Czosnek niedźwiedzi jest nazywany inaczej czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic. Ta odmiana czosnku była znana już w średniowieczu, a odkryta została przez plemiona starogermańskie. Jego nazwa wiąże się z legendą mówiącą, że ta właśnie roślina miała być pierwszym posiłkiem niedźwiedzia, który budzi się z zimowego snu. Mimo tego, że czosnek niedźwiedzi wcale nie przypomina zwykłego czosnku, podzielonego na główki, podobnie jak on ma wiele właściwości leczniczych. Roślinę tę możemy spotkać głównie w lasach, rozpoznamy ją po charakterystycznych zielonych liściach.
Spis treści
Właściwości czosnku niedźwiedziego
Dzięki związkom siarki, które zawiera czosnek niedźwiedzi, ma on właściwości antynowotworowe. Są one silnymi przeciwutleniaczami. Co więcej, związki chemiczne zawarte w tej niepozornej roślinie mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu – zmniejszają ryzyko miażdżycy, chorób serca i układu krążenia. Inną właściwością czosnku jest wspomaganie procesów trawiennych – przyspiesza on wydzielanie żółci oraz reguluje pracę jelit.
Co ciekawe, istnieją badania naukowe potwierdzające lecznicze działanie czosnku niedźwiedziego na…schorzenia reumatyczne. Wspomniane wyżej związki siarki są podstawowym składnikiem budulcowym tkanki, z której zbudowane są stawy. Warto pamiętać o tej roślinie też w kontekście dbania o zdrowe włosy i paznokcie – siarka, jako składnik budulca włosów i paznokci wspomaga ich wzrost i regenerację. Widać więc, jak różnorodne i przydatne działania na różne sfery naszego organizmu wykazuje ta odmiana czosnku.
Gdzie możemy spotkać czosnek niedźwiedzi?
Rosnący dziko niedźwiedzi można spotkać w europejskich i azjatyckich lasach. Ma on formę rośliny o długich liściach i intensywnym zapachu. Charakterystyczną cechą czosnku są również białe kwiaty rosnące na długich łodygach (są jednak szkodliwe). W Polsce tę roślinę możemy zobaczyć między innymi w Puszczy Białowieskiej, Kampinoskiej czy rejonach Bieszczad. Najlepiej widoczny jest gdy kwitnie, czyli wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, aby na leśnym spacerze nie pomylić czosnku niedźwiedziego z bardzo do niego podobną konwalią, która, choć pachnąca i pięknie wyglądająca, jest trującą rośliną.