Dlaczego cukier trzcinowy jest zdrowszy?

Kilkanaście lat temu cukier trzcinowy stał się najpopularniejszym zamiennikiem cukru buraczanego. Przekonanie o tym, że jest zdrowszy, utrzymuje się do dziś. W wielu przepisach na dania fit cukier trzcinowy jest używany jako substytut cukru buraczanego, a niektóre diety nie przewidują całkowitej rezygnacji z cukru lub ograniczenia go, a jedynie zamianę na cukier trzcinowy.

Cukier trzcinowy, jak sama nazwa wskazuje, jest uzyskiwany z trzciny, natomiast cukier biały, który najczęściej można znaleźć w naszych domach, to cukier produkowany z buraków cukrowych.

Swoją barwę cukier trzcinowy zawdzięcza melasie, która nie jest usuwania w procesie rafinowania. Melasa jest tym składnikiem, który powoduje, że cukier trzcinowy jest nieco bardziej wartościowy od cukru buraczanego, ponieważ zawiera bardzo niewielkie ilości minerałów (potasu, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza). Jednak poza tym jednym składnikiem, cukier trzcinowy nie różni się niczym od buraczanego cukru białego.

Obydwa produkty są złożone niemal całkowicie z sacharozy (ponad 99%). Sacharoza jest produktem chemicznym, nie zawiera żadnych substancji odżywczych, przez co nie dostarcza naszemu organizmowi niczego, czego potrzebuje do funkcjonowania. Wręcz przeciwnie – nadmierne spożycie sacharozy jest przyczyną m.in. cukrzycy, próchnicy zębów, problemów z krążeniem i powoduje wzrost wagi.

Wracając do cukru trzcinowego – niewielka ilość wartości odżywczych, zawarta w melasie, nie jest w stanie zrekompensować negatywnego oddziaływania sacharozy na nasz organizm, więc tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy używamy cukru buraczanego czy trzcinowego – żaden z nich nie jest zdrowy.

Dlaczego w powszechnej opinii cukier trzcinowy jest uznawany za zdrowszy?

Ponieważ w wielu sklepach można go znaleźć na półkach zdrową żywnością i jest znacznie droższy od cukru białego (to co droższe jest często uznawane za zdrowsze i lepsze, choć nie zawsze słusznie). Na opinię o tym produkcie ma wpływ również kolor – od jakiegoś czasu jedzenie, które ma ciemniejszą barwę jest uznawane za zdrowsze (ryż, makaron, mąka, pieczywo) – zwykle są to produkty pełnoziarniste, które rzeczywiście są lepsze dla naszego organizmu, jednak z cukrem trzcinowym jest inaczej. Poza ceną i kolorem niczym nie różni się od cukru buraczanego.

Od kiedy mamy większą świadomość wartości odżywczej produktów spożywczych, na rynku pojawia się coraz więcej zamienników, m.in. cukru. Jeśli więc nie możemy sobie wyobrazić niesłodzonej herbaty, zamiast cukru można wybrać ksylitol lub stewię albo postawić na produkt zupełnie naturalny, który był popularny na długo przed odkryciem cukru – miód.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest