Chmiel- właściwości i zastosowanie

Niepozorna roślinka, a z jak szerokim pasmem właściwości leczniczych, mowa tutaj o zapomnianym przez wiele osób – chmielu zwyczajnym. Właściwości o, których wiedzą nie liczni. Posiada bardzo bogatą zawartość licznych substancji takich jak olejki chmielowe, garbniki, białko czy związki mineralne. W Polsce możemy go spotkać na podmokłych terenach, jest również uprawiany na potrzeby farmaceutyczne i piwowarskie. Główne skojarzenie gdy mówimy o chmielu to większość powie Piwo! Ale czy tylko ?

Ze względu na jego szybki i rozległy rozrost nie powinien być sadzony w małych ogrodach, które mogą ucierpieć i zostać przez niego przykryte. Najczęściej wspina się na płoty, bramy ogrodzenia lub inne rośliny w swoim zasięgu wyrządzając tym samym szkody.

Jakie są właściwości i zastosowania chmielu?

 • najważniejsze to przede wszystkim właściwości przeciwbakteryjne/przeciwwirusowe/przeciwgrzybicze
 • napar z chmielu ułatwia zasypianie a tym samym koi nerwy i wycisza po ciężkim dniu
 • pobudza apetyt, usprawnia prace żołądka
 • leczy nadmierną potliwość
 • ponadto szyszki chmielu obniżają poziom cholesterolu we krwi
 • wykazuje działania przeciwnowotworowe

Teraz przejdziemy do zastosowania w kosmetyce

 1. Dzięki ksantohunolowi, który jest zawarty w szyszkach chmielu, zostają zniżone wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu.
 2. Poprawia wygląd skóry i włosów
 3. Ma także działanie przeciwłojotokowe
 4. Ekstrakt z szyszek chmielu reguluje produkcję sebum oraz normalizuje skórę
 5. Szyszki chmielu są również bardzo często jednym z wielu składników w maseczkach, olejkach, kremach i tonikach.
 6. Mają one działanie oczyszczająco- nawilżające co jest świetne dla naszej cery, dodatkowo łatwe w aplikacji właśnie takiej nawet maseczki.

Pod jaką postacią możemy go przyjmować?

 1. Napary, z pewnością najwygodniejsza z form dostarczania organizmowi potrzebnych substancji.
 2. Kąpiele czy też liczne płukanki bardzo fajnie działają na naszą skórę w tym przypadku wchłonie ona więcej leczniczych korzyści niż gdybyśmy wypili napar, który raczej będzie miał lepszy wpływ na wnętrze naszego organizmu.

Ciekawostki!
Chmiel może zmniejszyć popęd seksualny i właśnie tego powodu w średniowieczu był wskazany i podawany m.in. mnichom, kapłanom, czy osobom z grona duchownego.
Europejczycy powszechnie stosowali go do leczenia wojennego niepokoju i chorób psychicznych co tylko potwierdza jego wspaniałą moc.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest