Eko wodorosty – co warto o nich wiedzieć?

Mieszkańcy Dalekiego Wschodu od wieków znają dobroczynne działanie wodorostów na ludzki organizm. Do Europy wiedza o korzyściach płynących ze stosowania wodorostów w diecie i kosmetyce dotarła stosunkowo niedawno.

Wodorosty to, jak sama nazwa mówi, rośliny żyjące w wodzie. Są tradycyjnym składnikiem w jadłospisie ludów żyjących nad dużymi zbiornikami wodnymi. Kojarzymy je z menu azjatyckich restauracji, m.in. jako składnik sushi, jednak na północy Europy, w Skandynawii, również cieszą się popularnością.

Wartości odżywcze

Wodorosty zawierają bardzo dużo składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Dodatkowo nie są pożywieniem przetworzonym i do nich uprawy nie stosuje się żadnych środków chemicznych – stąd przedrostek eko. Wodorosty są bogate w żelazo, wapń, jod, miedź, cynk i fosfor, a duża zawartość tych składników odżywczych powoduje, że zjedzenie niewielkiej ilości np. alg, świetnie wpływa na nasz organizm. Rośliny morskie są również źródłem witamin z grup A, B, C, K, E i PP oraz błonnika pokarmowego i niemal nie zawierają tłuszczu.

Włączenie do diety wodorostów jest szczególnie ważne dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, ponieważ zawierają dużo białka, żelaza, witaminy B12 i innych składników, które znajdują się w mięsie i nabiale. Osoby, które cenią ekologiczne, nieprzetworzone i naturalne jedzenie, również powinny chętnie sięgać po wodorosty.

Wpływ eko wodorostów na zdrowie

Od dawana wiadomo, że ludzie mieszkający na Dalekim Wschodzie cieszą się dobrym zdrowiem i długim życiem. Wiele badań dowiodło, że przyczynia się do tego dieta bogata w wodorosty. Morskie rośliny pomagają oczyścić organizm z toksyn, są moczopędne i pomocne przy regeneracji wątroby, przez co warto uwzględnić je w diecie odchudzającej. Wodorosty wpływają pozytywnie na układ krwionośny, regulują pracę tarczycy oraz łagodzą stany zapalne w naszym organizmie. Dodatkowo chronią przed nowotworami.

Składniki odżywcze wodorostów przyczyniają się również do poprawy wyglądu skóry i włosów, dlatego można je znaleźć w składzie wielu szamponów, odżywek i masek do włosów, a także kremów do twarzy i balsamów do ciała.
Wodorosty można spożywać w formie suplementów diety, jednak na pewno większą frajdę sprawi przygotowanie oryginalnej sałatki z wodorostami, którą można zaskoczyć znajomych. Morskie rośliny można dodawać również do zup, koktajli czy sosów do makaronu i ryżu. Ich specyficzny smak może niektórych odrzucić na początku, jednak warto się przełamać i znaleźć odpowiedni dla siebie sposób przyrządzania tych zdrowych roślin.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest