Czosnek niedźwiedzi – sprawdź jego właściwości!

Czosnek niedźwiedzi jest nazywany inaczej czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic. Ta odmiana czosnku była znana już w średniowieczu, a odkryta została przez plemiona starogermańskie. Jego nazwa wiąże się z legendą mówiącą, że ta właśnie roślina miała być pierwszym posiłkiem niedźwiedzia, który budzi się z zimowego snu. Mimo tego, że czosnek niedźwiedzi wcale nie przypomina zwykłego czosnku, podzielonego na główki, podobnie jak on ma wiele właściwości leczniczych. Roślinę tę możemy spotkać głównie w lasach, rozpoznamy ją po charakterystycznych zielonych liściach.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Dzięki związkom siarki, które zawiera czosnek niedźwiedzi, ma on właściwości antynowotworowe. Są one silnymi przeciwutleniaczami. Co więcej, związki chemiczne zawarte w tej niepozornej roślinie mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu – zmniejszają ryzyko miażdżycy, chorób serca i układu krążenia. Inną właściwością czosnku jest wspomaganie procesów trawiennych – przyspiesza on wydzielanie żółci oraz reguluje pracę jelit.

Co ciekawe, istnieją badania naukowe potwierdzające lecznicze działanie czosnku niedźwiedziego na…schorzenia reumatyczne. Wspomniane wyżej związki siarki są podstawowym składnikiem budulcowym tkanki, z której zbudowane są stawy. Warto pamiętać o tej roślinie też w kontekście dbania o zdrowe włosy i paznokcie – siarka, jako składnik budulca włosów i paznokci wspomaga ich wzrost i regenerację. Widać więc, jak różnorodne i przydatne działania na różne sfery naszego organizmu wykazuje ta odmiana czosnku.

Gdzie możemy spotkać czosnek niedźwiedzi?

Rosnący dziko niedźwiedzi można spotkać w europejskich i azjatyckich lasach. Ma on formę rośliny o długich liściach i intensywnym zapachu. Charakterystyczną cechą czosnku są również białe kwiaty rosnące na długich łodygach (są jednak szkodliwe). W Polsce tę roślinę możemy zobaczyć między innymi w Puszczy Białowieskiej, Kampinoskiej czy rejonach Bieszczad. Najlepiej widoczny jest gdy kwitnie, czyli wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, aby na leśnym spacerze nie pomylić czosnku niedźwiedziego z bardzo do niego podobną konwalią, która, choć pachnąca i pięknie wyglądająca, jest trującą rośliną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *