Błonnik witalny – czym jest i jak go stosować? Czy posiada skutki uboczne?

Sięgając po nasiona babki jajowatej, lnu i babki płesznik dostarczamy organizmowi błonnika witalnego. Ten suplement diety uważany jest za pomocnika w walce z otyłością oraz problemami układu pokarmowego. Jakie inne właściwości posiada ten naturalny składnik i kiedy powinniśmy na niego uważać?

Czym jest błonnik witalny?

Są to włókna roślinne pozyskiwane wyłącznie z naturalnych źródeł wspomnianych wcześniej babki jajowatej, płesznik oraz lnu. Nie rozpuszczają się w wodzie ani nie są trawione w układzie pokarmowym, dlatego przyspieszają i ułatwiają oczyszczanie jelit oraz działają detoksykująco. W Polsce występuje odpowiednik błonnika witalnego pochodzenia azjatyckiego i afrykańskiego, a jest nim siemię lniane posiadające podobne właściwości.

Co się dzieje z błonnikiem po jego spożyciu?

Już w trakcie spożywania błonnika dochodzi do jednego z najważniejszych procesów trawienia, czyli wydzielanie śliny. Dzięki temu w trakcie żucia dochodzi do intensywnego zmiękczenia pokarmu, które łatwiej się trawi. W samym żołądku natomiast dochodzi do pęcznienia błonnika, który go wypełnia. Tym samym apetyt zostaje ograniczony. Dlatego błonnik pomaga w zgubieniu kilogramów osobom, które mają z tym kłopot. W następnym etapie błonnik przechodzi przez jelita, oczyszcza je i poprawia ich funkcjonowanie, dlatego poleca się go tym, którym doskwierają zaparcia, wzdęcia, biegunki i trudności z wypróżnianiem. Pozbywamy się toksyn, metali ciężkich i kwasów żółciowych zalegających w naszych jelitach. Regularne spożywanie błonnika obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

Stosowanie błonnika w codziennej diecie

Jeśli myślimy o poważnych zmianach dietetycznych, a nie tylko tymczasowej utracie wagi, błonnik powinniśmy spożywać codziennie w odpowiednich dla wieku dawkach, ale tylko przez wyznaczony okres. Gdybyśmy przesadzili ze spożywaniem błonnika, moglibyśmy narazić się na anemię lub awitaminozę poprzez zbytnie oczyszczanie jelit. Najlepiej jest pić miksturę z 2-3 łyżek suplementu zalanych jakimkolwiek płynem i odstawić na czas posiłku. Po posileniu wypijamy zawartość szklanki. To pomoże nam dopełnić żołądek do następnej konsumpcji i zahamuje podjadanie. Inną opcją jest wypicie mikstury 30 minut przed rozpoczęciem uczty. To z drugiej strony sprawi, iż zjemy mniej. W żadnym wypadku nie powinniśmy przyjmować błonnika w porze nocnej z powodu spowolnionych procesów trawiennych. Nie zapomnijmy o przynajmniej 2 litrach wody w ciągu dnia. Ten nawyk wspomoże wypróżnianie, inaczej obecna w przewodzie pokarmowym woda zostanie związana przez błonnik i doprowadzi do zaparć. Kobietom w ciąży, które walczą z zaparciami i hemoroidami, mogą śmiało używać tej naturalnej suplementacji. Nie ma w stosunku do tego żadnych przeciwwskazań, jednak należy zachować umiar i nie przekraczać dziennej dawki 9 łyżek w ciągu 2 tygodni.

Przeciwwskazania do przyjmowania błonnika witalnego

Osoby z poważnymi chorobami układu pokarmowego, niedrożnością jelit, wypustkami żołądka, chorobami przełyku nie powinny sięgać po błonnik. Jeśli borykamy się z nieznanymi i niezdiagnozowanymi bólami brzucha, także powinniśmy go odstawić. Wszelkiego typu niekomfortowość w trakcie lub po spożywaniu posiłków jest sygnałem, iż czas udać się do lekarza, by dokonać odpowiedniej analizy i odnaleźć przyczynę wymiotów, nudności lub biegunki. Pomimo tego, iż błonnik witalny zmniejsza poziom glukozy we krwi, pacjenci chorujący na ciężką odmianę cukrzycy nie mogą włączać tego suplementu do swojej diety.

Skutki uboczne

Występują najczęściej w sytuacji, kiedy błonnik zostaje przedawkowany w ciągu dnia, kuracja trwa dłużej niż 2 tygodnie lub stosuje się go nieodpowiednio z innymi składnikami. Zbyt mała ilość wody przyjmowana w trakcie kuracji może wywołać zaparcia, zbyt dużo błonnika z wodą doprowadzi do zbyt częstego oddawania kału i tym samym do pozbycia się z organizmu witamin i składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, cynk, wapń i mangan. Błonnik ma właściwości wiążące, w tym właśnie wody i niezbędnych do poprawnego funkcjonowania składników i witamin.

Jak ze wszystkim, co zdrowe – zachowajmy rozwagę w dawkowaniu i przyjmowaniu błonnika witalnego. Pozytywne opinie potwierdzają, iż może on na pewno przynieść sporo korzystnych zmian w naszym organizmie i doprowadzić do jego usprawnienia w funkcjonowaniu, ale przedobrzenie może mieć z drugiej strony fatalne skutki uboczne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest