Czarny orzech a jego właściwości oraz zastosownie

Czarny orzech to roślina pochodząca z Ameryki. Jej korzystny wpływ na zdrowie już dawno poznali Indianie. Podpowiadamy, jakie substancje odżywcze są obecne w czarnym orzechu, jaki ma wpływ na organizm oraz w jakich preparatach możemy go znaleźć.

Czarny orzech – jakie substancje odżywcze w nim znajdziemy?

Juglon obecny w czarnym orzechu to substancja wykazująca silne działanie przeciwpasożytnicze. Co więcej, przyczynia się do redukcji glikemii, ma zdolność do niszczenia bakterii, a także pomaga w walce z zaparciami. Ponadto, niektórzy naukowcy są zdania, że juglon wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Taniny to naturalne garbniki roślinne. Są antyoksydantami oraz działają bakteriobójczo. Ponadto, mają pozytywny wpływ na skórę, łagodzą podrażnienia. Wspomagają układ immunologiczny. Co więcej, wzmacniają struktury błon śluzowych oraz przyczyniają się do uszczelniania naczyń krwionośnych.

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym podczas produkcji hormonów tarczycy. Co za tym idzie, ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Kwas linolenowy to związek należący do Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Jego regularne stosowanie wpływa pozytywnie na układ sercowo naczyniowy. Między innymi przeciwdziała miażdżycy oraz wspomaga profilaktykę zawałów serca.

Flawonoidy, czyli obecne w roślinach antyoksydanty. Oprócz działania przeciwutleniającego wykazują również właściwości przeciwalergiczne i przeciwnowotworowe. Co więcej, zapobiegają powstawaniu żylaków oraz chronią przed zakrzepami.

Witamina A, czyli substancja regulująca kilka procesów zachodzących w organizmie. Bierze udział w przebiegu procesu widzenia oraz reguluje wzrost komórek nabłonka i pracę błon komórkowych. Jest również odpowiedzialna za utrzymanie w odpowiednim stanie włosów, skóry i paznokci.

Witamina C, będąca silnym oksydantem. Oprócz tego wpływa na uszczelnianie naczyń krwionośnych, hamuje krwawienia dziąseł oraz przyspiesza gojenie ran.

Witaminy z grupy B, pełniące różnorodne funkcje w organizmie, istotne dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej.
Beta karoten, czyli substancja będąca prekursorem witaminy A. Dodatkowo, czarny orzech stanowi źródło peierwiastków takich jak: żelazo, kobalt, mangan, wapń, krzem, potas, selen, magnez.

Czarny orzech – jaki ma wpływ na zdrowie?

  • Zdrowe jelita – dzięki bogactwu substancji odżywczych, wyciąg z czarnego orzecha wykazuje zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Pomaga zmniejszać stany zapalne błony śluzowej jelit oraz sprawia, że substancje odżywcze z pokarmów, są przez nie szybciej wchłaniane. Wspomaga również walkę z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunki, zaparcia czy też kolki.
  • Zdrowe serce – stosowanie preparatów z czarnego orzecha pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Co za tym idzie, wspomaga profilaktykę miażdżycy. Dodatkowo, przyjmowanie takich preparatów wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi.
  • Zdrowa skóra – rozcieńczony wyciąg z czarnego orzecha służy do leczenia różnych dolegliwości dermatologicznych. Stosuje się go między innymi w przypadku opryszczki, łuszczycy, egzemy czy też trądziku.
    Działanie przeciwnowotworowe? Według niektórych badań, stosowanie preparatów z czarnego orzecha wspomaga walkę z nowotworami. Obecny w nim juglon ma zwalczać komórki rakowe, nie pogarszając przy tym stanu zdrowia pacjenta.

Czarny orzech – jakie preparaty są dostępne na rynku?

Czarny orzech możemy znaleźć w aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością. Występuje tam w formie proszku, herbatek, tabletek, płynnych roztworów oraz nalewek na bazie alkoholu.

Czarny orzech – jak go stosować?

Preparaty z czarnego orzecha przeznaczone są do stosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego. Ich dokładne dawkowanie zależy od wielu czynników, głównie od tego, z jakimi dolegliwościami się zmagamy. Informację o odpowiednim dawkowaniu i stosowaniu możemy znaleźć na każdym preparacie i najlepiej jest stosować się do tych wytycznych. Stosowanie i dawkowanie preparatów z czarnego orzecha możemy również skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Podsumowując, czarny orzech stanowi bogactwo substancji odżywczych. Wykazuje też różnorodne korzystne działanie na organizm. Warto spróbować preparatów z czarnego orzecha. Możemy je stosować zarówno w leczeniu konkretnych dolegliwości jak i profilaktycznie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest