Czarna rzepa jest jedną z najbardziej docenianych roślin uprawnych w Europie już od XIII wieku. Słynie ze swoich zdrowotnych właściwości i szerokiego zastosowania np. w branży kosmetycznej. Dzięki wartościom leczniczym oraz odżywczym jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych powodów, dla których powinna na stałe zagościć na twoim talerzu i w twojej kosmetyczce.
Czarna rzodkiew, czyli inaczej czarna rzepa, to roślina jednoroczna, charakteryzująca się ciemnym, grubym korzeniem. Należy do roślin z rodziny kapustowatych i osiąga nawet do 70 cm wysokości. Najlepszym miejscem na uprawę czarnej rzepy są żyzne, nasłonecznione gleby. Znalazła zastosowanie już w czasach starożytnej Grecji ze względu na jej bardzo dobre właściwości lecznicze.
Spis treści
Jakie właściwości odżywcze posiada?
Czarna rzepa to przede wszystkim naturalne źródło witamin z grupy B, A i C. Dostarcza nam także wielu składników mineralnych, między innymi potas, magnez, żelazo, cynk, wapń, czy fluor. Oprócz tego zawiera błonnik, olejki eteryczne oraz substancje wykazujące właściwości antybakteryjne. To właśnie ze względu na właściwości czarnej rzepy, często wykorzystywana jest w łagodzeniu i leczeniu wielu objawów.
Udowodniono, że czarna rzepa bierze aktywny udział w procesie wspomagania pracy układów: pokarmowego, odpornościowego, oddechowego oraz krwionośnego. Ponad to, korzystnie wpływa na metabolizm organizmu, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, a także poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.
W związku z powyższym, czarna rzepa wykorzystywana jest w leczeniu wątroby, bólach reumatycznych i nerwobólach. Doskonale sprawdza się w przypadku zaparć i wzdęć, a także w procesie leczenia anemii. To także doskonały, naturalny środek na walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej dopada nas przeziębienie.
Czarna rzepa a wykorzystanie
W kosmetyce czarna rzepa najczęściej służy jako sposób na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Szampony na bazie czarnej rzodkwi wzmacniają włosy i przeciwdziałają ich wypadaniu. Na rynku można dostać także suplementy diety, które zawierają czarną rzepę, jednak preparat na jej bazie można przygotować samodzielnie. Sok z czarnej rzepy należy wcierać we włosy co 2-3 dni przez miesiąc (nie dłużej!), aby zobaczyć efekty.
Czarna rzepa jest naturalnym źródłem wielu cennych minerałów i witamin, dlatego warto po nią sięgnąć nie tylko w postaci kosmetyków, ale przede wszystkim jako składnik codziennej diety.