Gojnik – właściwości „górskiej herbaty” z Grecji

Gojnik rośnie w górach na dużych wysokościach, dlatego też jest niezwykle czystą i niezanieczyszczoną przez smog rośliną. Jej wyciąg nazywa się herbatą górską bądź grecką, jako że to właśnie ten kraj zapoczątkował jej picie. Już Hipokrates (jeden z najwybitniejszych osobistości w historii medycyny), który przecież żył w I w n.e. opisał jej fantastyczne właściwości lecznicze oraz nadał jej miano starożytnego panaceum.

Jakie właściwości posiada?

Picie herbaty z gojnika przynosi niezliczone korzyści zdrowotne, między innymi dzięki temu, iż zawiera olbrzymie ilości antyoksydantów. Pod tym względem porównać ją można to zielonej herbaty, jednak w przeciwieństwie do niej nie zawiera kofeiny. To jest kolejna jej zaleta, ponieważ idealnie nadaje się do spożycia przez osoby mające problemy z nadciśnieniem czy sercem. Ponadto, posiada właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, co jest równoznaczne z działaniem obniżającym ciśnienie krwi oraz zmniejszającym częstotliwość rytmu serca.

W dodatku jest to napój bardzo smaczny, szczególnie kiedy porówna się ją do innych naparów ziołowych o równie korzystnych walorach zdrowotnych.

Według badań regularne, doustne spożycie herbaty z gojnika prowadzi do znacznego zmniejszenia ilości oraz tendencji do stanów zapalnych występujących w przewodzie pokarmowym. Spowodowane jest to najprawdopodobniej obecnością fenoli oraz przeciwutleniaczy naturalnie występujących w roślinie.

Wspomniany wcześniej Hipokrates w szczególności zachwalał związane ze spożyciem naparu z gojnika, korzyści dla układów immunologicznego oraz oddechowego. Dlatego też polecany jest przy wielu infekcjach oddechowych, kaszlu czy chorobach płuc. Co więcej, znacząco wspomaga proces gojenia się ran dzięki sporej zawartości żelaza.

Największą skutecznością cieszy się jednak przy leczeniu przeziębienia, grypy, bezsenności oraz osteoporozy. Trochę mniej, ale również skuteczna jest podczas kuracji wszelkich niepokojów, lęku, gorączki, raka oraz niestrawności. Posiada również silne właściwości przeciwbólowe, antydepresyjne oraz przeciwzapalne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest