Niepozorna roślinka, a z jak szerokim pasmem właściwości leczniczych, mowa tutaj o zapomnianym przez wiele osób – chmielu zwyczajnym. Właściwości o, których wiedzą nie liczni. Posiada bardzo bogatą zawartość licznych substancji takich jak olejki chmielowe, garbniki, białko czy związki mineralne. W Polsce możemy go spotkać na podmokłych terenach, jest również uprawiany na potrzeby farmaceutyczne i piwowarskie. Główne skojarzenie gdy mówimy o chmielu to większość powie Piwo! Ale czy tylko ?
Ze względu na jego szybki i rozległy rozrost nie powinien być sadzony w małych ogrodach, które mogą ucierpieć i zostać przez niego przykryte. Najczęściej wspina się na płoty, bramy ogrodzenia lub inne rośliny w swoim zasięgu wyrządzając tym samym szkody.
Spis treści
Jakie są właściwości i zastosowania chmielu?
- najważniejsze to przede wszystkim właściwości przeciwbakteryjne/przeciwwirusowe/przeciwgrzybicze
- napar z chmielu ułatwia zasypianie a tym samym koi nerwy i wycisza po ciężkim dniu
- pobudza apetyt, usprawnia prace żołądka
- leczy nadmierną potliwość
- ponadto szyszki chmielu obniżają poziom cholesterolu we krwi
- wykazuje działania przeciwnowotworowe
Teraz przejdziemy do zastosowania w kosmetyce
- Dzięki ksantohunolowi, który jest zawarty w szyszkach chmielu, zostają zniżone wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia organizmu.
- Poprawia wygląd skóry i włosów
- Ma także działanie przeciwłojotokowe
- Ekstrakt z szyszek chmielu reguluje produkcję sebum oraz normalizuje skórę
- Szyszki chmielu są również bardzo często jednym z wielu składników w maseczkach, olejkach, kremach i tonikach.
- Mają one działanie oczyszczająco- nawilżające co jest świetne dla naszej cery, dodatkowo łatwe w aplikacji właśnie takiej nawet maseczki.
Pod jaką postacią możemy go przyjmować?
- Napary, z pewnością najwygodniejsza z form dostarczania organizmowi potrzebnych substancji.
- Kąpiele czy też liczne płukanki bardzo fajnie działają na naszą skórę w tym przypadku wchłonie ona więcej leczniczych korzyści niż gdybyśmy wypili napar, który raczej będzie miał lepszy wpływ na wnętrze naszego organizmu.
Ciekawostki!
Chmiel może zmniejszyć popęd seksualny i właśnie tego powodu w średniowieczu był wskazany i podawany m.in. mnichom, kapłanom, czy osobom z grona duchownego.
Europejczycy powszechnie stosowali go do leczenia wojennego niepokoju i chorób psychicznych co tylko potwierdza jego wspaniałą moc.