Znienawidzona przez wiele osób brukselka zazwyczaj kojarzy nam się z czasami dzieciństwa. Jej charakterystyczny zapach i gorzki smak sprawiają, że znaczna część osób nie potrafi się do niej przekonać. Jest to warzywo, które swoim wyglądem przypomina miniaturową kapustę, natomiast pomimo swojej wielkości zawiera wiele cennych elementów, dlatego też powinna się ona znaleźć w naszym jadłospisie.
Spis treści
Bogactwo witamin i wartości odżywczych
Brukselka, inaczej zwana kapustą warzywną brukselską to połączenie kapusty głowiastej i jarmużu. Warzywo to zawiera duże ilości witaminy C (najwięcej spośród wszystkich warzyw kapustnych). Ponadto jest źródłem witamin z gruby B, a także witamin A, K, E, błonnika oraz kwasu foliowego. Składniki mineralne, które zawiera brukselka to m.in. fosfor, wapń, magnez, żelazo, potas, mangan, cynk, oraz magnez.
Dzięki zawartości wyżej wymienionych witamin i składników mineralnych brukselka ma silne działanie antyoksydacyjne, przyczynia się do usunięcia z organizmu szkodliwych, wolnych rodników, a tym samym zapobiega rozwojowi poważnych chorób takich jak nowotwory. Dodatkowo spowalnia procesy starzeniowe organizmu, wzmacnia układ odpornościowy oraz wspomaga leczenie. Warzywo to ma również korzystny wpływ na dziąsła i układ nerwowy.
Zawarte w brukselce witaminy pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia naszej skóry, wzmacniają paznokcie oraz ścianki naczyń krwionośnych. Z kolei błonnik zapobiega zaparciom oraz reguluje procesy trawienne. Osoby chorujące na cukrzycę również powinny uwzględnić brukselkę w swoim menu, gdyż zawiera ona przeciwutleniacz, który obniża poziom cukru we krwi.
Brukselka – gotowanie kluczem do sukcesu!
Odpowiednie przygotowanie brukselki może sprawić, że będzie ona smaczna i przede wszystkim bardzo zdrowa. Należy pamiętać aby wybierać te brukselki, które mają zielone listki, co oznacza że zawierają dużą ilość wartości odżywczych. Przed ugotowaniem trzeba usunąć listki zewnętrzne i naciąć trzon warzywa. Brukselki powinno się gotować ok. 5 minut w osolonej i posłodzonej wodzie, aż do czasu kiedy będą lekko twarde, gdyż rozgotowane smakują gorzej.
Sposoby, dzięki którym pozbędziemy się gorzkiego smaku:
- zamrożenie warzywa przed ugotowaniem – brukselka nie traci swoich wartości odżywczych i staje się smaczniejsza,
- osolenie, posłodzenie i dodanie odrobiny mleka do wody, w której będziemy gotować brukselkę,
- odlanie wody po krótkim czasie od momentu zagotowania, a następnie ponowne zalanie jej wrzątkiem i dalsze gotowanie,
- gotowanie warzywa bez pokrywki.
Brukselka – kalorie
Brukselka jest warzywem niskokalorycznym, dlatego też może być z powodzeniem włączona do jadłospisu wszystkich tych, którzy chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów lub dbają o linię. Mianowicie w 100 gramach tego warzywa znajdują się tylko 43 kcal. Rozkład makroskładników prezentuje się następująco: białko – 3,38g, tłuszcz – 0,3g, węglowodany – 8,95g, błonnik – 3,8g. Są to wartości charakteryzujące brukselkę surową, natomiast gotowana jest jeszcze mniej kaloryczna – 36 kcal.
Brukselka jest warzywem zdecydowanie niedocenianym przez większość społeczeństwa głównie ze względu na jej walory smakowe. Warto jednak pamiętać, że smak potrawy w dużej mierze zależy od sposobu jej przygotowania, dlatego nie powinniśmy się zrażać na samym początku. Próbujmy różnych przypraw, kombinacji smakowych oraz sposobów przyrządzania i wybierajmy to, co nam najbardziej odpowiada. Ze względu na właściwości odżywcze i zdrowotne brukselki warto się do niej przekonać.