Pochodząca z indonezyjskich Wysp Korzennych przyprawa znana i używana jest w polskich domach od wielu lat. Ze względu na niezwykłe właściwości lecznicze nie może jej zabraknąć w żadnej apteczce bądź szafce z przyprawami. Zapoznaj się z niesamowitą mocą goździków i sposobami ich zastosowania w życiu codziennym.
Spis treści
Charakterystyka goździków
Goździki są wysuszonymi pąkami tropikalnego drzewa, goździkowca. Już mieszkańcy starożytnych Chin zaznajomili się z dokładnymi właściwościami tej przyprawy i sięgali po nią w czasie zmagań z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. To znaczy, że goździki utrzymały się w świadomości ludzi ponad 2 tysiące lat, jako prosty w użyciu niezawodny lek. Za pojawienie się tej wspaniałej przyprawy na Starym Kontynencie odpowiedzialni są arabscy kupcy. Dzięki nim cała Europa usłyszała o prozdrowotnych nierozwiniętych pąków goździkowca.
Właściwości lecznicze
Goździki mają właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. W czasie zimy koniecznie sięgnij po goździki, jeśli doskwiera ci przeziębienie lub grypa. Zawierają eugenol, który zmniejsza aktywność enzymów prowadzących do stanów zapalnych. Ponadto bogate są w magnez, wapń, witaminy A, C i K, kwasy Omega-3. Neutralizują także wolne rodniki niszczące strukturę komórek ciała, które przyspieszają proces starzenia i doprowadzają do wszelkiego rodzaju nowotworów.
Goździki uspokajają i usprawniają pracę jelit
Oprócz tego ta aromatyczna przyprawa wykazuje działanie uspokajające i rozgrzewające. Nie bez powodu jest używana, jako dodatek do grzanego wina w trakcie zimy. Poprawi apetyt wśród niejadków, a także wspomoże funkcjonowanie układu pokarmowego, jeśli doskwiera ci biegunka.
Dolegliwości jamy ustnej
Znane jest stosowanie goździków w sytuacjach zmagania się z bólem zębów, głowy lub dziąseł. Wspomniany wcześniej eugenol znieczula miejscowo bolące miejsce. Czasami można spotkać się z lekarzem stomatologii, który wykorzystuje goździki do miejscowego znieczulenia przed wbiciem igły w dziąsło. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do pasty do zębów lub płynu do płukania, aby poczuć ulgę w jamie ustnej. Również w zmaganiach z nieświeżym oddechem warto sięgnąć po kilka goździków i rozgryźć je. Działanie aromatu goździków jest tak silne, iż poradzi sobie nawet z intensywną wonią czosnku.
Goździki w ochronie twojego serca
Dla osób cierpiących na zawyżony cholesterol lub wysoki poziom cukru we krwi dobra wiadomość, albowiem indonezyjska przyprawa skutecznie rozprawia się z objawami tych dwóch dolegliwości. Zły cholesterol LDL zostaje zmniejszony, a tym samym nie grozi nam miażdżyca i choroby serca. Wystarczy niewielka ilość goździków dodana do posiłku, aby obniżyć poziom glukozy we krwi.
Goździki na alergie, katar i kaszel
Nadchodzi wiosna i obawiasz się kataru siennego? Herbatka z goździków osłabi alergię i przyniesie ulgę. Wypij kubek ciepłego napoju, aby pożegnać się z uporczywym kaszlem lub katarem spowodowanym przeziębieniem i grypą.
Zastosowanie goździków w kuchni
Goździki są jednymi z najpopularniejszych importowanych produktów w Polsce. Nikt nie potrafi wyobrazić sobie bożonarodzeniowych jarmarków bez grzanego wina z goździkami i pomarańczą. W okresie jesienno-zimowym można dodać suszoną przyprawę do niemal każdego napoju – herbata, poncz, wino, piwo czy kompoty owocowe. Aby nadać potrawom wyjątkowego zapachu i smaku sięgnij po goździki. Nie tylko wzbogacą aromat pasztetów, szynek, dziczyzny, wieprzowiny, baraniny czy zwykłych śledzi, ale także grzybów czy deserów owocowych i świątecznych łakoci.
Jakie goździki najlepiej kupować
Całe goździki są najbardziej wszechstronne w użyciu. Można je albo dodać w całości do wyrobów kulinarnych, albo zmielić i tym samym uzyskać proszek do posypania mięs w trakcie gotowania. Przyprawa dostępna jest w każdym sklepie. Całe goździki mogą być przechowywane do roku, a w formie sypkiej do 6 miesięcy. Nie mniej jednak najlepszą opcją jest po prostu kupowanie przyprawy w momencie, kiedy jest ona potrzebna. Tym sposobem otrzymamy najlepszy aromat dań, deserów i napojów, albowiem długo stojące goździki tracą swoją charakterystyczną woń.