyda się olejek eteryczny. Ból głowy często ustępuje po relaksacyjnej kąpieli z dodatkiem kilku kropel płynnego goździka. Aby uśnieżyć ból można także nacierać olejkiem skronie. UWAGA ! Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie nie poleca się stosowania olejku goździkowego osobom z nadciśnieniem

Obniżenie cholesterolu i poziomu cukru

W tym przypadku dobroczynne działanie zawdzięczamy obecnemu w goździkach eugenolowi – to właśnie ten antyoksydant wspomaga obniżenie cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Badania z 2006 roku dowiodły, że kilka gramów goździka dziennie wspomaga produkcję insuliny a także obniża poziom glukozy, trójglicerydów oraz cholesterolu LDL. Zapobiega także produkcji grup nadtlenowych lipidów, które mogą spowodować zawał.

Goździki na odporność i przemianę materii

Antybakteryjne i przeciwbólowe działanie goździków znajduje zastosowanie przy przeziębieniach i bólach gardła. Zaleca się wtedy sporządzenie naparu z goździków, który sprawdza się także przy zaburzeniach trawiennych. Goździki zwiększają apetyt pobudzając przy tym wydzielanie soków żołądkowych, wykorzystuje się je w usuwaniu z organizmu pasożytów jelit. Zwalaczają wolne rodniki przyśpieszające proces starzenia się organizmu, działają także stymulująco na pracę mózgu – poprawiają pamięć i zwiększają efektywność pracy. Pomocne mogą okazać się przy zwalczaniu stanów zapalnych organizmu – np. przy zapaleniu górnych dróg oddechowych.

Goździki na problemy skórne

Dodawany do kąpieli olejek goździkowy może być skuteczny w walce z różnymi postaciami grzybicy czy alergii. Moczenie stóp w wodzie z ekstraktem z goździka skutecznie zmniejsza ich potliwość oraz przykry zapach. Wcierany w skórę olejek łagodzi także bóle reumatyczne, stosuje się go w maściach aptecznych. Goździki sprzyjają leczeniu drożdżycy, picie naparu łagodzi grzybicze objawy infekcji. Zmiany skórne zaleca się także, miejscowo smarować olejkiem eterycznym.

! CIEKAWOSTKA ! Pobudzające działanie goździków uczyniło go jednym z najbardziej znanych afrodyzjaków! Od dawna wykorzystuje się je do produkcji miłosnych eliksirów takich jak grzane piwo czy wino. Przyprawia się nimi także gorącą czekoladę.

Goździki zdają się być zbawiennym środkiem w leczeniu wielu dolegliwości i z pewnością znajdują szerokie zastosowanie w naszym życiu codziennym. Należy jednak pamiętać, że, choć naturalny, goździk dalej jest lekiem i tak jak większość ziół może spowodować działanie negatywne bądź skutki uboczne, dlatego też należy go stosować w umiarze. U niektórych osób może powodować uczulenie, nie powinny go także nadużywać kobiety w ciąży. Szczególną ostrożność przy stosowaniu powinny zachować osoby chorujące na nadciśnienie oraz mające problemy z krzepliwością krwi. To samo tyczy się osób, które chorowały bądź też chorują na raka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest