Drugie śniadanie – czy warto w nie inwestować?

Czy zdarzyło Ci się po kilku godzinach pracy ok godziny 10-11 poczuć zmęczenie, spadek energii, ból głowy, rozdrażnienie ? Sięgałeś wtedy do szuflady po batonika, słone przekąski czy ratowałeś się kawą z cukrem. Reakcja ta jest spowodowana spadkiem glukozy we krwi, który ma miejsce kilka godzin od spożycia śniadania.

Ponieważ to jest właśnie czas na drugie śniadanie !

Większość z nas nie odczuwa potrzeby zjedzenia drugiego śniadania, uważając je za niepotrzebne, gdyż nie odczuwają głodu pomiędzy śniadaniem a obiadem. Jednak osoby te odruchowo w porze właśnie drugiego śniadania sięgają po słodką kawę z ciastkiem, słone przekąski, słodzone napoje, drożdżówki, batoniki itp., w efekcie dostarczają organizmowi dużą ilość pustych kalorii. Taka przekąska oprócz walorów smakowych niestety nie ma żadnych innych zalet, na moment zapewnia sytość i doda energii, po to by później spowodować ospałość, złe samopoczucie i jeszcze większy apetyt na słodkie! Nie dajmy się wpędzić w błędne koło.

Duża ilość cukrów prostych spowoduje wyrzut insuliny, która w szybki sposób obniży poziom glukozy we krwi, jednocześnie przyczyniając się do zgromadzenia niezużytej energii w formie tłuszczu, w miejscach z których najcześciej chcemy się go pozbyć, czyli tzw „oponki”. Między innymi dlatego wszyscy wokół kładą nacisk na utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi, eliminując tym samym tak niekorzystne skoki cukru.

Regularne spożywanie posiłków działa korzystnie na nasz metabolizm – napędzając go, co chroni nas przed dodatkowymi kilogramami i otyłością w przyszłości.
Dostarczając systematycznie energii nasz mózg otrzymuje wiadomość, że nie musi gromadzić materiału zapasowego na wypadek głodu, nasze nawyki regularnego jedzenia utrwalają się. Jedząc drugie śniadanie jesteśmy w pełni sił, pracujemy efektywnie, cieszymy się lepszym nastrojem oraz nie mamy napadów wilczego głodu.

Z czego powinno się składać drugie śniadanie?

Drugie śniadanie powinno pokrywać 10-15% dziennego zapotrzebowania na energię. Najlepiej gdyby składało się z węglowodanów złożonych, zapewniających długo uwalniającą się energię. Możemy sobie również pozwolić na porcje owoców bogatych w witaminy, mikroelementy oraz błonnik wspomagający prawidłową perystaltykę jelit.

Masz dość kanapek, przygotuj zamiast nich tortille z łososiem, awokado a może z dodatkiem suszonych pomidorów, w tej kwestii ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.
Gdy masz więcej czasu przygotuj pancakes lub placuszki owsiane z owocami, zapakuj w pojemniki i weź ze sobą do szkoły, pracy lub w podróż. Takie drugie śniadanie to same korzyści zdrowotne, ale nie tylko, pozytywne skutki przyniosą także twojej sylwetce.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest